HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Vefalı Dost Abdülkafi Keskin

20 Kasım 2020 Cuma Saat: 08:38

Hiç birimiz,  kaderimizi bilmiyoruz. Hangi nedenle, nerede, ne zaman hayatımızın sonlanacağı hakkında kimsenin bilgisi yok. Dünya hayatının sonlanmasından sonra başlayacak olan AHİRET  hayatımız hakkında hiç bir bilgi sahibi değiliz. Öldükten sonraki hayat eğrimizne tarafa doğru yönlenecek; cennete doğru mu, cehenneme doğru mu yol görülecek, istikametimiz nereye eğrilecek  haberdar değiliz. Ancak şunu biliyor ve inanıyoruz ki;  Cenab-ı Hak Kur'an' ı Kerim'in Fussılet süresi 30. cu ayetinde:“Şüphesiz ki 'Rabbimiz Allah’tır”deyip  sonra da dosdoğru yolda yürüyenlerin üzerine melekler inerler ve onlara: “Korkmayınız, üzülmeyiniz;size va'dolunan cennetle sevininiz!... derler," buyuruyor.

Bu inançla, doğru istikamette yürümek için çaba sarf ediyoruz. Ümitle yaşıyor, Rab’ımıza  güveniyoruz. Tefsir âlimlerinin yorumlamalarına göre bu âyette belirtilen müjde; melekler tarafından kişiye, ölüm anında verilecektir. İnancı sağlam, istikameti düzgün olan kişilere melekler, dünyada çok sevdiği arkadaşları gibi görünerek onu korumaya alacaklar ve rahatça BERZAH hayatı (Mahşer gününe kadar kabirde bekleme hayatı) na yerleştireceklerdir. Bu hayatla ilgili olarak Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor: “Kabir hayatı, ya cennet bahçelerinden bir bahçe veya cehennem çukurlarından bir çukurdur.”

Merhum Abdülkafi Keskin kardeşimiz; inancı sağlam, istikameti düzgün, samimi dost,  güvenilir bir arkadaş, nokta kadar menfaat için virgül gibi kıvrılmayan, doğru bildiği yolda tek başına da kalsa yürümekten çekinmeyen, diklenmeden dik durmasını bilen, gözleri ile baktığında öğrencilerini OK gibi sıraya dizen, ölümü pahasına bile olsa üzerine aldığı görevi mutlaka yapan disiplinli bir hayatın insanı idi. Kendisine, Allah'ın rahmet ve mağfiretini diliyor, BERZAH hayatının cennet bahçelerinden bir bahçede geçeceğine inanıyoruz. Mahşere kalkışı, Peygamberimizin ifadesi ile; “Gerdek gecesinden kalkan kişinin kalkışı gibi"  tatlı, mizan başındaki hesabı kolay, Kevser Irmağının kenarında Peygamberimiz ile toplananlardan olmasını Yüce Allah’tan diliyoruz. Yıllarca birlikte çalıştık helâlleşemedik. Birbirimizden davacı olmadan, kolayca hesaplaşmayı diliyoruz. Salgın hastalıklardan ölenler, şehitlerden sayılmıştır; Yüce Allah'ın şehitlik nasıp etmesinihâssaten istiyoruz.

Bir kardeşimin FACE’de paylaştığı bir dua şiirinin birkaç kıtasını, bu yazıma uygun olacağı düşüncesi ile değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum.  Şiirin şairini öğrenemedim. Şairinden özür diliyorum.

Bir virüs dünyaya yayılıp gitti / Zahirde şu veya bunlar sebepti / Mevlâ bir mikropla imtihan etti / Bu aciz kulların affeyle  yâ Râb !..

Herkes evlerine kapanıp kaldı /Eşinden dostundan bihaber oldu / Ölüm haberleri peş peşe geldi / Bu aciz kulların affeyle yâ Râb !..

Mazlumun hakkını kayırmaz  olduk / Miskini  fakiri oturmaz olduk / Helâli  haramı ayırmaz olduk / Bu aciz kulların affeyle  yâ Râb !...

Sevgili Dostlar  !

Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş. İyi yaşar, iyiliklerle uğraşırsak iyiliğimiz  söylenir. Fena işlerle uğraşmayı, kötülüklerle anılmayı istemiyoruz. Allah, başlangıcımızı da sonumuzu da hayır eylesin...

Saygı, sevgi ve selâmlarımla...


Bu haber toplam 1.204 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları