HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Ekim 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

İSMAİL CANBULAT

İSMAİL CANBULAT

KOVİD KRİZİ VE “ER-REZZÂKU” İSM-İ ŞERÎFİ

17 Eylül 2020 Perşembe Saat: 09:22

Merhaba sevgili dostlar.. Nasılsınız?

Kovid-19 belasının bütün dünyada (belli ki yapay ve kasıtlı olarak) patladığı marttan bu yana ne zor, ne şaşırtıcı günler geçiriyoruz değil mi?

Bu virüsten dolayı hiç aklımıza gelmeyecek bir merhaleye girdi maddî ve manevî dünyamız, günlük hayatımız ve de işlerimiz! Hepsi de dumura ve şoka uğradı!

Kimimiz sağlığımızı, kimimiz ruhsal dengemizi, kimimiz işimizi, paramızı kaybediyoruz... Velâkin zor günlerden geçiyoruz…

Daha önce yazdığım “DÜNYANIN SONU GELDİ!” (tıkla-oku) adlı yazımda da bahsettiğim gibi;

“Aslında koptu insanlığın küçük kıyameti.. Annene, babana, sevdiklerine sarılamamak, dostlarınla diz dize, göz göze sohbet edememek, cemaatini, camini, Kâbe’ni kaybetmek, society’ni, arkadaş grubunu kaybetmek, arefe günü kabristan ziyaretine gidememek, bayramda büyüklerinin elini öpememek, küçüklerini görememek, sanatını canlı seyirciye icra edememek, iletişime girememek, spor yapamamak, saçını bile kestirememek, dip boyası yaptıramamak! Sadece bunlar bile küçük kıyamet değil mi?”

“İşsizlik Belâsı” da en önemli dert şu günlerde.. İşini kaybedenler bunalımda, yeri sallantıda olanlar korkuda…

Lâkin korkuya gerek yok! Peki ne yapmalı?

Ümidini kaybetmek, kula kul olmak, rızk için zelil ve rezil olmak yok! Ama boş büyüklenme, kibir ve gurur yapmak da yok!

“Rızkı veren sadece Allah Teâlâ’dır! (Tabii ki rızkı gayretle aramak şartıyla, yan gelip yatarak değil.)” diye düşünüp,

‘her ne müşkülümüz var ise her şeyi sadece Rabbimizden isteyerek, kendimiz de azami gayretle koşturmalıyız hayırlı, güzel işlerimiz için!

Böylesi zamanlarda ve her zaman “sığınabileceğimiz” Allah Teâlâ’nın çok etkili bir İsm-i Şerîfi var:

“ER-REZZÂKU” İSM-İ ŞERÎFİ...

Manası: “Canlının onunla yaşayacağı rızkı ve kazanılmasının sebeplerini Yaratıcı, demektir.” Bu ism-i şerîfle Allah Azze ve Celle, yarattığı canlıya, yaşatmayı dilediği müddette, “ne ile yaşayacağını” ilham eder. Aynı zamanda, “bu ilhamla” rızkını ona tanıtır, iletir, kazanılmasının sebeplerini de yaratır, irade ve hareket gücü verir.

Peki, Allah Teâlâ’nın Esmâul-Hüsnâsı’ndan, Peygamber sallâllahu aleyhi ve sellem’in öğrettiği şekilde faydalanmanın yolu nedir?

“Bir taraftan, ‘isteğini’ zihninde hatırlarsın, diğer tarafta “Mutlaka Rabb’im duama icabet eder” diye inanırsın -duanın kabulünü inanmış olduğunuz halde ona yalvararak- ve bu eziklik, kırıklık ve tevâzu halinde  Esmâul-Hüsnâ’yı sonuna kadar okuduktan sonra, İsimlerinden, “ihtiyacının giderilmesine uygun İsm-i Şerîfini”, “dilediğin adette” tekrarlarsın..”

(Kaynak: Ahlakî Reçeteler/Dilârâ Yayınları/İsmail Çetin Rahmetullahi Aleyh)

 

SON SÖZ:

Cevat Akşit Hocamız ne güzel diyor, “Helal de rızıktır, haram da rızıktır. Rızkı helal yollarla alırsanız, Allah’ın arzusuna göre vebali değil, şükrü vardır. Şükrü yerine getirirseniz de, Allah’ın rızasını yerine getirmiş olursunuz.”

Allah hepimize kolaylıklar ve helalinden bol rızıklar versin sevgili dostlar.

Bu da geçer Ya Hû!

 


Bu haber toplam 925 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları