HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

UZM. DR. ALİ COŞKUN

UZM. DR. ALİ COŞKUN

Sayılara Takılmadan Tedbirler ve Önlemler Daha da Artırılmalı!

8 Eylül 2020 Salı Saat: 09:58

Çok sevdiğimiz ve saygı duyduğumuz Sağlık Bakanımız sayın Prof. Dr. Fahrettin KOCA tarafından canlı yayında her gece açıklanan corona'ya yakalanan hasta sayısı bildirilirken, kamuoyunun çoğunda, özellikle de sağlık hizmeti sunan işyerlerinde çalışan sağlık personeli ve hekimler 'de, rakamlar ile ilgili ciddi şüpheler olmaktadır. Çünkü sahada daha kalabalık bir hasta grubu ile mücadele ediyoruz, daha kalabalık bir hasta grubuna şifa vermeye çalışıyoruz.

Biz de bir tahminde bulunursak:

Ülkemizde 81 il, 922 ilçe, yaklaşık 170 000 de doktor vardır.

İnsanlarımızın korunma tedbirlerini hala ciddiye almadan maskesiz dolaştıkları, kendilerini maske takmaları için uyaranlara da tekme tokat girdikleri bir toplumu düşünürsek, bu sayıların daha farklı olması lazım.

Buradan yola çıkarak İlçe olarak bir hesap yaparsak en küçük nüfusu 2000 - 5000'lerle ifade edilen ilçelerden her birinden covid 19 testinde ortalama her gün 1 kişi pozitif olsa, toplam sayıya vurduğumuzda 922 yapar, 10 kişi olsa 922 ilçe x 10 = 9220 kişi yapar. 

O zaman bizim günlük covid 19 pozitif sayımızın bu son haftalarda gördüğümüz, hekim arkadaşlarımızla yaptığımız mesleki fikir alışverişlerine göre 1600- 1700 'lerde değil, daha da artmış olması gerekir diye düşünülebilir.

Tabi bizim elimizde sayısal veriler yok. Bu sadece, sahadan aldığımız görüntü sonucunda fikir yürüterek yaptığımız tahmin.

 Aslına bakarsanız bu sayıların hiçbir önemi yok. Hepimiz 5 duyumuz ile algılıyoruz ki bu salgın son zamanlarda daha da alevlendi. Bunu Sayın Sağlık Bakanımız da her gece altına basa basa söylüyor. Sayılara asla takılmamalıyız. Bakanlığımız bize hiç sayı da vermeyebilirdi. Bu hastalıktan Ülkede 1 kişi bile ölse, bu o hastalığın tehlikesinin hala geçmediğini gösterir. Çünkü o bir kişi siz olursanız sizin için felaket demektir. O nedenle algılarımız sayıların önüne geçmelidir.

Hiç şüphe duyulmaması gereken bir konu var ise o da : En üst Sağlık Bakanından en son halka sağlık personeline kadar tüm paydaşlar bu hastalığın bir an önce toplumdan defedilmesi için gece gündüz gayret gösteriyorlar, toplum sağlığı için ciddi mesai harcıyorlar, hekimlerimiz ve sağlık personelimiz bu uğurda ölüyor.

İnsanımız tedbirleri alırken, sayı en yüksekmiş gibi önlem alsın , tedbirleri gevşetmesin, her ihtimali düşünsün insanımız, ona göre vaka çok gibi önlem alsın. Biz Sağlık ordusu olarak, insanımızdan sadece bunu istiyoruz.

Ben de yaptığım tahminde yanılmış da olabilirim tabi ki, çünkü hiçbir istatistiki sayı-veri bizimle paylaşılmıyor, ama gözümüzün gördüğü ve algıladıklarımız var ve onlar bize tedbirleri daha da artır diyor. Ben kişisel olarak tedbirlerimi artırdım. Çalıştığım kurumda bile yetkisi olsa dahi çalıştığım kısıma girişleri çıkışları kısıtladım, mesafeye daha bir dikkat eder oldum. Maske zaten olmazsa olmazımız. Hijyene sıkı sıkıya sarıldım. Yapılması gereken de bu zaten.

Özetle tedbirler daha da artırılmalı, sağlık personelimizi korumanın da en iyi yolu bu. Toplumda herkes kendini azami ölçüde korursa, sağlık personeline hem en güzel teşekkürü etmiş olursunuz, hem de onları korursunuz. Pandeminin başından beri canı pahasına çalışan hekimlerimiz ve sağlık personelimiz çok yoruldular, muhtemelen vücut dirençleri de zayıfladı, o nedenle bu hastalığa sizlerden daha kolay yakalanabilirler, onları koruyun lütfen! Onlar tükenirse, hiçbir fikriniz ve bilginizin olmadığı hastalıklarla tek başınıza mücadele edemezsiniz. Onlara ihtiyacınız var. Maske takarak koruyun onları!


Bu haber toplam 3.579 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları