HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ekim 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Bugün Türk Dil Bayramı, Dilimizin Gidişatı Hayra mı

26 Eylül 2020 Cumartesi Saat: 09:24

Bu gün 26 Eylül,  Türk dil bayramı olarak anılmaktadır.

 Karamanoğlu Beyliği Hükümdarı Mehmet Bey 13 Mayıs 1271 tarihinde bir ferman yayınlayarak, Devlet dili olarak Türk dilinin kullanılmasını emretmiştir.

  Karamanoğlu Mehmet Bey fermanında kısaca şunları dile getirmiştir: Şimden gerü hiç kimesne kapuda ve divanda ve mecalis ve seyranda Türkî dilinden gayrı dil söylemeyeler!

 Türk dil kurumu 1932 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. Hemen ardından Türk dil kurultayı kurularak ve toplanarak, 26 Eylül gününü Türk dil bayramı ilan etti.

  Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşüyle Türk dil kurumunu kurmuş olması, Türk milletine en büyük armağandır… Çünkü dilini koruyamayan istikbalini de, istiklalini de, onu millet yapan öz benliğini ve değerlerini de koruyamaz.

 Dünyada 6000 bin civarında dil konuşulmaktadır. Ancak ne yazık ki çağımızda her yıl 10 civarı dil ölmekte, yok olmaktadır.

 Bir sonraki yüzyılda muhtemelen bu dillerin çoğu yok olacak, belli sayıda egemen devlet ve toplumların dilleri varlığını sürdürebilecektir.

 Bir düşünceye göre Türkçede 111 bin 198 kelime vardır… Ancak Doç Dr İdris Nebi Uysal’ın verdiği bilgiye göre, çok zengin bir dil olan Türkçede 700 binin üzerinde kelime vardır.

   Coğrafya ve kültür yakınlıkları, ya da değişik iletişim kanalları vasıtasıyla kaçınılmaz olarak Dünyada milletlerin birbirine kelime geçişleri olmaktadır.

 Örneğin bizim dilimizde de takriben 14 bin 198 yabancı kelime barınmaktadır.

  Biz bu yabancı kelimelerin çoğunu o kadar kanıksamışızdır ki, yabancı kelime olduğunu bilmeyiz bile.

 Birkaç örnek vermek gerekirse: Peygamber kelimesi ve kiraz Farsça… Laik, sosyal, çevik, şoför, televizyon, radyo Fransızca… Cumhuriyet, hak, devlet, hukuk, Arapça… Bot,  cibs, futbol, hostes, kariyer, lobi, linç, İngilizce…  Açıkçası 14 binden fazla yabancı dil günlük hayatımızda kullanılmaktadır.

Dilimizde en az 78 bin kelime ana kelimelerdir. Ancak biz günlük hayatımızda 300 – hadi bilemedin 400 civarında kelime kullanıyoruz… Prof Dr Tuncer Gülensoy’un dile getirdiğine göre, ülkemizde dilimizin ancak binde 5’ine hâkim olabiliyoruz…  Bu durum dilimize yeteri kadar sahip çıkmadığımızı, başta benim gibi cahiller olmak üzere ona nankör davrandığımızı gösteriyor…

Günümüzde özensizlik, yabancı kelimelere özenti, Türkçe öğretimimizdeki yetersizlik, dil bilincinden yoksun olmak, internet ve sosyal ağlarda dilimizin doğru kullanılmaması, özelliklede kâfi derecede kitap ve gazete okunmaması dilimizin yozlaşmasına sebep olmaktadır. Oysa dil bir milletin en başta gelen temel direğidir.

  İş yerlerine yabancı isim verme furyası sürmektedir… Yabancı marka ismi olunca daha entel dantel mi oluyorsun, ya da başka katma değerler mi sağlıyorsun arkadaş?

  Bu konuda Fransızlar çok milliyetçidir…  İşyerlerine yabancı marka ismi verilmesini sınırlayan kanunları vardır. Dil konusuna gelince ise Fransızlar İngilizce bilse dahi kendi dilinden başkasını kullanmaz… Önceliği kendi dilinin kullanılmasıdır.

 Ünlü Filozof Konfüçyüs, bir sözünde; Bir ülkeyi yıkmak istiyorsanız önce dilini tahrip edin’’ demiştir.

 Bir millet için dilin ne derece ehem niyet arz ettiğini çok iyi bilen Mustafa Kemal Atatürk ise dilimize sahip çıkmamızın önemine binaen şunları söylemiştir: Milli duygu ile dil arasındaki bağ çok güçlüdür.

Dilin milli ve zengin olması milli duygunun gelişmesinde başlıca etkendir.

Tük dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil bilinçle işlensin.

Ülkesinin, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk ulusu, dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır.


Bu haber toplam 719 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları