HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat

FATMA CANBULAT ERDEM

FATMA CANBULAT ERDEM

İyi Yaşlanmanın Sırrı

26 Ekim 2020 Pazartesi Saat: 08:42

“Eğer güzel gözlerin olmasını istiyorsan,

İnsanlara iyilikle bak.

Eğer saçların güzel olsun istiyorsan,

Bırak çocuklar ellerini geçirsin saçlarından.

İnce bir bedense isteğin,

Ekmeğini açlarla bölüş.

Ve güzel dudaklara sahip olmak için,

Sadece güzel sözler söyle..”

Audery Hepburn

 

50’li ve 60’lı yıllara damgasını vurmuş  bir oyuncu Audrey Hepburn ve onu  zarafeti, başarısı, güzelliği ve iyilikseverliği ile hatırlayanlar çoğunlukta. Arkasında böyle anlamlı sözler bırakmış. İyi ve güzel olabilmenin  ipuçlarını veriyor. Yürek güzelliği, hayata olumlu bakmak çok değerli bir özellik. Hayat tabi ki tozpembe değil. Olumlu bakış açısını yakalamak için de hayatın sorunsuz, tek düze, lay lay lom olması gerekmiyor zaten. Acıyı da yaşıyor insanoğlu, ölümü de hastalığı da. Bu duyguları  yaşamak çok doğalı. Mühim olan, o dipsiz sandığımız kuyuya düşünce kalkmayı başarabilmekte. 

 

Peygamber Efendimiz de ne güzel söylemiş; "Ya hayır söyle ya da sus" 
Hayır söylemek, güzel sözler sarf etmek hem bizim yüreğimizi onarır hem karşımızdakinin. Gönül almak, bir güler yüz tüm günümüzün iyi geçmesini sağlar. 
Aksi insanları oldum olası anlamamışımdır. Boşuna mı söylemiş Atalarımız "keskin sirke küpüne zarar " diye. Bu kadar negatif  olmaya, somurtmaya, sürekli söylenmeye, her fırsatta nasihat etmeye ne gerek var ki. Hem çevreni bunaltırsın, sen farkında olmadan çevrendeki insanlar senden kaçmaya başlar. Belki de kızın, oğlun, torunun, gelinin hatta eşin bile mecburen yanında olur. Şu kısacık dünyada insanları bu şekilde hissettirmek ne kadar gereksiz. Seninle birlikte olduklarında onlara, mutluluk, huzur, neşe ve rahatlık verebilsen keşke. Ne kadar güzel olur. Bunu biraz düşünsek ne de güzel olur.

 

Herkes iyi insane olmaya çabalasa  nasıl olurdu acaba dünya? Nazik, güleryüzlü, hoşgörülü, cömert, bağışlayan, sözüne sadık, kimseyi yargılamayan, kimse hakkında kötü söz söylemeyen, yardımsever, şükredici, temiz (ruh ve beden temizliği bir arada olan) Ne demişler; “Düşüncelerine dikkat et, bir gün sözün olur. Sözlerine dikkat et bir gün hareketin olur. Hareketlerine dikkat et, bir gün alışkanlığın olur. Alışkanlıklarına dikkat et, bir gün karakterin olur. Alışkanlıklarına dikkat et, bir gün karakterin olur. Karakterine dikkat et, bir gün kaderin olur. Ne düşünürsek o oluruz.”

 

Ne demiş Prof. Osman Müftüoğlu; “İyi yaşlanmanın bir anahtarı da huzur ırmağına yakın durmaktır.” Onun tavsiyesi “huzur”u ilk ve değişmez anahtarınız yapmanız, huzur ırmağına yakın durmakla yetinmeyip içine girmeniz, kendinizi onun dinginliğine bırakmanız. Tabi ki kendinize iyi bakmayı da sürdürün.  Kendinize iyi bakar, bedeninizi –toprağınızı- temiz tutar, zamanında havalandırır, gübresini, ilacını zamanında verirseniz suyunu hiç merak etmeyin. Çünkü “toprak iyiyse yağmur mutlaka gelecektir!” Yaşlanmayız huzur ırmağında yüzersek, hep dingin, olumlu, gülerek bakarsak hayata, sıkıntı ve üzüntüleri de yaşayacağız tabi ama hayatımızı fazla etkilemesine izin vermemeliyiz.

 

Hastalıklarımızı sürekli anlatıp da hem kendi moralimizi hem de çevremizdekilerin moralini bozmamaya gayret etmeli ve her yaşta, muhakkak bir meşguliyet bulmalıyız kendimize. Atalarımız boşuna söylememiş "işleyen demir ışıldar" diye. Hedeflerimiz umutlarımız olmalı, sevgiyle ve dostça yaklaşmalıyız insanlara. O zaman ne oluyor şaşırıp kalırsınız, hem gençleşiyor, hem enerji dolu oluyorsunuz.  Karşılık beklemeden gönül almayı bilmeliyiz. Hiç beklemediği anda bir demet çiçek alan biri nasıl görünür? Hiç merak ettiniz mi? Gözlerde bir kıvılcım çakar, kocaman bir gülümseme yayılır yüze ve eminim mutluluk hormonları fazla mesai yapar!! Nacizane tavsiye ederim....

 

 


Bu haber toplam 667 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları