HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUSA KIRANLI

MUSA KIRANLI

Üniversiteler bacasız fabrikalardır.

7 Kasım 2020 Cumartesi Saat: 08:52

Türkiye’de üniversite sayısı hızla artmaktadır. Ülkemizde üniversitesi olmayan kent kalmamıştır ki maalesef Ünye’mizde yine Üniversitemizin eksikliğini yaşamaktayız.

Bakkal amca, bakkal amca (Ne var) Yağın var mı (Var var) Unun var mı (Var var) Şekerin var mı (Var var) Ne duruyorsun? (Ne yapayım) Helva yapsana, helva yapsana

Türkücü Mahmut Tuncer tarafından söylenen bu türküyü 7'den 70'e herkes bilir. Herkesin bildiği bu Bakkal Amca türküsünün sözleri bu aralar dilimde dolaşır olmuş gibi.

Türkücülüğe merak saldığımı ya da başladığımı sanmayın. Yaşadığımız sorunlara çözüm getirilmesi birçok kurum ve yetkililerin asli görevleri arasında bulunmasına rağmen nedense hep sorunlar konuşulmaktan öte bir sonuca varılamamış olması nedeniyle hep sözlerimiz askıda kalmış, sonuç hüzün olmuş, beklemede kalmışız.

Yerel basınımız başta olmak üzere STK temsilcileri olarak; yıllardır yaşadığımız şehirde yapılması gereken eksiklikleri, sorunlarla ilgili çözüm getirilmesini yetkililere iletmeye çalıştıysak onlardan duyduğumuz sözlerin havada kalmasıyla yine bu türkünün sözleri aklıma geldi.

Evet; Sayın Ordu Üniversitemiz Rektörümüze sesleniyorum: Ünye de Üniversite için her şey var. Ünye Üniversitesi için Niye bekleniyor?

Yıllar önce Ünye Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Reşit Erol, kendileri Üniversitemiz için çok çok uğraştı. Reşit beyin uğraşları sonuçsuz kalmayacak. Yine bildiğim kadarıyla Sayın Bakanımız ve AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ilgilendiler, katkılarını görmezlikten gelemeyiz. Kim ki eğitim, sağlık ve istihdam için memleketimize katkıları olmuştur hepsinden Allah razı olsun.

Soruyorum?

2019 yılında temel atılacağını ve 2023 yılında Ünye Üniversite kampüsüne kavuşacak denildi.

Ünye’miz adına bir Üniversitenin yapılmayışı nedendir. Her yatırımda Ünye üvey evlatmış gibi, Ordudan ayrıymışçasına yatırımların yapılmamasını kim engellemektedir.

Bir arpa boyu yol almayan idarecilerin vurdumduymazlığıyla 2020 yılına geldiğimizde Ülkemiz genelinde üniversitesi olmayan il ilçe kalmamış olup çoğu ilden büyük ve nüfusa sahip İl olma özelliklerine sahip ÜNYE mizde halen bir üniversite olmayışı manidardır.

2020 yılına geldiğimizde verilen sözler, sözden öteye geçememiş 2019 yılında temeli atılıp binasının görüneceği söylenen Üniversitemiz verilen süreninde göz açıp kapayana kadar gelip geçtiğini ve yine yol alamadığımızı gördük.

Kocaman bir HİÇ oldu. Evet, kocaman bir HİÇ oldu. Maalesef ki OSB gibi Üniversite konusunda da bir arpa boyu yol alamadık. Yerimizde sayıp duruyoruz.

Şu anda 2020 yılındayız. Verilen sözler unutulmuş. Her şeye yeniden başlıyor gibiyiz..

Çok değerli kamuoyu ve okuyucularım Üniversitelerin bulundukları şehirlere katkısı çoktur. Üniversiteler bacasız sanayidir.

Üniversite; bilimsel, ekonomik, siyasi ve sosyal bakımdan topluma yön veren önemli bir kurumdur.

Üniversiteler; ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel açılardan topluma yön veren, toplumun geleceğini şekillendiren eğitim kurumlarıdır.

 

 

Günümüz bilgi toplumunun en önemli kurumlarından biri üniversitelerdir.

Üniversitelerin temel amacı; kültürü geliştirmek ve yaymaktır. Fakat zamanla bunlara yeni amaçlar eklenmiştir. Üniversiteler, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda, kuruldukları kentin, ülkenin, hatta dünyanın gelişimine önemli katkılar sağlamaktadırlar.

Özellikle küçük ve orta ölçekli kentler için üniversiteler ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda oldukça büyük öneme sahiptir.

Üniversitelerimiz Bölgesel kalkınmanın en dinamik aktörleri arasındadır. Dolayısıyla OSB ve Üniversitelerin şehre katkısı büyüktür. Üniversiteler bacasız fabrikalardır.

Eğitim, hizmet sektörünün bir alt sektörü konumundadır. İktisadi mekanizma açısından eğitimin hizmetler sektörünün bir alt sektörü olması dışında, genellikle vasıfsız işgücünün tarım sektöründe yoğunlaştığı da dikkate alınırsa eğitim, aynı zamanda vasıf gerektiren sanayi ve hizmetler sektöründe istihdam edilecek işgücünün yetişmesine katkıda bulunmaktadır.

Başka bir deyişle eğitim, sektörel açıdan milli gelirin oluşumuna katkıda bulunurken, ekonomide milli gelirin oluşumunda en fazla katkıyı yapan sanayi ve hizmetler sektörüne girdi de temin ederek, üretim faktörlerinden en önemlisi olan işgücünün oluşumuna katkıda bulunur.

Nitelikli insanların oluşturduğu toplumların çözemeyeceği sorun, ulaşamayacağı hedef yoktur. Ünye tüm kamu kurum kuruluşları, Meslek odaları, STK lar, Vatandaşlar olarak ortak sesimiz; Ordu da 2 tane, Fatsa da 1 tane olan Ünye’mizde olmayan 30 yıllık hayali olan OSB nin ve OSB yi tamamlayıcı bir Teknik Üniversitenin Ünye de açılmasıdır. Teknik Eğitim pahallı bir eğitimdir. Olmadı Yunus Emre Şehrinde bir “Yunus Emre Edebiyat Fakültesi” açılmalıdır. Bu iki ana konuda şehrimizin tüm enstrümanlarının birlik içinde olması Ünye’mizin sahipsiz olmadığının göstergesidir ki bu umut ve heyecan vericidir.

Sayın Rektörümüze sesleniyoruz;

Bakkal amca, bakkal amca (Ne var) Yağın var mı (Var var) Unun var mı (Var var) Şekerin var mı (Var var) Ne duruyorsun? (Ne yapayım) Helva yapsana, helva yapsana. Evet, Sayın rektörüm Ünye de Üniversite için her şey var. Niye bekleniyor?

Ünye olarak her şeyimiz, tüm alt yapımız, potansiyelimiz var. Bakanımız, Başkanlarımız, Bürokratlarımız hepsi var ama bunları hayata geçirecek yerel basınımız Oda ve STK başkan ve temsilcileri hariç bir tane idareci yok. Bu anlattıklarıma hak veriyorsanız gelin bu defa birlikte söyleyelim.

Bakkal amca, bakkal amca (Ne var)

Yağın var mı (Var var)

Unun var mı (Var var)

Şekerin var mı (Var var)

Ne duruyorsun? (Ne yapayım)

Helva yapsana, helva yapsana

Helva yapsana vay vay helva yapsana

Şimdi neden bu türkünün dilimde yer ettiğini anladınız mı? Evet, çok değerli okurlarım El elin eşeğini türkü çağırarak ararmış. Soruyorum; Biz türkü söylemeye devam mı edeceğiz….

 


Bu haber toplam 1.026 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları