HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Ocak 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Hazır Gıda ve Hazır Düşüncelerimiz

7 Kasım 2020 Cumartesi Saat: 08:52

Günümüzde ne denli hazır gıdaya yöneliyorsak, o nispette hazır düşüncelere yönelmekteyiz.

Gıdalar ne denli suni ise, düşünceler de o denli suni olmaktadır.

Hayatı kolaylaştırmak der geçeriz işte, de… Vakit kaybetmemeye çalışma düşüncesinin aroması bizi aldatmasın! 

  Hayatın her dakikasını kolaylaştıracağız diye her fırsatta uzandığımız internet kaynaklı hazır bilgiler bizi bilgili değil internet bağımlısı olan ilgili, sonrada özü alınmış silgili yapar.

 Bağımlılık dendiğinde sadece sigara ya da diğer madde kullanımı akla gelmemeli… Başta internet bağımlılığı olmak üzere diğer bağımlılıkların da bizi istedikleri formasyona sokmaya çalışların kölesi haline getireceğini bilmek ve ona göre davranmak her zamankinden daha fazla milli bir mesele olmuştur.

  İnternet dediğimiz şey, temel bilgisi zayıf olanlar için en az uyuşturucu kadar tehlikelidir.

  Çünkü eğitim yetersizliği ve olayları filtre etme kabiliyeti olmayanlar internetteki yalan yanlış her şeyi almaya hazır poşetlerdir.

 Dünyaya hükmedenler yaşamın her alanına girip bir şekilde beyin operasyonu yapabilme kabiliyetine sahipler.  Hani bir zamanlar televizyonlarda ‘’ biri bizi gözetliyor’’  programları vardı ya, işte sahiden artık birileri bizi gözetliyor…  Yabancılar mahremimize giriyor.

 Elimizdeki telefonlar,  bilgisayarlarımız artık küreselciler için birer gözetleme,  izleme aygıtıdır.

  Flaş belleklerimizin bile birer gözetleme aygıtı olmadığını kim söyleyebilir.

   Mesela Amerika istihbarat teşkilatı İran’a flaş bellek satan bir firmanın flaş belleklerinden bir çoğuna küçük bir izleme aygıtı yerleştirse, İran nükleer santralında çalışan bir mühendisin bu flaş belleklerden bir tanesini elektronik malzeme satan bir dükkândan alıp kullanmaya başlasa, böylece CIA bu mühendis üzerinden İran’ın nükleer çalışmalarını izlese… Olur, mu öyle şey? demeyin, oldu!

  Dikkat ediyorum da, küreselcilerin hazır bilgi alıcısı olduk. Beynimiz onların dolgu malzemeleriyle formatlanıyor…  İster uyuşturucu kültürü deyin, ister düşünce köleliği.

Dikkat edin… Ozanlarımızın, âşıklarımızın, bilgelerin özlü sözleri konuşmalımızda günde, hatta haftada kaç kere geçiyor?

 Ama bize ecnebi olan düşünce ve sözler zihnimizde sörf yapıyor değil mi?  Merak etmeyin, hazır düşüncelerin oltasına düştükçe bu oran artar, artacak.

  Sonra ne olur biliyor musunuz? Bayrağınız toprağınız olsa bile genç nüfus güçlünün uydusu olur, onlara özenir, tarihini milletini küçümsemeye başlar.

  Hani nerede? … Eskiden çokça karşılaştığımız nüktedan, şakacı, konuşurken birkaç öykü, örnek, ya da ne bileyim… Düşünce adamlarımızdan ozanlarımızdan halk kahramanlarımızdan örneklerle sohbeti süsleyen adamlar nerede?  Varsa bana haber verinde,  şu korona virüs bittiğinde dizinin dibine oturup onunla hoş sohbet edeyim.

   Hazır düşünceler yüzünden düşünce refleksimiz azalmakta dostlar. Düşünmeye vakit ayırmalı hallice düşünmeliyiz.

 Düşünüyoruz ya işte, diyebilirsiniz…  Düşünürsünüz tabi… Benim ‘’dediğim o değil.  İş yaparken düşünmek, keyif yaparken düşünmek, yerken düşünmek, bunlar değil… Bunları başka canlılarda düşünmese bile yaradılış gayesine uygun olarak yapıyorlar. Benim dediğim tarihimizden süzülen değerlerin hayatımızın pusulasında meridyenlere girmesidir.

 


Bu haber toplam 669 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları