HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Ocak 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 37’ci Kuruluş Yıl Dönümünü Kutlarken

14 Kasım 2020 Cumartesi Saat: 08:40

 Kıbrıs Türk halkı 1974 öncesi çok çileler çekti. Adanın 1960 yılında İngiltere’den bağımsızlığını kazanıp Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edilmesinden çok kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Makarios 1960 anayasasını, yani Kıbrıs Cumhuriyetinin kuruluş anayasasında Türklerin vatandaşlık haklarını ve Türkiye’nin garantörlüğünü teminat altına alan kısımlarını inkâr edip tanımamaya kalkması ile birlikte, Kıbrıs’ta Rumlar ve Türkler arasında gerilimler baş gösterdi. Makarios, Yunan albaylar cuntasının değirmen suyunda cuntanın Kıbrıs’a gönderdiği Albay Grivas ile müştereken EOK B örgütünü kurarak Kıbrıs’ta Türkleri asimilasyona tabi edip,  adayı enosis, yani Yunanistan’a ilhak etme planlarını uygulamaya koymaya başladılar.

 Türkiye Dr Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş Liderliğinde Kıbrıs’ta Türk mücahit teşkilatını kurdu. Teşkilatın askeri yapılanması, örgütlenmesi ve eğitimi için Genelkurmay tarafından Albay Raza Vuruşkan görevlendirildi.   Kıbrıs Türk mücahit teşkilatı hücreler şeklinde yapılandı. Öyle ki, teşkilatta olan baba oğul birbirlerinin teşkilat görevlisi olduğunu yıllarca anlayamadı.

Yunanistan’ın 1963- 64 olaylarından sonra 1967 de yine Yuna cuntasının ve Makarios un himayesinde Türk köylerine saldırmasının ardından, Kıbrıs Türkleri 29 Aralık 1967 de Türk geçici Türk yönetimini kurdu. Bu yönetim daha sonra Kıbrıs Türk yönetimine dönüştü.

1974 harekâtından sonra ise Otonom Kıbrıs Türk yönetimi kuruldu. Rauf Denktaş ve Türkiye birden bağımsızlık ilan etmeyi düşünmedi… Çünkü hem toplumlar arsı görüşmelerin devam ediyor olması, hem de uluslararası diplomasi teamüllerinin hesaba katılması düşüncesiyle iki toplumun anlaşabilmelerine imkân tanımak gerekiyordu.

  Aslında Rauf Denktaş Yunan ve Rumlarla anlaşmanın imkânsız olduğunu biliyordu.

Ancak dünya kamuoyunda Türk tarafının uzlaşmaz görüntü vermemesi için bağımsızlık fikrini sürekli erteliyordu.

Fakat gelinen noktada Rum tarafının uzlaşmazlık politikasını sürdürdüğü ve anlaşma umuduna bel bağlamanın faydasız olduğu görülünce, Kıbrıs Türkleri Rauf Denktaş’n öncülüğünde, 13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devletini ilan etti. Rauf Denktaş Kurucu Cumhurbaşkanı oldu.

 Bu durum yinede Rum tarafıyla uzlaşmazlık anlamına gelmiyordu… Toplumlar arası görüşmeler Rumların uzlaşmaz tutumlarına rağmen sürüyordu. İlerleyen zaman içersinde Rumların uzlaşmaz tutumlarının sürmesi ve iki toplum arasında ortak bir devlet çatısı tesis edilmesinin mümkün olmadığı inancı ağır bastığında, KTFD Meclisi,  aldığı kararı uygulamaya koyarak,  15 Kasım 1983 yılında

 KKTC, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini ilan etti. Rauf Denktaş KKTC Cumhurbaşkanı oldu.

 Rauf Denktaş, Kuzey Kıbrıs’ı kumarhaneler cenneti yapmakla eleştirilir. Evet, Kuzey Kıbrıs’ta turizmin hızlı bir şekilde gelişmesine paralel olarak kumarhanelerin olması, birçok ülkeden Kıbrıs’a kumar oynanmaya gidiliyor olması, sadece bu zaviyeden bakılırsa eleştirilebilinir.  Ama merhum Denktaş’ı sadece bu yönden değerlendirmek insafsızlık olur.  Hataları olabilir…  Ama bu durum onun bir Kıbrıs mücahidi, adanın yılmaz savunucusu, kahraman bir önderi olduğu gerçeğini yok saydıramaz.

 Sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım. Denktaş’ın hakkını teslim edeceksek,  onun Kıbrıs Türkü için verdiği mücadeleyi anmak ve bilmek lazım gelir. Denktaş’ın, 1960 tarihinden bu yana, Dr Fazıl Küçük ile birlikte Türklerin var olma mücadelesi için,   Kıbrıs’ın bir Yunan ( Enosis)  adası haline gelmemesi için var gücüyle mücadele ettikleri gerçeğini tarih inkâr edebilir mi?

  KKTC’ tinin 37’ci kuruluş yıldönümünü en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.

  Var olsun Türkiye Cumhuriyeti, var olsun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.  Allah Kıbrıs Türk mücadelesinin mimarları olan Dr Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş’a, Kıbrıs için canlarını feda eden şehitlerimize ve Gazilerimize rahmetiyle muamele eylesin, ruhları şad olsun.  Allah yaşayan gazilerimize sağlık ve esenlikler versin.

Azerbaycan cumhurbaşkanını Aliyev’i ve şahsında kahraman Azerbaycan ordusunu ve halkını,  cesurca verdikleri mücadele ile başarılar kazanarak vatan topraklarını kurtardıkları için kutluyorum…  Yaşadığımız çağ,  Türk ülkelerinin yükseliş çağı olacaktır… Var olsun Türk milleti           


Bu haber toplam 450 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları