HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Eylül 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Obezite ve Sadaka

7 Ağustos 2020 Cuma Saat: 08:44

“Dini, her yere karıştırmayın” diyen bazı insanlarımızı kızdıracak bir yazı daha yazıyorum ama; güneş, balçıkla sıvanmıyor. Canlıların birbirinden türediğini, insanın da kendisine en yakın olan canlı türünden meydana geldiği “VARSAYIMINI” kabul eden fikir, inanç ve felsefe fukaralarına “Allah’tan, yaratılıştan, imandan” bahsettiğimiz zaman, kırmızı görmüş boğa gibi saldırıya geçiyorlarsa da bizim için ölçü değildir. Çünkü gerçekler, bizim inandığımız gibi devam ediyor; onların söylediği gibi değil.

Obezite, bir çeşit hastalıktır. Beslenme organları veya bezlerinin çalışma sistemlerinin bozulmasına dayalı bir hastalıktır. Bu organ veya bezlerin arızası, bazen doğuştan gelebiliyorsa da çoğu zaman düzensiz yeme veya yedirmeye (çocuklar veya özürlüler için) dayalı olarak meydana gelir. Ekonomisi zayıf olanlar, yeterince gıdasını alacak kadar yiyecek bulamazken, maddi durumu iyi olanlar “haksırıncaya – tıksırıncaya” kadar yerler ve arkasından obezite gelir.

Halbuki;

Ekonomisi düzgün olanlar, marketlerden kendi evleri için, çoluk – çocuğuna 10 kilo alırken bir kilo da çevresindeki fakirlere alsa, kendi çocukları için çikolata alırken komşudaki dar gelirlilerin çocuklarını da hatırlasalar obezite denilen illeti Allah onlardan uzak tutar. Verdiği küçük sadakalar, bir musibeti başından savar. Kur’an-ı Kerim’de en sık geçen tavsiyelerden birisi; “Allah’ın size verdiklerinden, siz de güçsüzlere veriniz.” İfadesidir. Bu ifadeye dikkat ederek her şeyi Allah’tan bilmek gerekir. Veren Allah’tır. İyi takdir edemeyenlerden alma gücüne de sahiptir.

Kurban bayramı geçirdik. Durumu iyi olanlar, bol bol kurban kestiler. Allah kabul etsin. Evlerde buzdolapları, tıklım tıklım etlerle doldu. O etleri evimiz için kullanırken, bir parça da komşudaki güçsüzlere vermeyi ihmal etmemelidir. Kurbanı kesince fakirlere paylarını vermiş olmak yetmez. Obezitenin şerrinden korunmak için, o andaki güçsüzü hatırlamalıyız. Her ’anımız sadaka ister.

Değerli okuyucularım!

Müslümanın her hali, imrenilecek şekilde olmalıdır. Allah, öyle istiyor. Allah’ın koyduğu kurallara uygun olarak yaşayan Müslüman; her zaman mutlu, huzurlu ve ebedi hayatı için umutlu yaşar. İdeal olan da budur.

Sevgi, saygı ve selamlarımla… 


Bu haber toplam 209 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları