HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Ekim 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

Orduyu Korumak

18 Ağustos 2020 Salı Saat: 10:10

Sn. CUMHURBAŞKANIMIZ

Sn. ORDU VALİMİZ ve KAYMAKAMLARIMIZ

Sn. ORDU BÜYÜKŞEHİR BAŞKANIMIZ

Sn. FATSA BELEDİYE BAŞKANIMIZ

Sn. ÜNYE BELEDİYE BAŞKANIMIZ

Sn. OBB;FATSA;ÜNYE BELEDİYE MECLİS ÜYELERİMİZ

Sn. MİMARLAR & MÜHENDİSLERİMİZ

Sn. İNŞAAT GİRİŞİMCİLERİMİZ

Ve

ÇOK DEĞERLİ ORDULU SİYASİLERİMİZ

SEVGİLİ OKURLARIMIZ…

Bu bir rica yazısıdır 

YAZININ ÖZÜ

ORDU’ YU(KENDİMİZDEN) KORUMAK;

ORTA Karadeniz’in pırlanta gibi değerli,  Ordu ilini koruma altına almak.(Ünye kumsalları, falezleri, minik bir koy olan yalısı, Ünye-Fatsa arası, Fatsa Ordu arası şahane kıyı panoraması, Boztepe’si  veart ülkesi ile Ordu)

Bu kadar güzel memlekete 75-100 yıl önceki şıklıktan sonra, kıyılarını, tarihi evlerini, ağaçlarını, kumsallarını, falezlerini faunasını ve florasını talan eden kötülük yapılmamalı, yani Cumhurbaşkanımızın deyimiyle, “ihanet edilmemeli.”

İnanılmaz bir “sinsi iletişimve girişim”” anlayışı ile hızla şehirlerimizi estetik yoksunu haline getiren ve oturduğumuz “yatay mimari” semtini dört bir yönden tehdit eden ““dikey mimari” tehlikesine karşı öncelikle;

 

Ordu ilinin ve tüm ilçelerinin tüm özellikleri ile koruma altına alınması

_Türkiye dünyanın,  Ordu Türkiye’nin,  Ünye ve Fatsa ilçeleri ise Ordu’nun fındık deposu. Bu ilin fındık alanlarının  (ki dünyanın en lezzetli fındıkları Türkiye’de)korunması.

-Ünye –Terme sınırından itibaren Ordu’ya kadar tüm kıyı kesimin şu anda ki haliyle korumaya alınması (dikey mimariye karşı)ve doğal bitki örtüsü ile.

-Ordu’nun art ülkesi diyebileceğimiz tüm taşra ilçeleri, yaylaları ve diğer doğal, tarihi güzellikleri ile, yine ” dikey mimari” tehlikesine karşı korumaya alınması.( mimari için en fazla en fazla 4*1 uygulaması ile)

İnanılmaz bir hızla (özellikle kıyılarda) betonlaşma, doğal kaynakların yok edilmesi, kıyılarda da giderek artan istilalar. Bu giriş mektubu ve derdimi en kısa şekilde sizlere aktarabilmek için, Ordu ilinin siluetine hiç yakışmayan Belde Evleri’nin yıkılması ve Sn. Cumhurbaşkanımızın “yatay mimarı”yi destekleyen, sözlerinden cesaret alınarak yazılmıştır.

Mektubum devam edecektir, insani, ekonomik, kültürel ve teknik konulara  (teknik yönden hiçbir donanıma sahip değilim) değinmeye çalışarak, “geleceğe yönelik olarak kentlerimizin doğal görünüm, doğal zenginliği ve kaynaklarını ve kültürünü  korumak olan bu derdimizi” kamuoyuna da aktarabilmek için.

Sonsöz;

Herkes evinin önünü, sokağını, mahallesini köyünü, kasabasını, kentini memleketini “her türlügüzelliği, doğallığı yok edici” zihniyetten korusun, hep birlikte Ordu ilimizi kendimizden koruyalım isterim.

Dünyada kültür varlıklarını (soyut ve somut olarak) UNESCO korumaya çalışıyor, bizim de Ordu ilimizi koruma altına almaya çalışmamız ÜTOPYA mı olur?

Sn. Cumhurbaşkanımıza, Sn. yetkililerimize, kamuoyumuzun vicdanına ve adaletli anlayışa güveniyorum.

Saygılarımla…

(bu konular ile ilgili ayrıntılı bilgileri içeren yazılarımız devam edecek)

Bu yazı aylar önce yazılmış olmasına rağmen  bazı nedenlerle paylaşımı bu güne kadar ertelenmiştir.)


Bu haber toplam 830 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları