HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

TEMEL OVALI

TEMEL OVALI

Çocuğunuzun Ders Çalışması

21 Ekim 2020 Çarşamba Saat: 08:50

Çocuğunuzun geleceği için endişe duymanız gayet normal; ama onlar bu durumu yeterince kavrayamaz. Şimdiki zamanda yaşamanın tadını çıkaran çocuklar, anne-babaların tutumları karşısında sıkılırlar. Bu yüzden, onlara endişenizi aktarmak yerine, ileride neler yapmak istediği konusunda konuşmayı tercih etmeliyiz. Böylelikle, ders çalışmasının neden gerekli olduğu konusunda onları gizliden motive etmiş oluruz.

        Her şeyden önce evde ders çalışırken zamanı doğru seçmeliyiz. Ders çalışma çocuğunuza beraberinde zihinsel yük getirir. Eğer çocuğunuz gerekli dinlenme fırsatı bulamamışsa zamanı yeniden planlayınız.

Çocuğunuza arada sırada dersle ilgili sorular sorun.  Çocuğunuzun neyi bilip bilmediğini kendisinin daha iyi anlaması için ona ipucu verin. Cevaplarının arkasında yatan mantığı gözden geçirin. Devam etmeden önce çocuğunuzun birkaç soruya doğru yanıt vermesini sağlayın.

Çocuğunuzdan konu ile ilgili bir yazı yazmasını ve ardından konuyu size anlatmasını isteyin. Eğer ipucu vermenize rağmen takıldığı bir yer olursa, bu konuyu tam olarak anlamadığının göstergesi olabilir. Çocuğunuzdan karıştırdığı yeri size anlatmasını isteyin. Takıldığı yerler hakkında konuşmak genellikle öğrencilerin konuyu hatırlamalarını ve anlatmaya devam etmelerini sağlar. Bu da konuyu daha iyi kavramalarını sağlar. 

Derslerde alınan notların üzerinden geçmenin bazı yararları olsa da buna harcanan vakit daha etkili bir şekilde değerlendirilebilir, özellikle de öğrenci sürekli aynı kısmı okuyup duruyorsa. Daha önce bir paragrafı birkaç kere okuyup hiçbir şey anlamadığımız olmuştur. Bu durum okuma yapan çocuğunuz için de geçerli olabilir.

Eğer çocuğunuz soru çözümde zorlanıyorsa, takıldığı soru ile ilgili aklında kalan, hatırlayabildiği her şeyi açıklamasını isteyin. Genellikle konuyla ilgili diğer önemli ayrıntıları hatırlarken doğru cevabı da bulabilecektir. 

Zamanı olmayan anne-babalar; çocuğunuza yardım edemediğinizde, onları dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşmasını, soru çözümü yapmalarını ve çalışma süreleri sırasında kısa molalar vermesini hatırlatın. 

Çocuğunuzun daha iyi çalışma alışkanlığı; daha fazla öğrenme, daha üretken, daha mutlu ve daha motive öğrenciler demektir.


Bu haber toplam 7.833 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları