HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
30 Kasım 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

FATMA CANBULAT ERDEM

FATMA CANBULAT ERDEM

Alışveriş Manyaklığından Nasıl Kurtuldum?

9 Ekim 2020 Cuma Saat: 08:10

İçinde bulunduğumuz çağda tüketim çılgınlığı almış başını gidiyor. Alışveriş Merkezleri  dört bir yanı sarmış durumda. Her adımda  kafanın içinde birileri bağırıyor sanki; "onu da al, bunu da  al". Eskiden ihtiyacımız olduğunda giderdik alışverişe. Bir yazlık, bir kışlık ayakkabımız olurdu. Topuğu yıprandığında, fermuarı bozulduğunda ayakkabıcıya götürülüp tamir ettirirdik. Şimdi bir çok kişi ayakkabı tamircisinin varlığından haberdar bile değil. Ayakkabının eskimesi gibi bir durum olmuyor ki, zaten 10-15 çift ayakkabıya sahip olduğumuz için her birimiz.  Tüketim çılgınlığına bir dur deme vaktinin geldiğini düşünüyorum.

 

Yeni bir şey alacağımız zaman durup da "ihtiyacım var mı?" diye düşünmeyi ne zamandır unuttuk toplum olarak. "aaa ne güzelmiş, çok da indirimli" diye düşünüp ne çok gereksiz sadece bir kaç defa kullanacağımız eşyalar, giysiler alıyoruz. Eminim ki, herkesin dolabında hiçbir şey almadan bir yılı geçirecek kıyafeti vardır. Vitrinde gördüğümüz siyah kazağı sadece dolabımızda bulunan aynı renk kazaktan modeli farklı diye alıyoruz. Üzerine yazdığı fahiş fiyat, yarı fiyata indirildiğinde bedava almış gibi sevinip kandırıldığımızın farkına bile varmıyoruz.

 

Elimiz her cüzdana gittiğinde kendimizi tutalım ve o vermeyi düşündüğümüz parayı bir yere koyup biriktirelim. Ne dersiniz 12 ay sonra kaç lira birikecek cüzdanımızda?İhtiyacımız olmadığı halde almak istediğimiz ama vazgeçtiklerimiz bizim için kayıp değil aksine kazanç olacak. Belki de o parayla bir sokak hayvanına yardım eli uzatacağız, ihtiyacı olan mamayı karşılayacağız. Giyecek botu, paltosu olmayan köy okullarındaki çocuklara merhem olacağız. 

 

"Bendeki bana yeter" sözünü sık sık tekrar ederek gerçekten ihtiyacım olanın dışında hiç bir şeyi almamaya kararı verdim ve  uyguladım.Sizler de eşinize dostunuza söyleyin aldığınız bu kararı. Ne kadar çok kişi duyarsa kararınızı, uygulamanız daha kolay olacaktır. Eliniz gitmeyecek cebinize, sorumluluk hissedeceksiniz üstünüzde, kendinize verdiğiniz sözü tutmanız gerektiğini düşüneceksiniz. Yeni bir yıla daha hafiflemiş, sözünü tutmuş, başkasına faydası dokunmuş, para biriktirmiş, huzurlu biri olarak girmek istemez misiniz?

 

Sihirli kelime elimizde olanlara "Şükretmek"  belki de!Kocaman harflerle yazalım beynimize  BENDEKİ BANA YETER “Ich habe genug”

Gereksiz Para Harcamamak İçin Yapılacak İlk 5 Şey

1. Çalışıyorsanız, öğle araları gezme olsun diye AVM'lerde vakit geçirmeyin.

"Göz görünce gönül ister" Hiçbir şey almayı düşünmeseniz de uygun fiyata  sizi cezbeden bir şey gördüğünüzde aklınız onda kalır. Ve farkına varmadan satın alırsınız. 

2. Öğle tatillerinizde açık havada yürüyüşe ne dersiniz? Hem bol oksijen alır hem de ofislerdeki elektro manyetik kirlilikten bir süre uzak kalırsınız.

3. Hafta sonları çarşı pazar dolaşmak zorundaysanız "tok" gidin oralara. İnsan aç olunca almayacağı şeyleri de alıyor.

4. Boşa harcamadığınız artırdığınız parayı hayırlı, faydalı bir işte kullanabileceğinizi düşünüp kendinizi motive edin.

5. Elbise ve ayakkabı dolabınızı gözden geçirin. Size yıllarca yetecek giysilerinizin olduğunu göreceksiniz. Geçen yıl giymeye sıra dahi gelmemiş giysilerinizi çıkarın, yeni almış gibi giyin bakalım. Sonuçtan memnun kalacağınıza eminim.
Para Yönetimi ve tasarruf konusunda uzman 
Özlem Denizmen'in yazılarını okumanızı da öneriyorum çok güzel tüyolar veriyor. 
Örneğin diyor ki;

  • Aylık harcamalarınızı hesaplarken, “olmasa da olur” konusunu özellikle dikkate alın.
  •  ‘Parasını Yöneten Hayatını Yönetir’  Bunu filozof Platon’un “Nefsine hükmeden dünyaya hükmeder” deyişinden türetmiştim.
  • Paramızı yönetmeyi ya öğreneceğiz ya da öğreneceğiz. Geleni gideni kontrol altına almak için bütçe yapmamız, eldeki üç kuruşu değerlendirmek için kendimize uygun yatırım ve borçlanmaları seçmemiz şart. 

“Hedefi olana dünya bile kenara çekilir yol verir” demiş bir Japon atasözü. 

 

Bir zamanlar benim de olduğum gibi, alışveriş manyağı olanlara birkaç uyarım var. Arkadaşlar al al al, bunun sonu yok. Ben buna "Alma Baskısı" diyorum. Sendeki o siyah bluzun V yakalısı % 50 indirimde diye gidip alıyorsun. Ertesi gün omuzları açık olan da gözün kalıyor. Ondan sende yok. Ne yapacaksın gidip onu da alıyorsun. Bu kısır döngü bu şekilde sürüp gidiyor. Bir tür bağımlılık. Çarkın içine girince çıkmak zor olsa da ben başardım. Sen de başarabilirsin. Aşağıda sıralayacağım önerilere kulak vermeni öneriyorum.

Alışveriş Manyaklığından Nasıl Kurtuldum?

1. Niyet Et; Kesinlikle ihtiyacın olmayan hiçbir şey almayacağını tekrarla,

2. Kararlı Ol; Netten alışveriş yapılan sayfalara girme, onlardan gelen mailleri açmadan sil,

3. Uygula; Öğle araları veya hafta sonları arkadaşların ısrar etse de  1-2 ay AVM'ye gitme,

4. Beyninde Bitir; "Gözden ırak olan gönülden de ırak olur" sözü çok doğru. Mağazaların ışıltılarına kapılmayınca canın bir şey almak da istemiyor,

5. Rahatla; Aldığın kararı uygulayabilmenin huzuru ile mutlu oluyor ve sakinliyorsun, 

Bu Karar Bana Neler Öğretti?

1. Nefsimi ve beynimi istersem kontrol edebileceğimi

2. Tasarruf ettiğim paradan ihtiyacı olanlara verebileceğimi

3. Eskiden ne kadar gereksiz harcama yapabildiğimi

4. Elbise ve ayakkabı dolabımda hiç giymediğim eşyaların olduğunu

5.  Mağazalardaki indirim  ilanlarına kanmamayı


Bu haber toplam 309 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları