HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
30 Kasım 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Bayram Sevinci Yaşamak

4 Ağustos 2020 Salı Saat: 08:51

Hayatımızda sevinçli, mutlu, hüzünlü ve acı günlerimiz var. Sevinç ve mutluğun doruğa çıktığı günler ise bayramlar. Bayramlar sevinç duraklarımızdır. O duraklara hepimiz gitmeyi isteriz ve bundan dolayı bayramın sevinç ve eğlence günü olduğunu bilir, önceden hazırlık yaparız. Tabi ki anlamına uygun şekilde...

 

Bizlerin hayatında önemli bir yer tutan bayramlar; daha gelmeden önce bile içimizde bir şeyler kıpırdanmaya başlatır. Geldiğinde ise sevinçli olacağımızın veya olunması gerektiğinin işaretini verir. Bazen anlamına uygun mutlu olunur. Bazen de çok sıkıntılı geçer. Daha doğrusu hiçbir lezzet alınmaz, ağzımızın tadı bozulur. Bazen de ağzımızın tadı damağımızda kalır.

 

Düşündüğümüzde ve aklımıza geldiğinde eski bayramların, neşeli ve mutlu geçtiğini hatırlarız. Bundan bile mutluluk duyarız. Kalbimizin çeşmesinden sevinç akar. Bu sevinçten başkalarına da dağıtır, bizden başkaları da bizim kadar mutlu olsun diye... Aslında sevinçlerimizi başkalarına dağıttığımız ve paylaştığımız için biz daha da mutlu oluruz.

 

Çocukluğumuzda büyüklerimiz bizlere sevgi dağıttılar, başlarımızı okşadılar, küçücük hediyeler verdiler, güzel sözler ikram ettiler. Salıncak kurdular gönüllerimize, bayrama özel helva ve lokumlalar sundular. Bizlerle sevinçlerini paylaştılar. Kalplerinden sevgi sundular. İşte bizler o zaman onlarla mutlu olduk. Onlarla bayram sevinci yaşadık. Hem de bayramlardaki gibi... Hem de bayramdan önceki düşündüğümüz ve istediğimiz gibi...

 

            Yaşımız ilerledikçe ve çocukluğumuzdaki zevk aldığımız şeyler değiştikçe, bayramlar neşemize neşe katmaz, nerde o eski bayramlar diye ahlanırız. O eski günlerdeki mutluluğu ve sevinci yakalayamadığımızdan yakınırız. Aslında o zamanki gibi saf çocuk olsak yine aynı şeyleri yaşarız. Bu, sıkıntılarımızın ve geçim derdimizin arttığını gösterir. Yeteri kadar çevremizdeki akrabalarımızla, dostlarımızla, özelliklede çocuklarımızla sevinç ve mutluluğumuzu paylaşamadığımızdan kaynaklanmaktadır. Kalbimizdeki sevinci dilimize tatlı söz olarak yansıtırsak, yüzümüze tebessüm olarak aksettirirsek, ellerimizle hediye dağıtırsak, ayaklarımızla daha çok ziyaret yaparsak, emin olun ki yine sevincimiz artacak. Geçmiş günlerdeki kadar mutlu olacağız. Ağzımızın tadı yine yerine gelecek.

 

Bu sene Karadeniz’in ve Ordulunun geçim kaynağı fındığın toplanması Kurban Bayramısonrasına denk geldi. Bu sene fındıkla da bayram gibi sevinç yaşarız diye düşünüyorum. Yani fiyatıyla,bir bayram sevinci de fındığı satınca yaşarız inşallah.

 

 Eskiden fındık hasadını sattığımızda bayram edilirdi. Borçlar ödenecek, bir sene boyunca geçimizi sağlayacağız, çocuklarımızın okul ihtiyaçlarını karşılayacağız diye...

 

Bayramlarda kalbinizin çeşmesinden sevinçler akması, yüzünüzden tebessüm eksilmemesi, ellerinizden hediyelerin bolca verilmesi, ayaklarınızla nice bayram ziyareti yapmanız dileğiyle, sevinçli bayramlar sizlerin olsun. Telefonlabayram mesajlarıyla bayramda yakınlarınızın bayramlarını sevince boğunuz. Bayramınız mübarek ve hayırlara vesile olsun.  

 

 

Hayatın kahrı çekilir bayram günlerinde

İnsan gülümsediğini anlar dostları yanlarında

Her şeye rağmen mutluluk saklı iler ki günlerde

Kalbimizdeki sevince mührünü vurmalı bayramlar


Bu haber toplam 6.097 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları