HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Ekim 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

FINDIK HARMANI SOHBETLERİ

28 Ağustos 2020 Cuma Saat: 08:46

Bir sene boyu yurdun çeşitli yerlerinde iş tutan, ikamet eden köy halkı; Kardeşler, akrabalar, komşular fındık mevsiminde köyde, kentte bahçede bir araya gelerek hoş sohbetler başlar ki; acı-tatlı hatıralar, çok dikkat çekici nâhoş(Hoş olmayan) olaylar, çok hoş olup köy adına yapılmış sevinilecek işler, bu sohbetlerde gündem edilir. Üzüntülü olanlar olur, paylaşılır; sevinçli olanlar olur, paylaşılır. Tam bir deşarj olma yeridir fındık harmanları.

Bu yazımda; kardeşlerimle, komşularımla fındık harmanı sohbetlerinde paylaştığım iki konuyu, siz değerli okuyucularımla da paylaşmak istiyorum.

Şöyle ki:

1)      Bir komşum var ki (hem de amcazade çocuklarıyız) Allah, düşmanıma da vermesin. Bizim bahçelerimizin üst tarafında bulunan komşularımızın tarla yolundan gelen yağmur sularını, benim bahçeye çeviriyor. Evi bahçesinin içinde olduğu için tam yağmur yağarken gidiyor, suyu bahçeme salıyor. İki defa bahçemi uçurdu. Birkaç defa ikaz ettiğim halde devam ediyor. Cahilliğin sınırı falan yok. Yorumu, sayın okuyucularıma bırakıyorum.

2)      Mahallemize bir cami yaptırdık, öncülüğünü ben yaptığım için bir komşumun (hem de Amcazade çocukları olmakla birlikte iki-üç bağlantılı akraba olmamıza karşın) şerrindenkınığa geldim. Köy merası olarak tapulu olan yeri, Tarım Bakanlığından tahsislicami yeri yaptırdığım halde, kendi yerine cami yapıldığını mahkemeye verdi. Mahkeme “Yerine Tecavüz Yoktur” diye karar verdiği halde tekrar mahkemeye vermiş. Ve bu adam, Beş vakit namazı bu camide kılıyor. Cahilliğin sınırı falan belli değil.

Bunları yazmaktan maksadım, benzer problemi olan çok sayıda insanımız ve okurlarım  var olduğu için paylaşmak istedim. Sabır tellerim çok yıprandı ama “İnnellahe me’assâbiriiin = Allah, sabredenlerle beraberdir.” Ayetini bilince sabıra devam. Özellikle kırsal kesimlerde, benzer basit olaylardan çok sayıda tatsız olaylar (öldürme dahil) meydana geldiğini biliyoruz. Onun için, Allah’ın yanımızda oluşunu tercih etmeliyiz.

Saygı, sevgi ve selamlarımla...


Bu haber toplam 883 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları