HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Kasım 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

“Ayasofya’da Cuma Kılmanın Ne Özelliği Vardır”

9 Ekim 2020 Cuma Saat: 08:12

Geçen hafta Cuma namazını Ayasofya Camii’nde kıldım. Oradaki heyecana katılmış olmanın bir ayrıcalık olduğu heyecanı ile bu güzel duygularımı çevrendekilere anlatırken, Sol görüşlü bir dostum, sözlerimi keserek araya girdi ve; “ Ayasofya’da Cuma kılmak çok mu önemli ki, bu kadar hararet ve heyecanlı anlatıyorsun İsmail Hoca? İstanbul'da cuma kılacak cami mi yok?” dedi. Dostumu kırmamak ve onun anlayacağı dille olayın önemini anlatmak için, “Doğru söylüyorsun; Ayasofya'nın bulunduğu “ESKİ İSTANBUL” veya “TARİHİ İSTANBUL” yöresinde, cuma kılacak çok sayıda cami var; Hemen yakınında Sultan Ahmet Camii, az ileride Fatih Camii, Beyazıt Camii gibi tarihi camilerimiz var.Var da; ne için Ayasofya Camii?

Ayasofya Camii; İstanbul Fethi’nin “ALEMİ” dir. Alem nedir; minarelerin en tepesindeki “HİLAL”, İslam’ın âlemidir. Hıristiyanlığın alemi, “HAÇ”tır. Yahudiliğin alemi; altı kollu, bazen sekiz kollu “ŞAMDAN” dır. İslam’ın Alemi ise “HİLAL”dır. Ayasofya’nın; “HAÇLI” kilise iken “HİLALLİ” Camiye dönüştürülmes,İslam âlemi için elbet ki çok önemlidir. Dünya tarihi için Ortaçağın kapanışı ve Yeniçağın başlangıcının en büyük simgelerinden birisidir. Büyük bir INGILAB’ın (dönüşümün; Hristiyan Konstantiniyye’den Müslüman İslambol’a) alametidir. Üç kıtanın hakimi büyük Türk-İslam Osmanlı İmparatorluğunun en büyükmanevi güç kaynaklarının tabanıdır. Peygamberimizin büyük övgüsünü hak etmiş, Büyük Komutan Fatih Sultan Mehmet’in; Ayasofya’da kılınan ilk namaz, İKİNDİ namazında “İkindinin sünnetini hiç terk etmemiş bir hoca, namazı kıldırsın” dediği zaman, kimse çıkmayınca kendisinin öne geçerek, Ayasofya’da kılınan ilk namazın İMAMI olduğu bir camidir. Bütün bu saydıklarım, biz Müslümanlar için çok çok önemlidir; “Büyük zulüm, 1453’de İstanbul Fethi ile başladı” diyen Bizans artıkları için elbetki önemli olamaz.  Ancak bu ayılar artıklar, fetih gününden bugüne kadar içimizde hep var- ola gelmiştir. Önemsemiyoruz.

Ayasofya’da Cuma namazına, İstanbullular ve İstanbul’da bulunanlar, kadınlı erkekli akın akın gelmişlerdi. Hatta benim eşim ve gelinim de bizimle gittikleri halde arabayı park edecek yer bulamadığımız için, bir köşede arabanın içinde oğlumla beni beklemek zorunda kaldılar. Böyle bir heyecana katıldığım için çok mutluyum. Yüce Allah, Ayasofya sevgisi olanlara da nasip etsin.

Saygı, sevgi ve selamlarımla...


Bu haber toplam 406 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları