HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

Düğün ve Davetlerimizde Hediyeleşme mi Ödünççlük mü Yapıyoruz?

3 Kasım 2020 Salı Saat: 08:39

Gelenek ve göreneklerimiz, toplumumuzun özelliklerini ve güzelliklerini yansıtır. Düğün ve davetlere icabet etmemiz bundandır. İyilikler ve güzellikler birlikte/yardımlaşarak yapıldığında artarken, acı ve üzüntüler de yine birlikte paylaşıldığında azalır. Hal böyle olunca düğün ve davetlerimizi dostlarımızla birlikte yaparız. Davetlerimizde eşimizi dostumuzu görmek isteriz. Bu çok güzel bir gelenek… Güzel olduğu içinde geçmişten günümüze davete icabetimizi devam ettiriyoruz. Her hâlükârda devam ettireceğiz.

Paylaşmak, yardımlaşmak da birlikte yapılan bir eylem olduğu için millet olarak misafirliğe, hasta ziyaretine, ev sahibi olmuş bir dostumuza hayırlı olsuna giderken; düğün, sünnet davetlerine katılıp, çocuk sahibi olanlara göz aydınlığı yaparken asla elimiz boş gitmeyiz. Çam sakızı çoban armağanı hediyemizi götürürüz. Ziyaretinde bulunduğumuz hane sahibide bu hediyenin büyüklüğüne ve küçüklüğüne bakmaz, kabul edip teşekkürlerini sunar. Hatta nezaketen de olsa, ne gereği vardı, der; önemli olan bir arada bulunup sevgimizi ve acımızı paylaşmaktır, mesajı verir. Doğrusu da budur.

Hediye önemli değildir ama hediyeleşmek çok önemlidir. Adı hediye olan bir şeyin miktarının hiçbir önemi olmamalı. Peki, son zamanlarda yaptığımız düğün ve davetlerde kimin ne hediye verdiği neden takip edilir? Size ne kadar hediye getirilmişse sizin de aynısını götürmeniz bu kadar çok mu önemli? Mesela durumunuz iyi değilse az, iyiyse daha çok götürseniz olmaz mı? Herkesin gücüne göre hediye ile katkıda bulunması doğru olmaz mı? Kişinin hediye götürmek için kendini sıkıntıya sokması ne kadar doğrudur?

Eskiden düğün ve davetler, eşe dosta, akrabalara ve komşulara ziyafet vermek için yemekler organize edilirdi. Çeşit çeşit yemekler insanlar tarafından zevkle yenir, hatta sırf yemek ziyafeti için düğün ve davetler gözlenirdi. Şimdiki düğün ve davetlerimizdeki yemek ikramının bir anlamı var mı? Bu tür yemekler, özellikle yaz mevsiminde, israf oluyor mu olmuyor mu?

Bütün bu davetlerdeki geleneklerimizi günümüz şartlarına uyduramadığımız için pek çok zorluklar çekiyoruz. Hediyeleşmelerimiz tam bir fiyasko… Hatta korkunç… Neden mi? Cevabını siz verin: Hediye mi ödünç mü?

Hediyeleşmek istiyorsak herkes gücü nispetinde katkıda bulunsun. Ödünç verir gibi verdiğin hediyenin aynen gelmesini beklemek hediyeleşmek değildir. Böyle düşünüyorsanız ya davete katılmayın ki bu doğru değildir. O zaman katılın ama hediye vermeyin. Verecekseniz gücünüznispetinde ve dönüşünü beklemeyin. Dönüşü beklenilen hediye, hediye değil ödünç verilendir ki, sizden kimse ödünç istemiyor. Davetçinin isteme diye bir geleneği de yoktur zaten. Hediye katılımcılar için bir gelenektir. Her şeyde olduğu gibi bu tür geleneklerimizi de yozlaştırdık ya helal olsun bize…! Bir de hediyelerin paylaşım kavgası yok mu, varın siz düşünün yeni kurulacak bu ailenin akıbetini…

Bu işler artık çığırından çıkmıştır. Gürültüye, israfa, bir sürü saldırgan davranışlara, boşa harcanan yorgunluğa hiç değiyor mu? Düğün ve davetlerimizi artık yeni ve çağdaş bir duruma sokmalıyız. Mesela, nikâh merasimi bunun için en uygunudur. Katılımcılar hayırlı olsuna gelir, varsa hediyesini takdim ederler. Hem ekonomik hem de zaman israfları önlenmiş olur.

Güzel ve faydalı ise yapılan etkinlikler, aynı zamanda toplumun yararınaysa gelenek haline dönüşür. Son zamanlardaki düğünlerimizin ne topluma ne de düğün sahibine bir faydası vardır. Sıkıntı, gürültü ve boşuna masraftan başka bir şeyi değil. Hediyenin ne olduğunu bilmeyenler hediye veriyormuş gibi yapmamalı,verenin bilip alanın bilmediği tek taraflı ödünççülük çok yakışıksız ve ayıptır. Gelenek ve göreneklerimizi yozlaştırmadan günümüz şartlarına uydurarak faydalı hale dönüştürmeliyiz vesselam…


Bu haber toplam 4.067 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları