HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Eylül 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Bazı Hususlar Sizi Aşar, Toplumsal Sorumluluk İster

8 Ağustos 2020 Cumartesi Saat: 08:41

İnsan fıtratında var olan idrak geniş kapsamlı kotları barındırır…   Ancak bu kodlar bireyin zihni formatı ekseninde nefis ve aklıselim arasında adeta med cezirler yaşar.

  Hani derya üstat, akıl ile halleri izlemekten yoruldum, ben diyen dilleri dinlemekten yoruldum… Ego bir tık aklın önüne geçtiğinde aldığınız yalancı haz sonunda hem sizde, hem de karşınızdakilerde yorgunluğa teslim olur.

Şimdi… Sağlık Bakanı ve Tıp uzmanları korona virüs tehlikesine karşı her gün uyarıları içeren açıklamalar yaptıkları halde düğün dernek, asker uğurlamaları, tatil beldelerindeki tedbirsiz görüntüler ve dolayısıyla sosyal alanlarda fiziki mesafeye dikkat etmemek nasıl açıklanabilir.

 Bu düşüncesizlikler elbette ülkemize olumsuz olarak dönecek, zararını hep beraber çekeğiz.

  Tabi bazı insanların yaptığı dikkatsizlik sadece onları ilgilendirmiyor, topluma zarar verdikleri için dinimizce kul hakkına da giriyor… Bu düşüncesizlikleri yüzünden hastalığın artmasına sebebiyet vermeleri, ahrette bir kul hakkı hesabı olarak karşılarına çıkacaktır!

 Diğer yandan ormanların yanmasına sebep olan piknikçiler de hem milli servetin ve tabiatın yok olmasına,  hem o ormanlarda yaşayan hayvanların telef olmasına,  dolayısıyla diğer insanların faydalanacağı yerlerin yok olmasına sebebiyet verdikleri için, sadece düşüncesizlik sergilemekle kalmayıp Allaha hesap vermek durumunda da olacaklar.

 Tamam… Allaha hesap verecekler de… Biz, yani Devletimiz neden daha caydırıcı cezalarla hesap sormasın bu sorumsuzlara? Norveç’te gölde limitin az fazlası balık tutmaya can yakıcı ceza geldiği için kimsenin buna cesaret edememesini sağlayan caydırıcı düzenlemeler benim ülkemde olamaz mı?

 Benim milletimin yeni keşfedilecek bir durumu yoktur, iyi ceza verirsen, yüksek cezalarla cebinden fazla oranda para ödemek zorunda bırakırsan ıslah edersin… Almanya’daki Hans’ta çok iyi olduğu için değil, cezalardan korkarak ıslah olmuş durumda olduğu için yasalara uyuyor zaten.

  Bu arada birazda çamlıktan bahsedelim… Çamlıkla ilgili hep söylüyorum… Çamlıkla ilgili herkesin anısı vardır…  Bu bakımdan çamlık tüm Ünyelilerin gönlünde manevi ilklim, unutulmaz hatıralar barındırır.

 Ancak benim gönlümde ise daha farklı hatıraları barındırır çamlık.

  Çamlık 1953 tarihinde Ünye belediye Başkanı olan Hüsref Yürür’ün Meclis üyesi olan Musa Güven’e görev vermesiyle Musa Güven tarafından Samsun Gelemen çiftliğinden fidan taşıttırılıp dikilerek düzenlenmiştir… Rahmetli babamda çamlık görevlisi olarak fidanları yetiştirmiş, binaenaleyh boy verinceye kadar tek başına yıllarca budamasını ve bakımını yapmıştır… Bu nedenle çocukluğum çoğunlukla çamlıkta geçmiştir.

  Açıkçası çamlık her Ünyeli için adeta kutsanmışlık mesabesindedir… Bu bakımdan, çamlıkla ilgili düzenleme yapan kurumlar, başta Büyük Şehir Belediyesi olmak üzere halkın düşünce ve desteğini almadan bir şey yapmamadırlar. Çünkü çamlıkta yapılan yanlışlar karşılarında birleşik Ünye bariyeri bulurlar, kendileri ve projeleri duvara toslar.

  Ben demiştim demeyi sevmem ama bunu Enver Yılmaz’a da söylemiştim. Gazeteci kardeşlerim Musa Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan korkmaz da, diğer sivil inisiyatif grupları da söylemişti…  Şimdi yeni proje uygulanması karşısında da söylüyorlar. Bu seslere kulak vermek lazım… Duymazsanız toplu çıkacak ses desibeli maazallah kulağınızı sağır eder.

  Gazetemiz Genel yayın yönetmeni Musa Kıroğlu köşesinde korkunç düzenlemeyi, yani çamlığın Enver Yılmaz zamanında 5 parsele bölündüğünü, mezarlık tarafındaki bir parselin sit alanı bırakılarak diğer 4 parselin ticari amaçlı projelere çevrildiğini, mezarlığın olduğu bölgeden denize doğru 15 metre yol bırakıldığını açıkladı. İşte düğüm buradadır… Çamlık ile ilgili en kısa zamanda imar değişikliği yapılarak orası  yeşil alan, şehir korosu olarak işaretlenmelidir. Mesele budur.

  


Bu haber toplam 678 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları