HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

CEMAL UYSAL

CEMAL UYSAL

Dolar’ın Deparı

14 Ağustos 2020 Cuma Saat: 11:00

Merkez bankasında 80 milyon dolardan fazla döviz rezervi varken; özel sektörün de yurt dışındaki bankalarda milyarca dolar mevduatı, Türkiye’deki bankalarda da 20 milyar dolardan fazla döviz mevduatı varken, dolar TL karşısında bir iki gün içinde %10 civarında değer kazandı.


Türkiye bir süre önce ithalatı kısarak cari açığı kapadığı, devlet bütçesinin dengeside çok iyi olduğu halde, yine özel sektörün kısa vadeli borçlarını ödemede bir sıkıntısı yokken birden bire doların fiyatı neden arttı?


Neden olacak döviz Spekülatörleri’nin iştahından dolayı doların fiyatı arttı.Eğer bu operasyonun içinde siyasi bir maksat yoksa ülkemizin ne iç finansman ve ne de dış finansman lüzumu yokken, dış ödemeler dengesi her geçen gün iyiye giderken ortaya çıkan bu anormal durumun tek müsebbibi spekülatörlerdir.


Ülkeler çok zenginleştiler. Finans sisteminde çok fazla finansman fazlalıkları var. Büyük şirketlerin ve bazı zengin grupların kasalarında, gidecek karlı yer arayan yüz milyonlarca dolar para var. Bunlar o kadar insafsız ve etkililer ki, bir anda herhangi bir borsada on milyonlarca dolarlık alım ve satım yaparak borsaları alt üst edebiliyor ve vurgun yapabiliyorlar.


  Hatırlanacaktır Amerikan Rezerv Sistemiyani ABD Merkez Bankası pandemiden önceki iki yıl içinde döviz basıp basmamak konusunda çok tereddüt etti. Nedeni işte bu spekülatörlerden korktuğu için. Bir türlü karar veremedi öylece kaldı. Esasında Merkez Bankası dövizin arzını artırıp, kredi hacmini genişletmek ve faizlerinde düşürmek istiyordu. Ama cepleri ve kasaları dolarla dolu olanlar buna karşı çıkıyorlardı.Doların artmasını ve faizin düşmesine karşıydılar. 


   Ünlü Amerikalı iktisatçıPotırDrayke yıllar önce yazdığı kitabında; Dünyadaki dolar miktarının dünya ticareti için gerekli olandan 10-15 kat fazla olduğunu yazıyordu. İşte sorun burada. Fazlalıkspekülatörlerinkasalarında. Dünya finans piyasalarında da bunların borusu ötüyor.


Türkiye gerek ekonomik büyüklük ve gerekse iç ve dış finansman bakımından bakımından en iyi olduğu dönemdedir. Biz bu enflasyonu halledersek bir sorun kalmaz. Türkiye’ninIMF’nin kapısını çalacak diye sevinenler boşuna sevinmesinler.


Bir konuya daha değinmek istiyorum; O da Turizm konusudur. Bilindiği gibi Türkiye 2020 yılı dış ve iç finansman programını yaparken, belirli ve önemli makro ekonomik hedefler koydu. Bunlardan biri de 2020’de Turist sayısı ve döviz geliridir. Pandemi dolayısı ile ne çare ki bu hesaplanan ve tahmin edilenden çok az Turizm gelirimiz olacak bu yıl. Acabaspekülatörler ve Amerika bunun yaratacağı riski şimdiden bize göstermek mi istiyorlar. Türkiye 800 milyar dolarlık milli geliri ile onu da aşacaktır.

 


Bu haber toplam 5.000 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları