HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

Çılgın Fizikçi, Mucit; Nikola Tesla ve Elektromanyetik Buluşları

19 Ekim 2020 Pazartesi Saat: 08:47

        “Bir mucidin çabası, aslında, hayat kurtarmaktır. İster enerji toplasın, isterse yeni aletler geliştirsin ya da yeni konforlar ve yeni kolaylıklar tasarlasın,  var oluşumuzun güvenliğine katkıda bulunur.”

Yukarıda ki cümleler, dahi mucit Nikolay Tesla’nın buluşlarını ve yaşam boyu edindiği tecrübelerini   bizzat kendi anlatımıyla  kaleme aldığı, ‘Buluşlarım: Bir dahinin  yaşam  öyküsü’  kitabından  alınmıştır.

Sırp kökenli olan Amerikalı bir mucit Nikola Tesla kimdir? Alternatif akım ve elektrik kaynağı sistemlerine yaptığı katkılarla tanınan,  elektrik ve makine mühendisliğinin yanında,   fizikçi ve  elektrofizik  otoritesi   döneminin çok ilerisinde olan bir mucit,  güçlü bir fütürist, dünyayı kökten değiştirecek bir çok  icatlara imza atmış bir deha olarak bilinir. Günümüzde bilinen en büyük buluşları, Tesla bobini ve kablosuz elektrik iletimidir. Ancak Tesla'nın hala bilinmeyen ya da kullanılmayan birçok icadı bulunduğu da söylenmektedir.

        Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 tarihinde,  Sırbistan'ın Similjan kasabasında doğar. Babası papaz, annesi ise ev aletleri ile ilgilenen, ev aletleri mucidi olarak tanınan bir kadındır. Tesla'nın Milca, Angelina ve Marica isimli üç kız kardeşi vardı.  Gençlik yıllarında çabuk  öfkelenen bir   mizaca sahip olan Tesla’nın ömrü,  sürekli  hayat mücadelesi  ve buluşlarla geçmiş ve hiç evlenmemiştir. Demek ki kısmeti çıkmamış. Dahilerin kaderidir.

Tesla’nın, bu dehasında annesinin fizik ve matematik alanındaki pratik bilgi ve tecrübesinin ( artı genetik kalıtım) çok yararı olduğu tahmin edilmektedir.  Avusturya Prag Politeknik Üniversitesi'nin  Graz'daki okulunda teknik bilimler okur. Burada,  elektrik konuları üzerine olan  bilgilerini pekiştirir ve ayrıca, ana dili olan  Slav-Rus dilinin yanında,   Almanca,  İngilizce,   Fransızca  ve  İtalyanca gibi   bilim dillerini de öğrenir. Ancak,  kumara,  kahveye  veVoltaire’ yi    okumaya düşkünlüğü, vb. gibi değişik   kişisel takıntıları ve asosyalliği nedeniyle  okulu bırakır,  mezun olamaz.

Tesla, ilk teknoloji eğitimini Avrupa’da alır.   Paris'te bir telefon şirketinde  çalışırken,  doğru akım motorları ve dinamolar konusunda önemli tecrübeler edindiği,   döner makinelerini korumak için regülatör benzeri kontrol cihazları icat ettiği söylenir.  Daha sonra,  Amerika’ya geçer ve Amerikan vatandaşı olur.  

          Nikola Tesla, uzaktan kumanda sistemini bir araca uygulayan ilk kişidir. Bir gösteri alanında su tankının  içine yerleştirdiği 1 metrelik bir tekneyi uzaktan kumanda-Radyo frekans  ile yüzdürmüş, Kozmik radyo dalgalarını floresan ekran üzerinde toplamayı başararak,  bugünkü  GPRS sisteminin, uzaktan kumandalı tüm sistemler ile uzay teknolojileri ve uzaktan iletişim sistemlerinin temelini atmıştır.

 

 

Tesla’yı dünya çapında  meşhur  eden şey, Edison şirketinde çalışması  ve  kamuoylarında Edison’a rakip olarak gösterilmesidir. Kendi adıyla anılan Tesla bobini ve transformatörlerin keşifleriyle beraber, Tesla yaşamı boyunca 700 civarında buluş yapmıştır ki,  bu rakam Edison’un toplam buluşlarından daha fazladır.  Yedisi Amerika’da, diğerleri de Avrupa ve dünyanın birçok değişik ülkelerinde olmak üzere, çok sayıda icadının patentini de almıştır.

Sıradışı bir karaktere sahiptir.  Çalışırken not alma alışkanlığı yoktur. Her şeyi aklında tutmakta ve pratiğe uygulamaktadır. En önemli buluşu olan, elektriğin kablosuz olarak taşınabileceğinin deneysel olarak Londra fuarını aydınlatarak ispatlayacak kadar cesaretli olabilmesi,  kendisine olan özgüveninin bir belirtisidir. 

           Para yönetiminde hiçbir zaman başarılı olamamış,  hayatının son yıllarını borçlarından kaçmak için sürekli otel değiştirerek geçirmiştir. Hayatının son dönemlerinde giderek garipleşerek içine kapanır. Bibliyografisini yazmak için kendini arayanları da red eder. 

         Nikola Tesla’nın icadları ve dahi yaşamı,  7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken New Yorker Otelinin bir odasında ölü olarak  bulunmasıyla son bulur.

Tesla, kitabında, ‘ilk yıllar’ başlığıyla anlattığı, çocukluk ve gençlik anılarında, bir şeyler icat etme konusundaki güdülerinin- yeteneklerinin,     daha çok küçük yaşlardan  itibaren kendisini sarmaya  başladığını,   yıllar içerisinde sürekli yaptığı  deneylerde  edindiği  tecrübelerin, kendisini insan hayatını kolaylaştırıcı ve hayati öneme sahip niteliklerde   olduklarını  anlatmaktadır.

“..Gözlerimin  önünde  çoğunlukla güçlü ve ani ışıkların eşlik ettiği görüntüler beliriyordu.  Bu görüntüler gerçek objeleri görmemi engelliyor, düşünce ve hareketleri mi etkiliyordu.  Bunlar gerçek hayatta gördüğüm şeylerin ve manzaraların görüntüleriydi.  Asla hayali bir görüntü görmüyordum. Bana bir şey söylendiğinde,  o objenin görüntüsü gözlerimin önüne son derece canlı bir şekilde geliyordu ve ben bazen gördüğüm şeyin gerçek olup olmadığını anlamakta güçlük  çekiyordum…”

“ Aklıma yeni bir fikir geldiğinde,  işe öncelikle onu kafamda inşa etmekle başlıyorum. Aracın yapısını kafamda değiştiriyor ve kafamda nasıl çalışacağını hayal ediyordum .”

      Görüldüğü gibi Tesla, zekasıyla son derece gurur duymaktadır. Başarsızlıklarından hiç söz etmeyip, anlattıklarının içerisinde zaman zaman başarısızlıklarını da gösteren, alçak gönüllü,   tek bir örnek  dahi  yoktur.

Tesla’ nın icatları veya hayalleri diyelim, çağdaşları tarafından çok eleştirilmiş, bilimsel değil,  spekülatif oldukları söylenir. Tesla’ nın bu kadar efsanelere konu olmasının asıl sebebi ise, belki de,   zekasından ve egosundan  ödün vermemesi,  yine de inkar edilemeyecek kadar geniş bir hayal gücü olduğunun da   kabul edilmesindendir.  Dahilerin yaşantılarının, söz ve hareketlerinin her zaman ilgiyle karşılandığı bir gerçektir.

         Nikola Tesla’nın bilim tarihinin en çılgın figürlerinden biri olduğu, çağdaşlarının deyimiyle Çılgın Mucit-Çılgın Fizikçi deyimlerini hak eden bir insan olduğu da herkesçe kabul edilmektedir.

Günümüzde ilk elektrikli otomobili icat eden kişi Tesla değildir, ancak,  aynı adı kullanarak otomotiv sektörüne girmeye çalışan bir elektrikli otomobil firmasının ve benzer firmaların, Tesla’ nın yukarıda anlattığımız fikir ve deneylerinden ne derece yararlandığını bilinmese de, kişisel olarak, ben,   en azından, provokatif-ilham verici- heveslendirici-heyecanlandırıcı-coşku verici olarak inkar edilemez katkıları olduğu kanaatindeyimdir.

  Yine de, kafasında yarattığı çılgın fikirler ve yaptığı deneyler,  o zamanlar birçok bilim ve teknoloji insanına son derece değerli birer esin kaynağı fanteziler olmuş,  birçoğu bilim dünyasında pek bir işe yaramadıysa da, o zamanlar,  Hollywood filmlerinin çılgın sahnelerinde, çok işe yaramıştır.

    Saygılarımla.  


Bu haber toplam 785 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları