HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Eylül 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

KÖPEK ÇETELERİ

4 Ağustos 2020 Salı Saat: 08:51

Her şeyin olduğu gibi “köpek hayvanları tarihçesi” var ve tarihçeye baktığımızda 60 milyon yıl öncesine kadar gidiyor.

Dünyada statükoları genelde doğu ve batı olmak üzere ve gelişmiş gelişmemiş ülkeler de ki durumları olmak üzere ayırabiliriz. Bu durum tarih boyunca köpekler içinde geçerlidir.

Ülkemize ve ülkemiz tarihine bakacak olursak köpeklerin bu coğrafyada oldukça eski ve renkli bir sosyalitesi var.

Köpekler yaban hayattan evcilleşerek insan yaşantısında önemli yer edinmişlerdir ve bilim köpeklerin evciieşebilmelerinin sekiz kuşak boyunca gerçekleşebildiğini aktarmaktadır.

Hatta köpeklerin evcilleşmesi Türkler’ in göç hareketleri ile başlayıp devam eden göçler ile gelişme gösterdiği yorumlarını yapan bilim adamlarının görüşleri de tartışmasız kabul görmektedir.

Bazı bilim adamlarının yorumlarına göre yaba hayvanı olan köpekler, bir kıtadan ötekine kilometrelerceyol katederek  göç eden Türk boylarını takip ederek onların artıkları ile beslenmek kaygısını alışkanlık haline getiren köpek sürüleri uzun zaman  (sekiz kuşak kadar) sürecinde evcilleşerek göç eden Türk kabileleri ile birlikte seyahat etmeye başladılar.

Zamanla göçmen Türk kabilelerinin hayvanlarını ve kafilelerini korumak görevini üstlendiler.

Böylece göçmen Türkler’ in yaşantısında önemli yer edinen köpekler, Türkler’ in kentlere yerleşmesi ile kent hayatına hiçbir durumu yadırgamadan uyum sağladılar ve bu durum hem tüm dünyaya yayıldı hem de ülkemizde bu güne kadar devam ederek geldi.

Tüm dünyada köpekler insan yaşamında tartışmasız evcil hayvanlar olarak yer aldı almasına da gelişmiş ülkelerde bu durum giderek evcil hayvanların evlerde sahipli  gelişmemiş ve az gelişmiş ülkelerde evlerin çevresinde ise sahipli ve ya sahipsiz olarak  yaşamlarını sürdürdüler.

Evcilleşen köpekler gelişmemiş yada gelişmekte olan ülkelerde insanlarla birlikte yaşamlarından vazgeçmediler, kendilerini barındıracak sahipleri olmadığı zamanlarda ise kendi kolonilerini ve çetelerini kurmaya başladılar.

İnsanlarda onların bu şekilde varlık göstermelerini yadırgamadan bu günlere kadar geldiler.

500 YIL ÖNCE ‘ de KÖPEK ÇETELERİ VARDI.

Fatih Sultan Mehmet Han 1453 yılında İstanbul’u fethettiğinde tabi ki tüm dünyanın gözleri bir kez daha bu güzel ve olağanüstü kente çevrildi.

Bir çok araştırmacı, gözlemci ve seyyahta İstanbul’a dolayısı ile de Osmanlı topraklarına yöneldi.

Hemen hemen hepsi de Türkler’ in İstanbul’u alması ile yoğun şekilde köpek çetelerinin kenti istila ettiğini ve Türkler ’in köpeklerin  ve hatta köpek çetelerininbaşıboş dolaştığı bir şehirde yaşamaktan rahatsızlık duymadıklarını şaşkınlıkla dile getirmişler ve yazmışlardır.

BU GÜN de DURUM AYNI

 ONLARI SEVİYORUZ

AMA

 Onları seviyoruz bizlerle birlikte zarar vermeden yaşayıp gidiyorlar ülkemizde, şehrimizde,  mahallemize ve evimizin önüne kadar gelen sahipsiz köpekler.

Onları sevmesine seviyoruz fakat soğuk günlerde, yağmurlarda sığınacakları bir yerleri olmasını istiyoruz.

Aşırı sıcaklarda gölgelik alan buluyorlar fakat içebilecekleri nitelikte su bulamayabileceklerinden,

Hastalandıklarında acı içinde kıvranarak rahatsızlıklarını tedavi edilemeden gidermeye çalışacaklarını düşündükçe üzülüyoruz.

Kendilerine belirgin şekilde barınacak mekan aradıklarında onlara yemek vermenin ötesinde uzun süreli bakamayacağımızı bildiğimizden ve sahiplenemediğimizde çok üzülüyoruz.

HAYVAN BARINAĞI ÇOK ÖNEMLİ BİR ÇÖZÜM

Hayvanlar ve bitkiler canlıdır hatta duyguları vardır.  Fakat Hayvanların duygularına görsel olarak tanık oluyoruz. Bitkilerin de duygu yüklü olduklarını bilimsel deneyler gözler önüne seriyor ki inanılmaz sahnelerle anlıyoruz sadece ruhları yok insanlar gibi.

Tüm canlılardan üstün ve ruh sahibi olan insanların kendi türüne ve diğer canlılara verdiği zararlar bir yana bırakırsak tüm canlıları korumak adına yapılan faaliyetleri de görmezden gelemeyiz.

Bu faaliyetler içinde “hayvan barınakları” çok önemli yer tutuyor.

II. Mahmut Dönemi’ nde başlatılan “sahipsiz köpekler “ sorununa çare aramak uğraşı başarısızlıklarla sürüp gelmiştir günümüze kadar.

Günümüzde bir takım köpek ısırması vakaları ve  tek tük şikayetler dışında pek bir sorun yok gibi görünse de hayvanlar adına barınaklar çok çok önemli ve insan sağlığı adına.

Yardımseverliği ile sanatçı kimliğine değerli bir unvan daha katan Haluk Levent ,OBB Başkanı Hilmi Güler ve Ordu Valisi Tuncay Sonel bu konuda görüşüp karar vermişler.Gelişmeleri açıklayacakmış Haluk Levent.

Çok sevindik, çok güvendik ve heyecanla bekliyoruz bu yönde ki olumlu gelişmeleri,

Hayvanların da mutlu olduğu

Köpek çetelerininde mutlu ve güvende olduğu bir Ordu ili

Halkının da daha mutlu olmasını sağlayacaktır….


Bu haber toplam 421 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları