HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

UZM. DR. ALİ COŞKUN

UZM. DR. ALİ COŞKUN

SAYGI, sizi insan yapar!

15 Ekim 2020 Perşembe Saat: 08:34

Saygı çok önemli bir özelliktir. İnsanı insan yapan iki özellikten biridir. Bunlardan birisi güzel ahlak’tır. Ahlak başka bir makalede anlatılacağı için bu yazının konusu değildir. Diğerözellik ise saygı’dır. Saygı, bir özellik olarak tek başına toplum içinde insanı bulmanıza yardım eder. Turnusol kâğıdı gibidir.

Hayvanlar âleminde sevgi vardır, savaş vardır, yarışma vardır, rekabet vardır, sadakat, üzüntü, fedakârlık, merhamet hepsi vardır. Sadece saygı yoktur.

Saygı sizi insan yapan en önemli özelliklerden biridir. Medeni toplumlarda gelişmişliğin derecesinin en önemli göstergesi saygıdır. Çünkü saygı koşulsuzdur. Her durumda gösterilmek zorundadır. Savaş esnasında bile düşmana saygı gösterilir, bayrağına saygı gösterilir, sağlık mensuplarına saygı gösterilir.

Sevin veya sevmeyin, savaşsanız bile saygı göstermek zorunda olmanız, rakibinizde depremler yaratır, onu da yaptığı yanlışlar hakkında ciddi ciddi düşünmeye sevk eder. Kimisi bu düşünce etkisi ile insanlık rütbesinde derece kazanır, kimisi ise mahalle baskısına mağlup olur.

Saygı en çözümsüz anlaşmazlıkların giriş anahtarıdır. En azılı düşmanlar bile saygı karşısında ne yapacaklarını şaşırırlar, cevapları karışır.

Saygı, insanoğlu’nun kullanabileceği yegâne ortak dildir. Toplum saygıyı unutursa, kaybederse kaos toplumu olur. Batı’nın aslında devletler arasında bulduğu konuşma dili olan ‘’ diplomatik dil ‘’ saygı’nın bir alt kümesidir.
Bu gün bizim toplumumuzda meydana gelen olumsuz hadiselerin neredeyse tamamı saygı’nın olmaması nedeniyledir. Saygısızlık nedeniyledir. Günümüzde ailelerin çocuklarına söz geçirememelerinin nedeni saygı kavramını yitirmiş olmaları nedeniyledir. Öğretmenlerin öğrencilerine laf geçirememesinin nedeni de aynıdır. Toplumda var olan şiddet ve cinayetlerin nedeni de saygı kavramının toplumda buharlaşmış olmasındandır.

Toplumun yeniden tabiri caizse fabrika ayarlarına dönmesinin tek yolu, saygı kavramının toplumda yeniden baskın hale getirilmesinden geçmektedir. Geleceğin sahibi olan genç nesillerimize saygı kavramını bugünden tezi yok anlatır, öğretir ve yaşatırsak, içinde yaşamaktan mutlu olacağımız bir gelecek çok yakındır.

Saygılarımla.


Bu haber toplam 1.575 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları