HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Ekim 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

KARA YAĞMURLAR, DOĞA’ da KARA YAĞMURLAR, ÜNYE SOSYAL YAŞANTISI’ n da KARA YAĞMURLAR, KARADENİZ BÖLGESİ’ n de

25 Ağustos 2020 Salı Saat: 08:45

DOĞADA

Halk arasında “Kara yağmurlar” olarak anılan Ağustos ayında yöremiz insanlarına bir türlü rahat fındık toplatmayan ve kurutmayan yağmurları Ağustos ayında “Karayel” dediğimiz ve Kuzey batı’dan esen rüzgarlar getirmektedir.

Birkaç yılda bir de sel felaketlerine neden olan “Karayağmurlar” tabi ki coğrafya ya göre etkisini jde artırmaktadır.

Bu nedenle bu Karayağmurlar yöremizde etkili olduğundan kat be kat  daha dik yamaçlı dağlara sahip  olan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde heyelanlara sebep olmaktadır.

HEYELAN

Uzun süre yağan yağmurlar toprağı nem yükü ile ağırlaştırır.Yağmurlar devam ettiğinde geçirimsiz tabakaya rastlayan yağmur suları, nem yüklü ağır toprağın yamaçlar boyunca yer çekimi doğrultusunda dere yataklarına akmaya başlar, üstünde ağaçlar , evler, her ne varsa hep birlikte, gerçekten doğal afettir ve zararları çok fazladır.

Her doğal afette öncelikle can kaybı olmaması en önemli teselli olur, bir de insanoğluna düşen görevler, önlemler alınmışsa vicdanlar rahat olur.Örnek Japonya’ da ki depremler, coğrafyasının gereği ve en büyük, ağır sonuçları olan doğal afetlerden.

Ancak binaların bu tehlikeye göre yapılması,  ( ne zaman geleceği belli olmayan) afetler sonucu hem can kaybı olmuyor, hem de vicdanlar, kamu vicdanı, yönetici üst kadro vicdanı rahat oluyor.

ÜNYE’de

Çok değerli Ufuk Mistepe arkadaşımız ki “Ünye Sevdalısı” hayatını kaybetti. Ünye Tv. den köşe komsusu idik, Ünye tarihine olan merakı ile bu alanda bizlere pek çok veri bırakıp gitti.

Ailesine sabırla merhuma Allahtan gani gani rahmetler diliyorum.

Yaptığı çalışmalar sonucu Kefeli Han’da yapılacak kültürel çalışmaları barındırması da planlanan kütüphaneye adının verilmesi bir önce ki belediye tarafından söz verilmişti.

Bu sözün havada kalmayacağını ve bir an önce gerçekleşeceğini umuyorum.

Gerçekten insanüstü çabalarla bir araya getirdiği çalışmalarını zaten basılmaya hazır halde bıraktı. Kitabının da hayata geçmesi hepimizin dileği ve boynunun borcu…

Kardeşimizin mekanı cennet olsun.

YİNE ÜNYE’de

Pr.Dr.Sait Kapıcıoğlu  ve eşine Allahtan sabırlar diliyorum.Ne söyleyeceğimizi bilemediğimiz, kelimelerin kifayetsiz olduğu anlardır “evlat acısına taziye”, çok değerli hocamız binlerce insana yıllarca sağlık sıhhat hatta hayata dönüş sağlamak gibi kutsal bir görevin yanı sıra yine Ünye kültürünü yaptığı çalışmalarla zenginleştirmiştir. Her zaman sonsuz saygı ve sevgi duyduğumuz hocamızı yeniden Ünye kültürel hayatında görebilmek ümidi ile sevgili evladımıza Allahtan gani gani rahmetler diliyoruz, mekanı cennet olsun inşallah.

 

KARADENİZ’ de

DOĞU Karadeniz Bölgesi ve Giresun’ da Kara yağmurlar sel ve heyelan felaketine neden oldu geçmişler olsun derken, ihmallik, yanlış şehirleşme, noksan alt yapı, çalınmış malzemelerle gerçekleşmiş hizmetler her birisi  için göz yuman, ruhsat ve izin veren  yetkili, sorumlu, çalışan, girişimci hak eden kim varsa onlara bir bir hesapları sorulsa ya hiç değilse o zaman biraz olsun ölenlerin acısı, ailelerinin acısı hafiflerdi…

Çok duygusal milletiz, çok güzel acıyı paylaşmak biliyoruz, gerçekten üzülüyoruz fakat en azından en azında dere yataklarına (hiç değilse Doğu Karadeniz’ de ki Ünye’ de bile var dere yataklarında binalar, şikayetlerimize rağmen…) binalar yapılırken,

Niyet edene

Göz yumana

Ruhsat verene

 Karşı hep birlikte karşı koyabilsek

Yine hep birlikte

Doğal afetler sonrasında

DAHA AZ ZARAR OLACAK

DAHA AZ CAN YANACAK

DAHA AZ ÜZÜLECEĞİZ

HEPBİRLİKTE

VİCDANIMIZ DAHA RAHAT OLACAK

DAHA ÇOK GÜVENLE VE MUTLULUKLA YAŞAYACAĞIZ…


Bu haber toplam 924 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları