HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Ekim 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Bir Tekke Var Taaa Şu Tepede !.. Şeyh Yunus

18 Eylül 2020 Cuma Saat: 09:37

Misafir arkadaşlar vardı; “Bizi Şeyh Yunusa götür de bir görelim” dediler. Çoktan beri gitmediğim Şeyh Yunus, gerçekten gezip-görülecek bir TURİSTİK mekan olmuş. İlgilenen Ünyeliler; “Şeyh Yunus’a gitmedinse, Ünye’yi gezdim, deme” dedirtecek duruma getirmişler Şeyh Yunus’u. Ünye’nin gerçek dostlarından olan bu insanlardan; eski Belediye Başkanı Sayın Ahmet Arpacıoğlu, belediyemizin medar-ı iftiharlarından Sayın Sevdal Toprak, Ünye Yunus Emre Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Sayın Yaşar Argan ve ekip arkadaşlarına bu vesile ile kişisel minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Şeyh Yunus, daha önceleri din turizmi yönüyle cazip iken, Bugün hem din turizmi hem de; tarih, kültür ve doğa turizminin zenginliklerinisunan güzel bir mekan haline getirilmiştir. Rahmetli Nail Birben’in kişisel ilgi ve gayretleri ile önceŞeyh Yunus Türbesi bir düzene sokuldu ve yakınına yaptırılan güzel cami ileorası, din turizmi için bir kimlik kazanmıştı. Belediyemizin de destek ve katkıları ile, yukarıda adını verdiğim Dernek yöneticilerinin, Özellikle de Sayın Yaşar Argan Bey’in, her türlü takdirin üzerindeki gayretleriyle cazip bir genel turizm mekanı haline getirilmiştir. Misafir arkadaşlarım, çok beğendiler. Caminin hemen yanındaki çay ocağında içtiğimiz çayın tadı, unutulur gibi değil. Çayın ustası, çayın yapılma tekniğini anlatırkenyanımızdaki bayanlar kulak kesildiler. Anladım ki adam, işinin ehlidir; işini bilerek yapıyor. Orada böyle bir elemanın bulunması, orası için bir şanstır. Her şey unutulur da, damak zevkine göre yudumlanan bir çayın tadı, uzun süre ağızlarda kalır.

Öğle namazını oradaki camide kıldıktan sonra İmam-Hatip Mehmet Hoca’ya soruyorum; cemaatin nasıl? Mehmet Hoca; genç, kabiliyetli, kıraatı düzgün ve mesleğine yakışan bir eda ile mahzun olarak cevap veriyor: “Sabah namazlarını hep yalnız kılıyorum; diğer vakitlerde cemaatim oluyor.” Ben, acizane bir fikir olarak Ünye’deki zikir guruplarına bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Bu gruplar, aralarında haftanın günlerini taksim ederek, haftada bir sabah bir-iki arkadaş Sabah namazına Şeyh Yunus Camii’ne gitseler, o cami sabah garipliğinden kurtarırız. Zararı yok, bir sabahı da bana versinler. Bir iki arkadaş bulur ben de giderim.

Şeyh Yunus türbesinin giriş kapısına yaklaşınca, hemen sol tarafta; orada yatan ölülerin hitabesi olarak mısralara dökülmüş güzel bir şiir göze çarpıyor. Şiirin altında, Âşık Ummani yazıyordu. Anladım ki, bu ismi mahlas olarak kullanan Fahrullah Yaldırak ( yeni soyadı: Beyzade) bu şiiri yazmıştı. Fahrullah Bey, Kültür Bakanlığı tescilli âşık ve şairlerdendir. Ünye’miz için bir değerdir. Kendisini kutluyorum. Şiiri aynen şöyleydi:

 

Dur Yolcu

Bazen senin gibi, gezer tozardım

Bazen neşelenir, bazen kızardım.

Bazen istemeden insan üzerdim

Vade sona erdi, öldük be yolcu.

Böbürlenme asla, günahtan sakın

Ölüm ensemizden daha da yakın

İbret arar isen, bizlere bakın

Kürkçü dükkanına, geldik be yolcu

Haykırsanda cevap, gelmez sesine

Ağlayıp sızlasan kimin nesine,

Ameli hesabı, bir cümlesine

Verdiler elime, aldık be yolcu

Sen de dersin alki, gaflete dalma

Günaha bezenip, buraya gelme

Gerçeği söyledim, kusura bakma

Ne ektikse burda bulduk be yolcu

Ünyeli Aşık Ummami

Sevgi, saygı ve selamlarımla...


Bu haber toplam 941 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları