HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Eylül 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

TEMEL OVALI

TEMEL OVALI

Çocuğunuza Uzaktan Eğitimde Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

10 Eylül 2020 Perşembe Saat: 09:34

 Bir süredir eğitimin “nerede” olacağıyla ilgileniyoruz; hâlbuki eğitimin 5N 1K’sı hala var. Eğitimin niteliğini artırmak için eskiden olduğu gibi “Ne öğrenecek?” “Nasıl öğrenecek?” “Niçin öğrenecek?” “Ne zaman öğrenecek?” ve “Kimle/kimlerle öğrenecek?” sorularını sormaya devam etmek önemli. Öğretmenler öğrenme tasarımlarını bu sorulardan aldıkları cevaplara göre planlarken, veliler de çocuklarının öğrenme sürecini yine bu cevaplara göre takip edebilecekler.

Veliler uzaktan eğitimde çocuklarına nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda yoğunlaşması gerekmektedir. Çocuğunuzla yapacağınız “geçen dönemin farklı boyutlarıyla değerlendirilmesi” ile sorumlulukların yeniden tanımlanması ve olası problemler ortaya çıkmadan alınacak önlemlerin belirlenmesi iyi bir başlangıç adımı olabilir.

Çocuklarınızla geçen dönem nelerin iyi gitmediğini listeleyin. İnternet bağlantısı mı zayıftı, oturduğu sandalye mi rahatsız ediyordu, oda yeterince aydınlık mıydı; önce fiziksel ortam ihtiyaçlarını belirlemekle başlayabilirsiniz. Sonra bireysel ihtiyaçları üzerinde konuşun. Geçen dönem onu en çok zorlayan neydi. Gözlemleriniz varsa paylaşın. Yeni dönemde bununla ilgili neler yapılabileceği üzerinde konuşup tedbirler alın.

En önemlisi, iletişim kanallarını açık tutarak çocuğunuzun bu benzeri görülmemiş zamanlarda kendisini güvende hissetmesine yardımcı olabilmek.

Çoğu çocuk erken yaşta cihazlarla etkileşimde bulunuyor, ancak bu genellikle eğlence veya dikkat dağıtma amacıyla yapılıyordu. Artık hedef uzaktan öğrenmeye dönüştüğüne göre, bu cihazları nasıl ve ne için kullanacaklarını yeniden düşünmelerine yardımcı olmalıyız.

Çocuklarınıza, okulun tamamen akademik öğrenmeyle ilgili olmadığını, okulda öğrendiklerinin önemli bir kısmının sosyal beceriler olduğunu hatırlatın. Bir süredir yüz yüze sosyal etkileşimler duraklamış olsa da, çocuğunuzun arkadaşlarıyla ilişkilerini sürdürdüğünden emin olun. Bu iletişim, dil ve düşünme becerilerinin gelişimini de destekleyecektir.

Veliler olarak öğretim programları geliştirmek, dersleri planlamak veya çocuğunuzun öğretmeni olarak görevi devralmak sizin işiniz değil. En iyi yapabileceğiniz şey, bu beklenmedik geçişte ona rehberlik etmek. Çocuğunuzun uzaktan öğrenmeye alışmasına yardımcı olun ki bu da öğretmeniyle işbirliği yapmak anlamına gelir. Uzaktan eğitimin herhangi bir yönü çocuğunuz için iyi sonuç vermiyorsa, öğretmene ulaşın.

Uzaktan eğitim, öğrencinin önemli ölçüde gözlemlenmeden çalışmasına dayanır. Öğrenci kendisini beyan etmediği sürece, zorlandıklarını bilmek için ekrandan beden dilini okumak öğretmen için oldukça zordur. Özellikle kendini ifade etmekte zorluk yaşayan çocukların bu dönemde ihtiyaçlarını dile getirebilmeleri için ev içi gözlemleri öğretmenleriyle paylaşmak yararlı olacaktır. Burada gözlemlerin yorumsuz olmasına, olaylar ve olgular üzerinden ilerlemesine dikkat edilmelidir.

Her şeyin yolunda ve iyi gittiğini düşünüyorsanız, bunu da öğretmenleriyle paylaşmayı unutmayın.


Bu haber toplam 3.238 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları