HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Kasım 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü

17 Ekim 2020 Cumartesi Saat: 08:39

Birleşmiş Milletler yoksulluğu ortadan kaldırmak ve bu konuda farkındalık yaratmak için 17 Ekim gününü dünya yoksullukla mücadele günü olarak belirlemiştir.

Dünya Bankası günlük 2 dolar ve altındaki geliri yoksulluk sınırı olarak belirtmektedir.

Dünyada yaklaşık olarak 2 milyar 500 bin kişi günlük 2 doların altındaki gelirle yaşamak zorunda kalırken, onlardan daha beter 1 milyar 200 bin kişi 1 dolar gibi bir gelirle hayatını sürdürmek zorundadır.

 Günümüzde yoksul fakir arasında öyle bir uçurum vardır ki, dünya nüfusunun % 10’nu toplam dünya gelirinin yüzde 70’şinden fazlasına sahip olmaktadır.

Dünyada günde 100 bin insan açlık ve yan etkilerinden ölmektedir. Dünyada her 6 dakikada bir insan gerekli A vitamini alamadığı için görme bozukluğuna maruz kalmaktadır. Bir milyar civarında insan yetersiz beslenmekten dolayı kronik açlık çekmektedir.  Bir milyar insan yeterli temiz suya ulaşamamakta, 2 milyar 400 bin kişi yeterli derecede sağlık hizmetinden yararlanamamaktadır… O zengin Amerika birleşik devletlerinde bile 30 milyon insanın sağlık karnesi bulunmamaktadır. Beslenme koşulları insan ömrünü de etkilemekte olup, Avrupa ile Afrika’da yaşayanlar arasında ortalama insan ömrü bakımından 25 sene fark vardır.

Sadece Amerika ve Avrupa da parfüme harcanan para ile (Parfüme karşı çıkmıyoruz tabi)dünyadaki açlık önlenebilir.

Dünyadaki kişi, başına düşen GSMH rakamına bakıldığında inanılmaz bir uçurum göze çarpmaktadır.

Yıllık kişi başına düşen gelir 290 dolarla Afrika ülkesi olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti en yoksul ülke iken, kişi başına düşen 55 500 dolar ile Norveç en yüksek seviyededir.

 Dünyanın en yoksul ülkeleri ile en zengin ülkeleri arasında kişi başına düşen gelir bakımından yüzde 200 fark ortaya çıkmaktadır.

 Dünya gelirinin %’de 25’şini Japonya, % 35’şini Amerika, yüzde 25’şini Avrupa yerken,   diğer ülkeler de kalan %’de 15 ile yetinerek varlığını sürdürmeye çalışmaktadır.

Diğer yandan dünyada bu yoksulluk ortada iken silah sanayinin önemli bir kısmını elinde bulunduran Amerika ve Yahudi sermayesi sahip oldukları güçlü lobilerini ve Amerika siyasetini kullanarak savaşları teşvik etmekte, ülkelerin silaha daha fazla para harcamalarının yolunu açmaktadır.

 Dünyada silaha yılda 2 trilyon civarında para harcanmaktadır… Ne hazin ki bu silahlar çoğunlukla da fakir ülkelerde kullanılmaktadır.

 Birleşmiş Milletler teşkilatı ise ne dünyadaki savaşlara, ne de açlığa sözde birkaç göstermelik etkinlik ve demeç vermek dışında çözüm üretememektedir.

 Zaten Cumhurbaşkanımızın da dile getirdiği üzere,  hiçbir yaptırım gücü olmayan ve dünyadaki sorunlara çözüm üretemeyen BM teşkilatı ya yeniden hakkaniyet esaslarına göre yapılandırılmalı, ya da lav edilmelidir.

 Diğer taraftan, şayet İslam ülkeleri İslam dininin emrettiği zekât verme hükmünü çalıştırsa, İslam ülkelerinde fakir ve aç insan kalmaz.

Buna Fatih döneminden bir örnek vermek isterim: Denir ki: Fatih döneminde bir Müslüman yıllık zekâtını verecek fakir bulamaz. En sonunda zekâtını bir torbaya koyup Cağaloğlu’n da bir ağaca asar.  Altına da ‘’ Müslüman kardeşim; fakirsen bu zekâtı al ve kendine harca’’ yazar. Bu torba o ağaçta üç ay asılı kalır. Buradan ibret alınacak nokta: Hem herkesin zekâtını vermesi durumunda fakirin azalacağı, hem de ağaca asılan parayı ‘’ hakkım değil’’ diyerek insanların almamasıdır.

 

 


Bu haber toplam 73 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları