HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Ekim 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Ünye’nin Tarihteki On beş bin yıllık yolculuğu

9 Eylül 2020 Çarşamba Saat: 09:27

Ünye birçok kavim ulus ve medeniyetin geçiş yolunda olması dolayısı ile bazen bu uluslara ev sahipliği de yapmıştır.  Burada konaklamış, burayı yurt tutmuş veya civarındaki demir madenlerinden dolayı elinde tutmuş ulus ve uygarlıklar çoktur.

Bütün bu uygarlıklar ve uluslar aynı zamanda Kale’yi de kullanmışlar her biri kale’de bir eser bırakmıştır. Henüz kapsamlı bir araştırma ve kazı yapılmadığı için kalede kimin ne yaptığını bilemiyoruz..

Ünye’den bir de İmparator çıkmıştır. Henüz daha Türklerin bölgeye gelmelerinden çok önce ahalisisin tamamı Roma vatandaşı yani Rum olduğu dönemde Ünye’den bir de Bizans İmparatoru çıkmıştır. Tarih bunu, Ünyeli bir aileden gelen Bizans İmparatoru Andanikos Kommenos  1183 -1185 arasında Bizans imparatoru olmuştur diye yazar.

O yıllarda Ünye’nin adı Oinaion dur, bazı tarihçiler Kommenos ailesinden dolayı da Ünye’nin adını Commena  diye yazarlar.

 

Andranikos Kommenos Bizans tahtına çıkmadan önce Ünye’de bir kale içinde yaşamamıştı.   Tarihin bir yerinde kaynağı belli olmayan şöyle bir bilgi vardır:

Andranikos ve ailesi Komnenoi sülalesinin ortaya çıktığı yer olan Ünye (o zamanki adı ile Oinaion) civarındaki bir kaleye yerleştiler.

Bu bahsedilen kale Süleyman paşa sarayının olduğu yerde idi. Süleyman paşa 1830 yılında sarayını bu Bizans sarayının kalıntıları üzerine yaptırmıştı.

 

Rum Kime Denir?

Rum Yunanlı değildir.

Rum, Roma vatandaşı demektir. Bu ismi onlara Araplar takmış bizde onlardan almışız. Araplar Anadolu’ya “Diyar-ı Rum” derlerdi, onlar ise kendilerine Romalı anlamına gelen Romeio demiştir.

Rumların içinde birçok ulus ve kavim olduğu gibi Kuman, Kıpçak, Peçenek, Uz gibi Türk boyları da vardı.

Ünye bugünkü bulunduğu yere tarihte yaptığı onbeş bin yıllık uzun bir yolculuktan sonra gelmiştir. Ünye ve çevresinde hüküm sürmüş kavim ve imparatorluklardan en uzun kalanı Roma İmparatorluğu olmuştur.

Roma İmparatorluğu 395 yılında Doğu ve Batı olarak ayrılınca Ünye ve çevresi Doğu Roma İmparatorluğun sınırları içinde kalmıştır. Bin yıl gibi çok uzun süren bu zaman, Türklerin 1150 yılarında Akkuş dağlarından aşağı sahile inen Oğuz Boylarından Danişmentlilerle ile son bulmuş ve 1400 yılında tamamen Osmanlılara katılmıştır.

 

Roma

İtalya’nın küçük bir bölgesinde oluşan ve kısa zamanda Avrupa Asya ve Afrika’yı egemenliği altına alan Roma, bir müddet sonra ikiye ayrılacak, Ünye MS. 395 yılından 1150 yıllarında Türk’lerin bölgeye gelmesine kadar Bizans İmparatorluğu yönetiminde kalacaktır.

Doğu Roma batıdan ayrılınca kendine İstanbul’u yani Bizansı başkent yaptı o nedenle zamanla Doğu Roma İmparatorluğu unutuldu Bizans İmparatorluğu olarak tarihteki yerini aldı.

Roma tarihinin büyük bölümü efsanelere dayalıdır. İkiz erkek kardeş olan Romülüs ve Romus bir beşik içerisinde Tiber Irmağı'na bırakılırlar. Bebekleri bir dişi kurt bulur ve onları sütü ile besler. Büyüdüklerinde bir şehir inşa ederler. Bu şehir Roma olur.

Roma İmparatorluğuna geçmeden geri dönüp şu Pontus ve Yunan ve Rum sözcüklerine tekrar bakalım.

 

Midrebolu.. Pontus’un Mirası

Yunanlılar, Pontus Krallığına sahip çıkmaktadırlar.. Oysa Pontus’un kurucusu Mitridat, bir kısım tarihçilere göre Pers yani İranlı bir kısmına göre de Azeri Türküdür.

Pontos’un Ünye ile ilgisi Beşinci Mitridat’ın Ünye’yi başkent yapmak istemesidir. Bugün “Midrebolu” denilen yer Mitridat’ın kurmaya çalıştığı “Mitrapolis” şehridir. Bu şehir tam olarak kurulamamış, Midrebolu ismi de bize hatıra kalmıştır.

Anadolu Yunanlı değildir. Yunanlılar Anadolu’da yaşamış birçok ulus ve kavimden sadece biridir. Kendilerine “Helen” derler. “Yunanlı” ve “Grek” denilmesine kızarlar. Bizim kullandığımız “Rum ismi de yanlıştır. “Rum” Roma İmparatorluğu vatandaşı demektir.

Grek-Yunan- Helen-Rum

Ne demektir?

Yunanlılara “Grek” diyen Avrupalılar, bu adı eski Yunan’ı anlatmak için kullanırlar. Latince sözlüklerde “Grek” kelimesi hırsız, hilekar demektir.. Bu nedenle Yunanlılar,  Gerek denmesine kızarlar, Avrupa onlara Grek biz Yunan onlar kendilerine “Hellen”  derler.

Tarihin bir döneminde Batı Anadolu’yu (İyonya’yı) ele geçiren Persler, buradaki halka “Yauna” demişlerdir.. Bu ad zamanla Yunan halkı için kullanılmış, Türkler de, bu adı kullanmışlardır..

 

Roma İmparatorluğu

Roma İmparatorluğu, Yunan, Ermeni, Arap, Got, Slav, Yahudi, birçok Türk boylarından oluşan çok uluslu bir toplumdu..Tüm bunları birleştiren, ortak dil Yunanca, din ise Hıristiyanlıktı. Bizim Rum dediğimiz insanlar belki asimile olmuş Türklerdi.

İtalya’nın Latium bölgesinde, kurulmuş birkaç köyden oluşan Roma, sonradan dünyanın en büyük imparatorluklarından birinin merkezi oldu.

Roma şehri ve çevresinde kurulduktan sonra bütün Akdeniz ülkelerine hakim olan Romalılar gittikçe güçlendiler.

Roma İmparatorluğu, Hıristiyanlığın doğuşu sebebiyle M.S. 395 tarihinde doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldı. Merkezi İstanbul olan ve Doğu Roma İmparatorluğu da denen Bizans İmparatorluğu ise, 1453'de Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethine kadar bin yılı aşkın süre daha yaşadı.. Fatihin İstanbul’u almasıyla Doğu Roma’da tarihten silinmiş oldu.

 

Ünye’den İmparator

Neron da geçti..

Dr. Mürselin Güney: “ Roma İmparatorluğu’na geçen Ünye ve çevresi “Pontos Polemenya” adı ile bir uydu devlet haline geldi. Zalimliği ve garip davranışları ile ünlü olan Neron imparator olmadan önce bu bölgeyi yönetmişti Bizans döneminde de “Ünye çevresi, yönetim merkezi Niksar olan “Pontos Polemonya” adındaki bölgede yer aldı” diye yazar.

Ünye’de Romalılardan fazla bir iz yoktur. Hıristiyanların kaçak olarak ibadetlerini yerine getirdikleri ilk döneme ait Ünye’nin tepelerinde kayalara oyulmuş mağaralarda kiliseler ve duvarlarda İsa, Meryem ve aziz figürleri vardır. Bu mağaralardan biri de Kızılkaya’daki “Saklı kilise mağarası” dır.

 Hıristiyanlığın ilk yıllarında din yasaktı İsa’ya inananlar ibadetlerini ulaşılması zor yerlere yaptıkları gizli mağara-kiliselerde yerine getirmişlerdir.

 Köylüler bize Kızlkaya’nın tepesinde çocukluğunda rahip ve papaz mezarlarının olduğunu söyleyerek, şimdi kaybolmuş mezarların yerini göstermiştir.. Burada yaptığımız araştırmada kayalara oyulmuş mağaraları ve İsa-Meryem ve aziz resimlerini bulduk, fakat resimler tahrip edilmişti...

 

KAYNAK:

Muzaffer Erendil “Yunanlıların Kökeni”

Antropolog Timuçin Binder

Dr. Mürselin Güney (Ünye Tarihi)

Osman Doğan, (Tarihte Ünye)


Bu haber toplam 1.127 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları