HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Eylül 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

12 Eylül Askeri Darbesi

12 Eylül 2020 Cumartesi Saat: 09:24

12 Eylül askeri darbesine giden yolun taşları Amerika ve yandaşı olan emperyalist ülkeler tarafından örülmüş,  başta TUSİAD olmak üzere ülkemizde bir sürü destekçi bulmuştur. Birçok kişi, ama sağ sol çatışması ülkemizi felaketin eşiğine getirmişti, asker ülkemizi anarşiden kurtardı, darbe yapmasalardı da ülke bataymıydı, diye düşünmüştür.

Bu düşünceye katılmıyorum… Neden? Çünkü 1960 darbesinden sonra her 10 yılda bir darbe yapmak ve muhtıra vermek adeta gelenek haline gelmiş, ülkenin ilerlemesine mani olunmuş, ülkemizin Amerika ve Avrupa ya bağımlı halde yaşamasına sebebiyet verilmiştir.

    Darbeyi yaratanlarda darbeyi isteyenlerin taşeronları olmuşlar, darbeye giden yolun taşlarını da Gladyo, Amerika’nın bizim çocuklar dedikleri iç uzantıları yapmışlar, Başta Vehbi Koç ve TUSİAD darbeye destek vermişlerdir. Vehbi Koç’un Kenan Evren’e yazdığı methiye dolu uzun mektubunu burada verecek değilim… Ama askeriyeyi darbe yapmaya davet eden uzun mektubunun sonunu paylaşayım: Komünist partinin, solcu örgütlerin, Kürtlerin, Ermenilerin, bir takım politikacıların kötü niyetli teşebbüslerini devam ettirecekleri muhakkaktır, mutlaka engellenmelidir. Zatıâlinize ve arkadaşlarınıza muvaffakiyetler temenni ediyorum. Emrinize amadeyim.

  Aynı Vehbi koç’un 1970 yılında Ankara’da evinde o zamanki MİT Başkanı Fuat Doğulu paşa, Diyanet işleri Başkan yardımcısı ve Fatullah Gülen’i ağırlamış olması da dikkat çekicidir.

12 Eylül darbesini Amerika yaptırmış, darbe sonrası ise beyaz sarayda bizim çocuklar başarmış cümleleriyle sevinçlerini dile getirip kutlamışlardır.

  Mesut Yılmaz bir anısını şöyle anlatmıştır: Ne zaman Cumhurbaşkanı Evren’le dış politikayla ilgili bir konu konuşsam, hükümetin alacağı bir kararı anlatsam hemen soruyor… Bu konuda Amerika’nın haberi var mı? Amerika ne diyor?  Evet, soruyordu, çünkü Evren Amerika’yı yönetenlerin darbe yaptırdığı ve bizim çocuklar dediği kişiydi! Şu aşikârdır, darbe ve muhtıralar ülkemizin yıllarını çalmış, ekonomimizi baltalamış, istikbalimizi gölgelemiştir.

 12 Eylül darbesi sadece ülkemizin yıllarının heba olmasına sebep olmamış,  acı ve ıstıraplara yol açmıştır.

 Darbenin ardından 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. Devlet güvenlik mahkemesi tarafından açılan 210 bin kişilik davada 230 bin kişi yargılandı. Yedi bin kişi için idam cezası istendi, 517 kişiye idam cezası verildi… Haklarında idam cezası verilenlerden 50’si asıldı. İdam edilenlerin içinde yaşı tutmadığı halde bir saatte yaşı büyütülüp asılan çocuk da vardı… Evren idamlar için bir sağdan, bir soldan asıyoruz deyimini kullanarak adil davrandıklarını izaha çalışıyordu.

  Cezaevlerinde işkenceler hat safhada idi,  299 kişi cezaevlerinde hayatını kaybetti.

  Ancak ne var ki gün geldi darbeyi yapanlar yargılandı, rütbeleri indirildi.

 10 Eylül 2010 tarihinde sonuçlanan referandum ile değiştirilen yasalar doğrultusunda 12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştiren ve hayatta olan Kenan Evren ve hava kuvvetleri komutanı Tahsin Şahinkaya 765 sayılı TCK ‘nın Devlet kuvvetleri aleyhine cürüm başlıklı 146’cı maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldılar.

  Bu istikamette düzenlenen yasalar çerçevesinde askeri darbeden mağdur olanlara da dava açma hakkı verilmiştir.

 Çok ilginç,  darbeciler yaptırdıkları yasaları referanduma sunduklarında, yüzde 99 evet oyu almışlardı.

    Hayır oyu verenleri de fişlemişlerdi. Bende hayır oyu veren azınlıktanım.  Oyumu Burunucu Mahallesi camisindeki sandıkta kullanmıştım, Mahallemin gençlerinden olan sandık görevlisi imalı bir şekilde hayır oyu kullandığımı söyledi. Meğer şeffaf zarflardan kullanılan oyun ne olduğunu anlıyorlarmış.

 Artık Ülkemizde darbe yapmak tarihe karışmıştır. Zaten Amerika Başkan adayı Biden’de bu yüzden 15 Temmuz da yaptırdıkları darbeyi bu millet çıplak elleriyle püskürttüğü için,  ümitlerini yitirmişliğin travmasıyla, Türkiye de muhalefete destek vererek Erdoğan’ı seçimle yıkma düşüncesini dile getirme cüretini göstermiştir. Keşke destek vermeyi kastettiği ana muhalefet bir güzel azının payını verseydi


Bu haber toplam 872 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları