HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Ekim 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

“YASALARI DEĞİŞTİRECEK GÜÇTESİN…”

22 Eylül 2020 Salı Saat: 09:59

Yasalar.

Hepimizin her zaman muhtaç olduğu ve her an ihtiyaç duyabileceği ve güvenmek istediği hukuk düzenimizi sağlayan yazılı kurallardır…

İnsanoğlunun mutluluğu ve insan topluluklarının düzenli yaşaması için yüzyıllardır varlar.

Gel gelelim bazı yasalarda insanoğlu öyle açıklar bulurlar ki, o yasa insan topluluklarına hizmet etmek ten ziyade art niyetli kişilerin çıkarlarını yürüttükleri kara yollar olur.

Bu tür durumlara binlerce örnek vardır tüm dünyada ve yurdumuzda

Öyleki

Suç işlendiğini veya etik davranılmadığını bile bile sadece izlersiniz gelişmeleri ve herkes bilir, kimse bir şey yapamaz, şikâyet etseniz de gelişmeler yasalara uygundur

Ve

Kimse bir şey yapamaz,

Haksızlık çığ gibi büyür gider

Fakat en büyük ve en güçlü çığlar dahi mutlaka bir yerde bir anda son bulur, dağılır, un ufak olur

  O zamana kadar çok ezilenler olur

ama

nihayetbir gün kötülük yok olur…

Böylesi durumlardan sadece bir tanesini ama çok acı insan vahşetini ( gerçek olay) anlatan çok güzel,  bir yabancı film…

Konusu “ deniz ticaretinde köle kargosu”…

Özetle;

Yüzyıl önce deniz ticaretinde sigorta sisteminin yeni yeni uygulanmaya başladığı yıllardır. Ticaret gemileri yükleri sigortalı taşımaktadırlar, her hangi bir kaza durumunda zararlarını sigorta şirketlerinden gidermektedirler.

Fakat tüm kazalara rağmen gemi tacirlerinin pazar tüccarlarına karşı sorumlulukları vardır, ticaret mallarını bekleyen tüccarlar bu tür durumları hoş karşılamakta ya en kısa zamanda telafisini istemektedirler ya da taşıma şirketini değiştirmektedirler.

Taşınan ve sigortaya dahil olan mallar listesinde “Afrikalı köleler” de vardır ve zayi olduğunda en sorunsuz kalem bu kölelerdir.

İşte bu yasal açıklık o kadar istismar edilir ki o kadar olsun, paragöz tacirler eskimiş gemiler köleleri doldurup sigortalı olarak yola çıkmakta, gemiyi bir güzel bile bile batırıp, sigorta şirketlerinden hem gemi masrafını hem de “köle kargo” tazminatını almaktadır.

Üstelik o köleleri ısmarlayan, diğer limanda bekleyen alıcı tüccar olmadığı için Pazar tüccarları ile herhangi bir sorun yaşanmamaktadır…

Afrika’dan getirilen gemiler dolusu köle kargosu olayını her kes öğrenir ama yapılacak bir şey yoktur, her şey yasaldır,(ne acıklı değil mi? Benzer pek çok olayı günümüzde de yaşıyoruz ama büyük çakallar önce yasaları amaçlarına göre düzenletiyorlar sonra uygulamaya geçiyorlar)

Sonra….

Efendim sonra bu acımasız ve insanoğlunun gözü önünde,  bilgisi dahilinde cereyan eden ve vahşet, toplu katliam boyutuna ulaşan olaydan rahatsız olan vicdanlardan sadece bir tanesi genç bir avukat  karı koca  birlikte mücadeleye başlıyor, mücadele  çok zor ilerliyor ve nihayet en yetkili yargıca kadar ulaşıyorlar.

Yüksek yargı durumun farkındadır, artık herkes gibi o da ezbere biliyordur  olan biteni ve giderek büyüyen  vahşetin boyutunu hatta kendisi de çok rahatsızdır bu durumdan.

Ve ertesi gün mücadeleci iki genç avukatın açtığı davanın mahkemesi vardır, yargıcın gözünü uyku tutmamaktadır.

Hem acı gerçeği biliyor, hem de yasalar nedeni ile zalimlerden yana karar vereceği (karar vermek durumunda kalacağı için) çok çok büyük rahatsızlık duymaktadır.

Ne oluyor biliyor musunuz?

İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer burası, tüm filmin anafikri, odak noktası,

 bir suçsuz, günahsız z, çaresiz, yoksul –istekleri dışında – bilinçsiz koskoca bir kıtanın (Afrika) insan topluluğunun kaderi değişiyor böylece….

i, evet eşi yargıcın yaşadığı durumun ve yasaların vicdan sahibi ve  çok dürüst olan eşinin  elini kolunu bağladığının farkındadır

Ve der ki;

“Yasayı değiştir, yarın ki mahkemeyi ertele YASAYI DEĞİŞTİR.

YASALARI DEĞİŞTİRECEK GÜÇTESİN…”

Ve  o kahrolası yasa değişir….

Vicdanlar ve insanlık büyük bir zulümden kurtulur,

Sadece birkaç aç gözlü tüccarın kazanç sağladığı vahşet biter…

Son söz;

Makam mevki güçtür fakat güçlü karakterler de makamlarına daha çok güç verirler, insanlık yararına…


Bu haber toplam 1.010 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları