HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
30 Eylül 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Fındık Bahçeleri Koronanın Harman Yeri Olmasın

14 Ağustos 2020 Cuma Saat: 10:55

Fındık Mevsimi, bütün hızıyla devam ediyor. Fındık bahçeleri, tıklım tıklım fındık işçileri ile dolu. Bahçeler sanki insan kaynıyor. Dışarılardan gelen fındık işçileri, belirli yerlerde gayrinizami (düzensiz) çadır kentleri oluşturmuş; sefalet, diz boyunu çoktan aşmış. 8 Ağustos 2020 Pazar günü Kumru’ya gelin almaya giderken Fatsa çıkışındaki işçi çadırlarını,koronayı düşünerek gözledim,içim “cızz" etti. Köydeki evimin yanında, kız kardeşimle konuşuyoruz; kardeşim bana: “Yarın bana, daha önceden anlaştığımız 10 işçi gelecekti. Grubun içinde birkaçında Corona varmış, gelmiyorlar. Falancanın işçi grubu boşta kalmış. Onu arayacağım da bana gelecekler.” diyor.


Ülkemizin coronavirüs karşısındaki dünya genelinde kabul gören mücadele şekli, gerçekten başarılı oldu. Büyük ülkelere oranla çok az zayiatla atlattığımız bir pandemi dönemi sona yaklaşırken birçok ülke gibi bizim ülkemizde de“acaba ikinci bir salgına kapı aralar mıyız?” endişesi devam etmektedir. Korona salgınının dünyaya  vurduğudarbe, ülkemiz için de geçerlidir. Her ne kadar, hafif atlattık denilse de en büyük darbeyi Turizm sektörü yedi. Çok sayıda insanımız için ekmek kapısı olan sektör,pandemi tehlikesinin devamına karşın canlandırılması zorunda kalındı. Tarım sektöründeki işçi akımları, pandemi için açık tehlike olmasına karşın, durdurulamadı. Çünkü, ekonominin en güçlü ayaklarından biri tarım sektörüdür. Özellikle ülkemiz için tarım; olmazsa, olmasıdır. Bunun için, tarım sektöründeki işçi hareketliliklerinde; “Ehemmi, mühimme tercih prensibi” uygulanmıştır. Yani, çok önemli olanı önemli olana tercih etmek, öncelik vermek, öne almaktır.


Şu anda fındık bahçelerindeyiz. Sıcak, adam yakıyor.Koronavirüs önlemlerinden ne maske var, ne mesafe var ne de yeterince temizlik var. Çok yerlerde içmek için su bulunmuyor. Çadırlarda kalan işçilerin durumu çok daha vahim. Allah korusun ama, fındık bahçeleri Korona için harman yerine döner, diye korkuyorum. Kişisel olarak önlemleri dikkate almalıyız. Allah bizi, ikincipandemiden korusun. Tedbir (önlem), kulun görevidir; takdir Allah'a aittir.


Maske, mesafe ve temizlik, bizim görevimizdir. Gerisi Allah tandır.

Saygı, sevgi ve selamlarımla...


Bu haber toplam 534 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları