HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Ekim 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

FINDIK AĞACI, SENEDE ÜÇ GÜN DİNLENİRMİŞ

4 Eylül 2020 Cuma Saat: 11:35

                Bizim mahallenin yaşlılarından Çerkez Dede (takma adı Çerkez’dir; asıl adı Mehmet idi) vardı da öyle söylerdi: “Fındık, senede üç gün dinlenirmiş” derdi. Hakikaten fındığı topladıktan sonra hemen ardından dallarda erkek çiçekler (halkın tabiri ile SOLUCANLAR) görülmeye başlardı. Ancak, bu sene bakıyorum da henüz hiçbir belirti yok. Çünkü, şakası yok; iyi kurak var. 

            Bu sene, Ünye Merkezden güneye doğru bir çizgi çeksek (ki, Tekkiraz-Akkuş yolu bu çizgi olabilir) batı tarafı, doğu tarafına göre biraz daha fazla kurak. Yani yağmur, az düştü. Ben, uzun yıllar takip etmişimdir; bizim köydeki ev avlusu (yerel halk dili ile HAVLİ), kuraktan pek etkilenmez ve toprak yarılmazdı. Dün, bahçeyi bir dolanmak için gitmiştim ki, toprağın yarıklarına elim sürtüyor. Bu, demektir ki, fındık kuraktan etkilendiği için çiçek hazırlığı yapamadı. Yani dostlar fındık bu sene fazla dinleniyor; seneye havanızı alırsınız, demektir. 

            Bazı dostların; ”Ne yapalım yani? İsmail Hoca, sen ne demek istiyorsun? Allah ne derse o olur” dediklerini duyar gibiyim. 

            İşte, ben şimdi ne demek istediğimi açıklıyorum. Dostlar! Eskiden kurak olunca, tarlalar büyük çoğunlukla mısır tarlası olduğu için mısırlar kuraktan etkilenir ve somak (yerel adı ile KELLE) veremezdi. Halk, ekmeksiz kalacağız, korkusu ile telaşlanır ve YAĞMUR dualarına çıkılırdı. Şimdi her taraf fındık bahçesi olduğu için kurağın farkına varılmıyor. Farkına varılsa bile, bugün duaya gidecek kimse bulunmaz. Çünkü ekmeksiz kalma korkusu yok. Allah’a çok şükür; bu elbet ki, sevindirici bir durumdur. Halkın ekonomik olarak iyi durumda olduğunu gösterir. 

            Ancak; 

            Beni rahatsız eden bir durum var ki, vatandaşın hiç umurunda değil. Müslümanlar, ekonomisi biraz düzelip de ayağını sudan kurtarınca, inançlarından uzaklaşmamalıdır. İbadetler askıya alınmış; namaz, niyaz, dua, dostluk, kardeşlik gibi değerlerimiz büyük darbe yemiştir. Batılı kapitalist toplumlar gibi, sadece menfaat ilişkileri öne çıkarılıyor; gerisinde bir şey kalmamış. Üstüne üstlük; cami görevlileri de hepsi fındık izninde, camiler kapalı. Gerisini düşünelim dostlar… 

            Fındık Mevsiminde, çoluk-çocuk vatandaş köylerde; köyler insan kaynıyor. Camilerde hoca yok. Gürül, gürül ezanlar okunuyor, cemaat yok, namaz yok, dua yok, niyaz yok. Böylesi zıtlıkların sonucu, işte böyle olur. Ben, öğretmen emeklisiyim. Fındık mevsiminin en yoğun zamanında, bütünleme sınavları olurdu, biz öğretmenler, tıpış tıpış görevlerimizin başına giderdik. Bir koltukta iki karpuz tutulmaz. Cami görevlilerinin durumu, bu konuda bir sisteme oturtulmalıdır. Görevin özelliğine göre, izinler düzenlenmelidir. Şimdilik bu konuyu burada bırakıyorum. Ama, siyaseten de bu konunun üzerinde durmak istediğimi de not ediyorum. 

            Saygı, Sevgi ve Selamlarımla… 


Bu haber toplam 877 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları