HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Ekim 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

BU ERDOĞAN NE KADAR SOLCU

5 Eylül 2020 Cumartesi Saat: 09:36

 Yetmişli yıllarda kapitalist ülkeler olarak kabul edilen başta Amerika ve Avrupa ülkeleri Türkiye solunun, sol ekol gençliğin, daha doğrusu 68 kuşağının nefretle baktığı ülkelerdi.

  O yıllarda batı ile hele Amerika’yla işbirliği yapmak ilerici olan sol akım gençlik için ancak faşist hükümetlerin işi olabilirdi.

  Amerika’nın ekmeyeceksin demesine rağmen afyon ekimini kontrollü olarak serbest bırakan, hele hele Kıbrıs’a çıkarma yapılma kararı alan Karaoğlan Amerika’ya nasılda haddini bildirmişti ama? Bu yüzden Türkiye solu Ecevit’i kahraman ilan edip dağa taşa ismini yazmıştı.

   Gerçi Ecevit hakkını teslim etmek lazım… Hem Kıbrıs’a ortağı Erbakan ile birlikte çıkarma kararı alıp çıkarmayı gerçekleştirmekle, hem de Amerika’nın Kıbrıs çıkarması yüzünden uyguladığı ambargo karşısında yerli silah sanayinin temeli olan Aselsan ’ı kurmakla Türkiye’nin bekasına yönelik çok büyük bir iş yapmıştı.

   Türk solu tabiatıyla bu onuru Ecevit’in ismini dağa taşa yazarak somutlaştırırken, Amerikan deniz piyadelerini de Galata rıhtımından denize atarak emperyalizme de haddini bildiriyordu.

 Ecevit birde üstüne üstlük ortanın solu diye siyasi literatürde olmayan bir kavram çıkarmadı mı? 

   Türk solu çok sevdi bu yeni söylemi. Sonra yıllar geçti, Ecevit onu Karaoğlan yapan ve ortanın solu söyleminin de patentine sahip olmasını sağlayan temelleri attığı partisinden ayrılıp başka parti kurdu.

 Uzatmayalım rahmetliden sonra CHP ortanın solunda, sağında, arkasında, önünde,  ya da başka neresinde anlaşıla bilinemez oldu.

  Geldiğimiz noktada Türkiye’nin siyasi tarihine ilginç bir kayıt düştü, CHP sağ, AK Parti ise sol oldu!

  Hatta Cumhur ittifakı MHP’de sol oldu. Neden böyle diyorum? Çünkü dağlara taşlara kahrolsun Amerika ve batı diye yazan sol,  Amerika ve batı yandaşı olduğu yetmezmiş gibi Amerika’nın darbe yaptırıp üstüne üstlük bir de besleyip barındırdığı taşeronu FETÖ ve HDP ile ittifak olurken… Ak Parti ve MHP Ülke çıkarları için Amerika ya da, Batıya da, İsrail de haddini bildiriyor, yapamasın dediklerini yapıyor, vuramasın dediklerine vuruyor, giremesin dedikleri yere de giriyor!  Ee bu duruma göre tabiri caizse kıyaslamamı mazur görün, aslında Türkiye’de sağ soldur, sol ise sağdır… Görünen fotoğrafın izahı budur! 

  Yoksa Ak Parti ve MHP Amerika ve onun yandaşı olan emperyalist ülkelere kafa tutarken, tüm tuzaklarını bertaraf ederken, tek laf etmeyen CHP ve milli ittifakın diğer üyelerinin hal ve davranışlarını nasıl izah edeceğiz?

  Hadi CHP’nin FETÖ’ nün yaptığı darbeye darbe diyemeyip kontrollü darbe deyimi gibi ucube bir söz ederek durumu idare etmesini unutalım…  Şayet CHP Suriye konusunda, Akdeniz de gemilerimizin doğalgaz araması konusunda, Libya konusunda muhalefet etmeyi bir kenara bırakarak milli duruş sergileseydi, bu sebeple gelişecek kazanımlar CHP vitrinine önemli derecede vizyon kazandıracak, dolayısıyla bu katma değer de oya dönüşecekti.

  Az kalsın unutuyordum… Şayet CHP, Amerika başkanlık seçimlerine aday olan Biden densizinin Türkiye ile ilgili ileri geri konuşarak,  Türkiye’deki muhalefete destek vereceğiz Erdoğan’ı seçimle yıkacağız sözlerine güçlü bir tepki verseydi…  Türkiye’de iktidarı Türk milleti değiştirir,  dışarıdan verilen ayarlar değil,  deseydi… Büyük bir takdire şayan olacaktı. Ama Kılıçdaroğlu’nu da anlamak lazım. Zira kasetle işbaşına getirenlere olan diyet borcunun boyutunu bilmediğimiz için? Muhalefet partisi olsan bile dışa karşı istikrar ve milli duruş göstermeye iki örnek vererek yazımı bitirmek istiyorum: Amerikan elçisi bir tarih Devlet Bahçeli ’yi ziyaret eder.  Amerikan elçisi bir ara birkaç örnek sıralayarak derki… Sayın Bahçeli, Erdoğan çok hatalar yapıyor, siz neden iktidara karşı gerekli sert muhalefeti yapmıyorsunuz?

 Bahçeli, kahvenizi içtiniz der ve elçiye kapıyı gösterir. Bir başka örnek: Ünlü İngiliz siyasetçi Çurçil muhalefette olduğu dönemde çıktığı bir dış gezide ülkesinin Başbakanının hatalarını sıralayan gazetecilere, ben ülkemin meselelerini dışarıda yabancılarla konuşmam… Ama ülkeme döndüğümde gerekli olan siyaseti yaparım, der. Hani milli duruşa örnek açısından söyledim


Bu haber toplam 990 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları