HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

CEMAL UYSAL

CEMAL UYSAL

Ekonomilerde Pandemi Etkisi

21 Ekim 2020 Çarşamba Saat: 08:50

Henüz bir yıl olmadan pandeminin dünya ekonomileri üzerindeki olumsuz etkileri görülmeye başlandı. Açıklandığına göre ekonomik performans Fransa’da %8, İspanya’da %17 oranında düşmüş. Henüz açıklanmadı ama diğer AB üyesi ülkelerde de önemli gerilemeler var. Amerika gerileyen ekonomisinin toparlanması için büyük bir teşvik paketi hazırladı ama Trump bu paketi seçim sonrasına erteledi. ABD Merkez Bankası Başkanı hemen tepki gösterdi ve teşvik uygulanmadan ekonominin düzelmeyeceğini açıkladı.

            Para fonu başkanı ise bir süre önce yaptığı açıklamada Tüm ülkelerin geleceğe dönük programlarını aşağı yönlü revize etmeleri gerektiğini belirtmişti.

            Şüphesiz pandemiden Türkiye’de etkilendi. Bu dönemde programda olmayan çok büyük, milli gelirin %10’ununu bulan 494 milyar TL borç ertelenmesi ile kredi ve nakdi imkân sağlandı. Bu harcama üretimin düşmesini önlemek ve istihdamı korumak için yapılırken, çok önemli bir miktarı da pandemi mağduru dar gelirlilere verilerek ekonomik ve toplumsal riskler giderilmeye çalışıldı. Bu büyük harcamaya rağmen pandemi döneminde aylık enflasyon %1’in altında kaldı ki, bu harcamaların sağlam kaynaklarla yapıldığını göstermektedir.

            Türkiye her yıl ileriye doğru üç yıllık ekonomi programları yapıyor ve bunu her yıl Eylül ayında açıklıyor.  10 gün kadar önce önümüzdeki üç yıl (2021-2023) için uygulanacak program aşağı yönlü olarak revize edildi. Bu üç yılda uygulanacak temel politika,finansal istikrarı sağlamak ve ekonomiyi sağlam temeller üzerine oturtmaktır. Bunu ben çok olumlu buluyorum, geçmişte gördük ki finansal istikrarsızlık ülke riskimizi ve dış finansmanın maliyetini arttırıyor, diğer şartları da olumsuz hale getiriyor. Türkiye’de üretim faktörleri çok bol ama bunları yatırıma dönüştürmek ve üretimi artırmak için gerekli iç ve dış finansman kaynaklarını bulmada sıkıntı ve yetersizliğimiz var.

            Eğer ekonomi istikrarlı olursa,enflasyon olmazsa; içteki ve dıştaki kredilerin faizi de düşecek, borçlanma sözleşmeleri daha uygun şartlarda yapılacaktır. 2003’den önce içerideki kamu borçlanma faizleri ile ticari kuruluşların borçlanma oranlarının %60-70’lere çıkmasının sebebi büyük ölçüde finansal istikrarsızlıktan kaynaklanıyordu.

            Türkiye'nin kronik olarak dış finansmana ihtiyaç var. Dış finansmanda kullandığımız dolar sadece para değildir. Aynı zamanda maliyetleri ve fiyatları da arttıran bir üretim faktörüdür. Her yıl ithal ettiğimiz 200 milyar dolardan fazla malın çok büyük bir kısmı dolar karşılığı alınmaktadır. Dolar TL karşısında değer kazandıkça TL emisyonu artıyor ve enflasyon oluyor, dengeler bozuluyor.

Türkiye’de (1971-2003) yılları arasında tam 32 yıl çok yüksek bir enflasyon yaşandı, bu ekonominin bütün dengelerini bozdu, dış kaynak bulamaz hale geldik. Bugünkü hükümetin en önemli başarısı,bana göre kısa zamanda enflasyonu tek haneye düşürmesiydi. Ancak 2018 yılında ipin ucu kaçtı,enflasyon 14 yıl sonra tekrar %22,3 gibi yüksek bir orana çıkınca ve buna HDP oyları da eklenince İstanbul Belediye seçimlerini muhalifler kazandılar.

Şimdi alınan dengeleyici kararlar planlandığı gibi giderse faizler de düşecek, doların fiyatı da kontrol altına alınacaktır.

            Ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız. Popülizmle bir yere varılamaz. Bunu 1970-2002 arasındaki dönemde gördük. O dönemde hükümet olan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı çıkaran partilerin şimdi hiçbiri yok. Ekonominin temeli finansal istikrardır.  


Bu haber toplam 2.020 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları