HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Kasım 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

İSMAİL CANBULAT

İSMAİL CANBULAT

“Ünye Film Platoları”, Kuzey Yıldızı Dizisi, Randıman Filmi…

15 Ekim 2020 Perşembe Saat: 08:34

Yönetmen ve yapımcılarla yaptığım sohbetlerden, bu cennet köşelere gelip sinema filmi ve dizi çekmek istediklerini biliyorum.

Ünye’de çekim yapmaları için neyin gerektiğini, İstanbul’dan uzak bölgelerde çekim yapmak için ne şartlar aradıklarını sordum onlara…“Gerekli estetik ve fizîkî şartlar sağlandığında buralarda film çekilebileceğini” söylediler. Ünye’yi; kültürümüzle, güzelliklerimizle, turizmimizle dünyaya açmak ve sinemacıların Ünye’de çekebilecekleri ortamı oluşturmak gerekli öncelikle ve etkili tanıtım!

Ulaşımı kolay, barınma, dinlenme ve lojistik imkânların elverişli ve yeterli olduğu yerlerde büyük bir isteklefilm çekeceklerdir. Ünyemiz aslında bu konuda Allah vergisi çok güzel bir tabiata ve nimetlere sahip. Yeter ki yanlış işler yapıp, doğamıza, sahillerimize, yeşil örtümüze zarar verecek, çirkinleştirecek yanlış işlere girişmeyelim..

Bizim "ÜNYE FİLM PLATOLARI" diye bir projemiz neden olmasın? Ünye her mevsimi, doğal güzelliği, tarihi, kültürü, denizi, yaylaları, köyleri ve şehir merkeziyle her türlü film çekiminin yapılabileceği bir yer zaten.. Ve bütün bunların aynı bölgede, çok yakın mesafelerde yapılabilmesi, film şirketleri için çok ekonomik...

Hele de, her türlü çekim imkânını içinde barındıran işlevsel profesyonel bir film platosunu, sponsorlar ve ortaklıklar vasıtasıyla Ünye’de yapmayı başarabilsek, işletebilsek (ki Kültür Bakanlığı teşvik veriyor plato yapımlarına) müthiş bir şey olur! Böyle bir yatırım; hem Ünye'nin ekonomik hayatına doping yapacak, hem de bizi Türkiye'ye ve dünyaya tanıtacaktır. Ama bunun için önce Ünyemizin "güzel", "sağlıklı" ve "tabii" bir yer olarak kalması gerekmekte…

…..

Bu sözleri şimdi söylemedi İsmail Canbulat…

Osman Sınav’ın şirketi, Sinegraf Film Prodüksiyon’un Ekmek Teknesi dizisinde senarist olarak çalıştığım dönemde, 13 yıl önce, yazı işleri müdürüm Hacer Öztürk kardeşimle yaptığımız röportajda söylediklerimdi bunlar…

Bu kardeşiniz "ÜNYE FİLM PLATOLARI"NI dile getirdiği zaman “uçmuş” dediler. Açıkçası o zamanlar, Valimizden, Belediye Başkanımızdan, girişimcilerden hiçbir ilgi göremedik; “Gel hele bakalım. Nasıl yaparız bu işi?” diye soran bile olmadı…

13 yıldır da Ünye’de ses getiren bir proje çekilemedi ne yazık ki…

Bakın, Kuzey Yıldızı dizisinin bazı bölümleri ve Randıman sinema filmi Ünye’de çekilince (Bahtı açık olsun Randıman’ın!) nasıl da büyük bir ilgi gördü! “ Bu kadar güzel yerler nerede? Nasıl gideriz?”

Sadece 2 projenin etkisi bu!

Hele de Pandemi döneminde, imkânı olan insanlar, sinemacılar, dizi sektörü İstanbul dışında, yeşil, oksijeni bol, tabiatı güzel yerlere kaçıyorlar!

Kanal D’de Cansu Dere’nin oynadığı bir dizinin tamamı Tekirdağ’da çekiliyor şu anda.

İstanbul’dan kaçış başladı yani; Biz de iyi değerlendirelim bu süreci.

ÜNYE FİLM PLATOLARI!

Ünyemiz zaten tabii bir film platosu; Güzel, artistik, cezbedici, çarpıcı ve yaşanası…

Bir de; Ünye ve civarında sinemacıların ihtiyacına uygun, işlevsel, kalıcı - değiştirebilir film platoları inşa etmeyide başarabilirsek sinema sektörünü buraya çekeriz..

Bu yüzden; Ünye Belediye Başkanımızın öncülüğünde, Ünyeli, Ünyeyi seven sanatçı, sinemacı, reklamcı, kültür insanları ve teknik adamlarlahemen çalışmaya başlamalı!

İlk yapılacak ise mevcut güzelliklerimizi, imkânlarımızı, lokasyonlarımızı gösteren görsel ve yazılı dokümanları bir katalog-rehber haline getirip, ekine de, içindeki her şey “gerçekten” Ünye’de mevcut olan, belediyemizin ÜNYE REKLAM FİLMİ’Nİ (tıkla ve seyret) koyup, film yapımcılarına, yönetmenlere, TV kanallarına yollamak ve ardından da süreci takip edip, istediğini koparıp almak! Zor ama imkânsız değil!

ÜNYE’DEN GELEN HARİKA HABER!

ÜNYE’Yİ DÜNYAYA AÇACAK PROJEYE START VERİLDİ”

“Ünye başta olmak üzere Ordu’nun tarihi ve doğal güzelliklerinin dünyaya açılması için uygulamaya konulan, Ünye Kaymakamlığı’nın öncülüğünde, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Ünye-Ordu FAM TRIP Projesi kapsamında 40 tur operatörünün Ünye Tanıtım programı başladı.”

Heyecanla alkışlıyorum!

Hem turizm hem de film sektörü açısından harika iş! Ki her ikisi de birbirini geliştiren sektörler..

Hep birlikte, dayanışma içinde çalışırsak, Allah’ın izniyle bütün hedeflere ulaşacağız sevgili hemşehrilerim! 


Bu haber toplam 225 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
FATMA ERDEM 15.10.2020 11:21
Ünye hak ettiği yeri bu şekilde bulur diye ümit ediyorum

Yazarın Diğer Yazıları