HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat

İSMAİL CANBULAT

İSMAİL CANBULAT

MÜSLÜMANLARIN ÇİFTE BAYRAMI: KURBAN BAYRAMI VE İSTANBUL ULU CAMİİ’NİN AÇILIŞI

30 Temmuz 2020 Perşembe Saat: 08:44

Mübarek olsun bütün ‘Müslümanlara’, 1441/2020 Kurban Bayramı ve İstanbul Ulu Camii’nin (Fatih’in koyduğu isimle Ayasofya-i Kebîr (Ulu) Câmii-i Şerîfi) esaretten kurtulup tekrar açılışı...

 

Ulu Camii’nin açıldığı günlerde kutladığımız bu bayramın coşkusu daha bir başka! Ama maalesef ki herkes için değil. Olsun; inancını, şuurunu, tarih bilgisini, bilincini hatırlayıp, tazeleyince; hissedemeyenler de hissederler bu güzelliği İnşallah.. Çünkü bu siyaset üstü bir değer, kişiler üstü bir mefkure (ülkü, ideal, gaye) dir.

 

KEBÎR (ULU) AYASOFYA, KILIÇ, VAKFİYE, LANET

 

“Hz. Peygamberin, İstanbul’a bu kadar önem vermesi, onun Doğunun sözcüsü, Batıya karşı Doğu Kürsüsü olmasındandı. Orada Ayasofya’nın bulunmasındandı. Ayasofya’nın cami olması, dinin cihanşümulleştiğinin tescili olacağındandı. Ayasofya’yı kölelikten kurtarmak, hürriyetine kavuşturmak isteğindendi.…

 

Ayasofya’yı açmak, çağın kördüğümünü, İskender’in kılıcı gibi biçmek olacaktır.” (SEZAİ KARAKOÇ, DİRİLİŞİN ÇEVRESİNDE, 1966)

 

Evet, Ayasofya Müslümandır. Yapıldığı tarihten İstanbul’un Fethi’ne kadar gizli Müslümandır, haniftir. Beş yüzyıldan beri de açık Müslüman...

 

Bir devletin bağımsız bir devlet olduğunun simgesi üç şeydir; Bir: Kendi parasını basmak. İki: Növbet Vurmak, yani Mehter. Üç: Kendi adına hutbe okutmak. Yani, Padişah olarak, Fatih olarak, “ben bağımsız bir devletim” derseniz, bağımsızlığın sembolü olan, başkentinizin en büyük (Ulu, Kebir) camisinde kendi adınıza Cuma Namazında hutbe okutursunuz. Ayasofya’da da böyle olmuştur.

 

İnstagram, Facebook ve Twitter’dan “aydınlananlar(!)” için MİNİ SÖZLÜK:

 

AYASOFYA: Kökeni Hz. Süleyman’a kadar gittiği söylenen mabed. Gördüğümüz Ayasofya; diğerleri yıkılmış olan 3. Ayasofya’dır. Ayasofya aslında bir külliyedir; Külliyede, Sibyan mektebi (İlk-Orta-Lise), Medrese (Üniversite), Muvakkithane, İmarethane, Şehzade ve Padişah Türbeleri ve daha birçok yapı bulunmaktadır. (Bir kısmı yıkılmış bu binalar, Cumhurbaşkanımız’ın isteğiyle restore edildi. Allah razı olsun.)

Şu ana kadar çökmeden ayakta durabilmesi, büyük üstadımız Mimar Sinan ve Osmanlı Türkleri sayesindedir. Ayasofya 500 yıldır camidir. İstanbul 1453’ten bu yana Türklerindir. 1000 yıldır Türkler, Türkiyeliler bu toprakların sahibidir, egemenidir! Delirmişcesine yapılan saldırılar ve çirkin, haddi aşan, bağımsızlığımızı hedef alan suçlamalar, “birilerinin” bunu hâlâ kabullenememesinden kaynaklanmaktadır!

 

VAKIF: Sözlükte (vakf) kelimesi terim olarak “bir malın mâliki tarafından dinî, içtimaî ve hayrî bir gayeye ebediyen tahsisi” şeklinde özetlenebilecek hukukî bir işlemle kurulan ve İslâm medeniyetinin önemli unsurlarından birini teşkil eden, toplum ve kültür hayatında önemli rol oynayan hayır müessesesini ifade eder.(Kaynak: İslam Ansiklopedisi)

 

VAKFİYE: Bir vakfın kurucusu tarafından düzenlenen vakfın işleyişiyle ilgili resmî belge.

 

VAKFİYE BEDDUASI VE LANETİ: Profesör Erbaş Cuma Hutbesinde Mustafa Kemal’e ya da başka birine lanet etmedi. Hiç kimseye beddua da etmedi: 558 yıl önce Mustafa Kemal yoktu ki. Bu nasıl mantıktır? Sadece vakıf müessesesinin “hükmünü” vaaz etti Erbaş. Vakıf senetlerinde ahirete yönelik böylesi tehditler, beddualar ya da dualar yazılır. Hemen hemen hepsinde vardır. Avrupa’da da vardır. Vakıf senedinin tamamını okumak isterseniz orjinal hali ve latin harfleriyle yazılmış hali şuradadır: “Beddua” yı arayanlar 86. sayfaya bakabilir. LİNK: http://edergi.fsm.edu.tr/Fatih-Sultan-Mehmet-Vakif-Universitesi-Bulteni-Sayi-9--2016-04-07-11-30-11am#p=9

Fatih Sultan Mehmet'in 65 metre uzunluğunda, ceylan derisi üzerine yazılı 5,5 asırlık Ayasofya Vakfiyesi’nin ORJİNALİ, T.C. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arşivlerinde 5,5 asırdır özenle korunmakta... KAYNAK: https://www.tkgm.gov.tr/tr/icerik/fatih-sultan-mehmetin-ayasofya-vakfiyesi-tapuya-emanet

 

HUTBEDE KILIÇ GELENEĞİ: İslam Tarihçisi Prof. Dr. Ziya Kazıcı’dan: ”Kılıçla hutbe geleneği oranın savaşla fethedildiği anlamına geliyor. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ayasofya'da ilk cuma hutbesine kılıçla çıktı. Burada verilen mesaj; Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin yeniden camiye çevrildiğinin bir ifadesi ve fethe bir mesajdır."

...

 

Sağ ele alınan Kılıç “kullanma” niyetini ortaya koyuyor ve düşmanı korkutmayı amaçlıyor. Lakin Hutbelerde kılıç sol ele alınıyor. Bu da, dosta güven verme, barış mesajı verme amacını taşıyor. Anadolu'da farklı camilerde de cuma hutbeleri kılıçla veriliyor. Tıpkı, Kocaeli’deki Gazi Süleyman Paşa Cami ve Amasra’daki Fatih Camii'nde olduğu gibi... (Yani biz doğrusunu öğrenelim ki, hesaplaşması, “başka değerlerle” olan siyasilerce kandırılmayalım.)

 

PAPAZ BİLE GERÇEĞİ GÖRÜYOR

 

Yunanistan'da, papaz Evangelos Papanikolaou’nun “Ayasofya ve Türkler” konuşmasını hepimiz seyrettik: ''Ayasofya'yı koruyan Türkler olmasaydı, Ayasofya çoktan düşerdi. Ayasofya gibi büyük bir yapıyı kim koruyacaktı? Türkler korudu.'' dedi. Papanikolaou,“Türklerin Girit'te hiçbir kiliseyi kapatmadıklarını fakat Yunanistan'da Othonas'ın emriyle çok sayıda manastır ve kilisenin kapatıldığını” vurguladı. “Türklerin hüküm sürdüğü dönemde insanların dinlerini özgürce yaşayabildiğini” söyledi. Ayasofya'ya, müzeyken birçok turistin uygunsuz kıyafetlerle girdiğini ancak bundan sonra ayakkabısız, uzun bir elbise ve başörtüsü ile girileceğini söyleyen Papanikolaou, şöyle ekledi, ''Bu, saygı göstergesi değil mi? Belki de bunu bir lanet olarak değil, bir düzeltme olarak algılamalıyız.''

 

Eski ürkek Türkiye yok artık! Tam bağımsız ve dünyada orta ölçekte büyüklüğe sahip, güçlü bir Türkiye var. Güçlü ve etkili bir devlet olmasaydık, Ayasofya’yı AÇABİLİR MİYDİK SANIYORSUNUZ? (Dış tepkilerin de ne kadar dikkatli ve sınırlı olduğunu görmüşsünüzdür. Bu neden sizce?)

 

Allah razı olsun Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçen herkesten...

 

Kurban Bayramımız ve Ayasofya Cami açılışımız mübarek olsun. Üzerimizdeki vakıf lanetinin kalkmasına, birliğimize, kardeşliğimize ve memleketimizin hayırlı, güzel günler görmesine vesile olsun İnşallah.


Bu haber toplam 518 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları