HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Eylül 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

İçinden ırmak geçen şehirler

16 Eylül 2020 Çarşamba Saat: 09:41

İçinden ırmak geçen şehirleri hep sevmişimdir, uzun yıllarımı geçirdiğim İsviçre’nin Zürich şehrinde de böyle şehri ikiye bölen bir nehir vardı Zürich gölüne akardı.

Şehir nehrin göle döküldüğü yerde kurulmuştu dünyadaki sıfır problemsiz on şehirden biriydi, noksan hiçbir şey yoktu, her şey İsviçre saati gibi işliyordu, şehirde birçok sanatçı ve  bilim adamının, yaşadığı evler müzeye çevrilmiş ve değerli bir hazine gibi korunurlar, Zürich şehri aynı zamanda bir çeşmeler, müzeler ve heykeller, şehridir.

Çok merak ederdim şehrin belediye başkan adayı olan kişi seçimlerde ne vaat edecek diye.  

Ne vaat etti biliyor musunuz?

Daha çok park, daha çok yeşil alan, daha çok müze, daha çok tiyatro, daha çok temiz göl, temiz nehir, daha temiz şehir ve şehirde alışverişi artırmak için daha çok turist… Oysa Zürich dünyanın finans merkeziydi..

Daha çok iş imkanı demedi, böyle bir sorun yoktu, daha çok yol demedi , ihtiyaç yoktu, daha çok  kömür ve makarna yardımı demedi.

 

Bizim de Şehrimizin

İçinden Irmak Geçer

Son yıllarda ülkemizde de  içinden  ırmak geçen şehirlerde çok başarılı çalışmalar yapılmıştır.. Bunlardan en güzelini Eskişehir’de görmekteyiz.

Porsuk ırmağı ve kıyıları Venedik’e benzemiş, nehir üzerinde gezinti motorları ile bir Avrupa şehrine dönmüş.

Biraz dışından da olsa bizim şehrimizin içinden de  bir ırmak geçer ama Ünye’de bu güne kadar bunu Avrupa şehirlerindeki gibi avantaj görecek  bir yerel yönetim olmamıştır..

Bu ırmak bütün çirkinliği dururken ve şehrin her tarafı doğal park iken denizi doldurarak park yapmak gibi gereksiz ve boş işlerle uğraşılmış, şehrin içinden geçen ırmağı ise çöp ve pislik yuvası halinde Allaha emanet etmişiz.

Çevre de oturanlar, ne kadar çöp, moloz, pislik, eski ve hurda eşya, petrol atıkları, hayvan leşlerini buraya atmış ve hatta lağımlarını bile bu dereye bağlamış burayı yıllarca görmezden gelmişiz. Bu günde durum aynen böyledir. Dereden yağmur yağdığı zaman su akar diğer zamanlarda lağım akar

 

Bu insanlar ancak kırk yıl geçtikten sonra şehirli olmayı ve köyündeki gibi çöpün dereye atılmaması gerektiğini öğreneceklerdir...

Bu bir eğitim sorunudur, ülkemizde eğitim ortalaması ilkokul dörttür. Ne zaman 11 yıla çıkarırsak o zaman çöpleri dereye atmaz lağımları denize boşaltmayız, deremiz kokmaz, denizimiz temiz olur.

 

Konuyu dağıttık biraz..

Toparlayalım..

Komşu kasabalar olan Terme ve Fatsa’yı çocukluğumdan beri severim,  unutulmaz hatıralarım vardır.

Termedon çayının kenarında kurulmuş Amazon kadınlarının yaşadığı sanılan Terme  yıllar içinde çok değişmiş..İlk gençlik yıllarımda her hafta Pazar günleri gittiğim eski Terme’den hemen hemen hiçbir şey bulamadım. Gözlerim, çocukluk sevgilimin tahıl pazarının yanındaki iki katlı, pencereleri kafesli ahşap evini aradı..  

Pazar günleri giderdim, o geleceğim saati bilir beni beklerdi. Sonra ahşap caminin arkasındaki çınarın altında otururduk. O cami ve altında oturduğumuz çınar ağacı duruyordu, kırk yıl sonra dönmüştüm her şey tamam bir tek o kara gözlü kız yoktu.

İçinden değil de biraz kenarından ırmak geçen bir kasaba da Fatsa’dır. Fatsa’ya bisikletle giderdim. Dereyi ıslah edip yaşabilir hale getirmişler birkaç yıl sonra etrafı evlerle dolunca modern bir yer olacak.

Kıyaslama yapmayı sevmem, Zürich’ten, Eskişehir’den, Termeden ve Fatsa’dan vazgeçtim Ünye’de şehrin yanı başından geçen bu dere yıllar yılı görmezden gelinmiş, etrafı ise bir mimari çöplüğe dönüşmüştü.

Derenin etrafına Londra Asfaltı gibi bir yol yapılmış derenin içinde iyileştirme çalışmaları yapılıyor. Uzun uzun baktım ve düşündüm bravo dedim içimden.

Niksar caddesinin yükünü hafifletmek için açılan yol yakışmış buraya. Zamanla buradaki evler de kendilerine çeki düzen verecekler, çöpün dereye atılmaması gerektiğini öğrenecekler ve burası yaşanılır bir yer haline gelecektir..

Yerel yönetimlerin bunları sıkı takip edip, çözümler üretmesi gerekmektedir.

Bu şehirde belediye başkanı olmak kolay değildir.

Ama bence son gidiş iyi değildir..

Bu dönem belediye başkanı olan kişinin bir planı şehir için yeni projesi yok, heyecanı yok, “Ben beş sene yaparım giderim diyor” O ancak büyükşehirin yaptığı işlerin başında duruyor, dağa taşa bol bol beton yol yapıyor, Ünye Büyükşehirin insafına bırakılmış, çamlık konusunda bile iki laf etmedi Ünye Belediye başkanı, çamlığa her zamanki gibi Ünyeliler sahip çıktı.

Kendisi sevdiğim bir kişidir ama başkan dediğin şehrin en ufak taşına toprağına çamlığından denizine, kumuna sahip çıkmalıdır

(Daha önce yayınlanan bu makale güncellenmiştir)


Bu haber toplam 1.033 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları