HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

CEMAL UYSAL

CEMAL UYSAL

Onların Derdi Ayasofya Değil İstanbul

22 Eylül 2020 Salı Saat: 09:38

Fatih Sultan Mehmet 1453’te Hıristiyanların gözde imparatorluğu Bizans’ı fethedip İstanbul’u Osmanlı topraklarına katması Hıristiyan Avrupa’da büyük bir şoka sebep olduğu gibi, orta çağ kapanmış, yeniçağ başlamıştır.

            O zamanlarda bugünkü gibi doğu-batı diye bir kavram ve söylem yoktu. Batıda Hıristiyanlık ve Hristiyan şeriatı, Doğuda ise İslamiyet ve İslam şeriatı geçerliydi. Hem coğrafi ayrım hem de siyasi söylem buna göre telaffuz edilir ve değerlendirilirdi.

            Batı Hıristiyanlığının en büyük devleti ve hamisi Bizans, Doğu Müslümanlarının batıdaki en önemli gücü ve hamisi Osmanlı İmparatorluğuydu.

            O zamanlar Batı Hıristiyanlığı en karanlık günlerini yaşıyordu. Bizans İmparatoru 572 yılında Atina’daki plato akademisini kapatmış ve orta çağ Hıristiyanlığı başlamıştı.

            Bu dönemde Hristiyan din adamları dünyevi ve uhrevi bütün hayat üzerinde tam bir tekel kurmuşlar, kralları bile emirleri altına almışlardı.

            Kilise ve papazlar zaten dini otoriteyi çok katı bir şekilde uyguluyorken, siyasi otoriteyi de tekellerine almışlardı. Kilise büyük servetlere sahip olmuştu. Bu durum Vatikan’daki papayı o kadar şımartmıştı ki “Hıristiyanlar kiliseye para ödesinler de İsa’ya ister inansınlar ister inanmasınlar” demeye bile başlamışlardı.

            Haçlı seferlerini de bu papalar planlamışlar ve krallarla birlikte yürütmüşlerdir.

            Bu anormal durum kendisi de bir papaz olan Alman Martin Luther’i harekete geçirdi, Luther bu Katolik papalara isyan ederek protesto hareketini başlattı. Ondan sonra Avrupa’da büyük din savaşları oldu.

            Roma’daki güçlü Katolik papazlar Ortodoks mezhebine mensup doğu Hıristiyanlarına etmedik zulüm bırakmadılar. Fatih İstanbul’u fethedince ve Balkanlara yerleşince Katolik papanın zulmüne uğrayan Ortodokslar Osmanlı sultanı ve halifelerine tabi kılındılar ve koruma altına alındılar. Ortodoks Hıristiyanlar Katolik papadan o kadar bıkmış ve usanmışlar ki, bazı Ortodokslar ” Papanın asasını(değneğini) yemektense, padişahın kavuğunu yeriz” deyip, hiçbir baskı görmeden Müslüman olmuşlardır.

            Osmanlı doğu Hıristiyanlarını, yani Ortodoksları güvenceye aldığı gibi, onların kiliselerini de, mesela Ayasofyayı’da tamir ettirmiş ve korumuştur. Eğer Osmanlı ve Fatih olmasaydı şimdi belki de Ayasofya kendiliğinden yıkılıp gitmiş olacaktı.

            Bugün Avrupa kiliselerinin cemaati yoktur. Kiliseler turistlerin gezdiği yerler haline gelmişlerdir. Ama yine de Ayasofya için istavroz çıkarıyorlar.

            Cumhurbaşkanımızda” Ayasofya Allah’ın bütün kullarının ibadetine açıktır” diyor. Ama onlar bunu kabul etmezler çünkü Hıristiyanlar İslam’ın peygamberine de, kutsal kitabı Kuran’a da inanmazlar. Ama Müslümanlar üç semavi dinin kitabına da, peygamberine de inanırlar. İslamiyet çok daha kucaklayıcı ve toleranslı bir dindir. Bu konuda ben Avrupa’da çok önemli olaylarla karşılaştım…

            Ünlü Avrupalı tarihçi Fernand Brandal” Bir Avrupalı ateist bile olsa derin bir şekilde Hristiyan geleneği içinden kök alan bir etniğin ve mantalitenin kölesidir” demektedir. 

            Geçenlerde Ayasofyayı gezen ABD Büyük Elçisi cami kelimesini hiç kullanmadı. Amerika’da çıkan bir arkeoloji dergisinin kapağına konan Ayasofya resminin üzerine de Konstantinopolis yazılmıştı. Bunların derdi esasında Ayasofya değil İstanbul’dur. Fethedildiğinde küçük bir kasaba olan İstanbul’da bugün 16 milyon Müslüman Türk yaşıyor. İstanbul tapusuyla da insanıyla da bizimdir. Boşuna heveslenmesinler.


Bu haber toplam 2.000 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları