HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

FATMA CANBULAT ERDEM

FATMA CANBULAT ERDEM

Hastaya Kanser Olduğu Söylenmeli mi?

21 Kasım 2020 Cumartesi Saat: 08:33

Çağımızın hastalığı malumunuz KANSER!

 

Ailesinde bir kanser hikayesi olmayan kalmadı maalesef. Ne zaman hastalıktan konu açılsa herkes bir yakınının başına gelen kanser teşhisi ve tedavi sürecinden bahsediyor. Her hikaye kendine münhasır. Vücudumuzu iyi tanıyıp, ters giden bir şey olduğunu hissettiğimizde hemen doktora gitmeliyiz. Tüm tetkiklerin yapılması da yeterli değil o tetkikleri iyi okuyan bir doktora denk gelmek en önemli mevzu. Doktorun doğru teşhisi sonrası tedavi sürecini yönetmek, morali yüksek tutmak çok mühim. 

 

Bizim ailemizde de yaşandığı için bu hastalık, hasta yakını olarak tecrübelerimizi nacizane paylaşmak istiyorum. Kanser teşhisini doktorun önce hasta yakınına söylemesi taraftarıyım.  Hastayı en iyi tanıyan kişi olarak hastalığını, onu en az etkilenecek şekilde söyleyebileceğini  düşünüyorum."O baş harfi K olan kötü hastalıktan değilim değil mi Doktor?" diyen birine nasıl "Sen Karaciğer Kanseri Oldun" denilebilir ki?Kemoterapi uygulanmasının zorunlu olduğu hastalarda mecburen hastaya söylenmesi gerekiyor tabi ki. Onun dışında biz belki de o konuda şanslıydık. Sadece iki ayda bir kemo embolizasyon yapılıyordu tümörlere. "Karaciğere işlem yapılıyor, yaralar var onları tedavi edecek ilaçlar veriliyor" diye açıklıyordu doktor. O nedenle her zaman morali yüksekti, tedavi oluyorum, iyi olacağım umudu vardı içinde. O nedenle de 5.5 yıl hayat standardını hiç düşürmeden yaşadı. 

 

Benim hikayemde, babama  hastalığını tam olarak adlandırmamamızın onun hayatını kolaylaştırdığını söyleyebilirim. Bilseydi ne olurdu "çökerdi". Daha gergin, moralsiz, mutsuz olurdu. Çok güçlü olup hastalığını kabul eden onunla savaşan hastalara şifa diliyorum. Güçlü savaşçılar onlar benim gözümde. Ama 75 yaşındaki bir insan var önümüzde ve Kanserin K' sını duysa o anda kalpten gidecek gibi davranıyor. Ne yapardınız?Biz sakladık. Bence babam çok farkındaydı her şeyin. Ancak duyduklarına inanmayı tercih etti. Geriye baktığımda "iyi ki de söylememişiz" diyorum. Mekanı cennet olsun. Nur içinde yatsın. Bu soruyu Onkologlar Bilimsel Kongrelerde tartışıyorlar ve karşıt görüşler birbiriyle yarışıyormuş. Bizim danıştığımız onkolog "söylemeyin, madem düzenli kemoterapi almayacak" dedi. Bizler zaten söyleme taraftarı değildik. Babamın çok hassas haletiruhiyesivardı. 

 

"Şu kadar ömrünüz kaldı" denmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu bilgiyi taşımak gerçekten çok ama çok zor bir durum. Ben hasta yakını olarak 2 ay ömrü kaldığını öğrendiğimizde o ağırlıkla her günüm çok stresli ve gergin geçti. Bunun yanında babama da hiç belli etmemeye çalıştık bu durumu. Hastanın "öleceği zamanı bilmesi" gerçekten de psikolojik olarak uygun bir durum değil. Öleceğimizi bilmek normal bir durum  olsaydı Yaradan bu bilgiyi doğduğumuzda bize verirdi. Değil mi ama?

 

Uzmanlar Kanserin 10 önemli belirtisini şu şekilde sıralıyor;

1. Aniden başlayan iştahsızlık ve nedensiz kilo kaybı; Aniden başlayan iştahsızlık veya özellikle son 6 ay içinde vücut ağırlığının %10’undan fazlasının nedensiz olarak kaybedilmesi, kanserin en yaygın belirtilerinden biridir. Ani kilo kaybı özellikle; pankreas, mide, gırtlak, akciğer veya ilerlemiş diğer tüm kanserlerde görülebilir. İştahsızlık ve kilo kaybı, guatr ve diyabet gibi hastalıkların da belirtisi olabilir. 

2. İnatçı yüksek ateş; Herhangi bir soğuk alınlığı ya da gribal enfeksiyon gibi durumlar dışında bir anda ortaya çıkan ve tüm müdahalelere rağmen geçmeyen inatçı ateş, lösemi, hodgkin ve hodgkin olmayan lenfomanın önemli belirtileri arasında sayılabilir.

3. Artan yorgunluk; Öncesine göre giderek artan dinlenme ihtiyacı ve hareket halindeyken çabuk yorulma, zorlanma gibi durumlar özellikle kansızlığa neden olan lösemi başta olmak üzere bazı kanser türlerinin belirtisi olabilir. Yorgunluk; uyku düzensizliği, kalp sorunları, diyabet, fibromyalji ve iltihaplı eklem hastalıkları nedeniyle de oluşabilir.

4. Vücutta kanama; Herhangi bir darbe veya kaza olmaksızın vücutta oluşan morluklar, küçük kırmızılıklar şeklinde olan cilt ve ağız içi kanamalar löseminin önemli belirtileri arasındadır.  

5. Ciltte iyileşmeyen yaralar ve deride değişiklikler; Deride değişik renkteki asimetrik lekeler oluşması veya vücutta var olan benlerin büyümesi, renk değiştirmesi cilt kanserinin en tehlikeli türü olan melanomanın belirtisi olabilir. Yara iyileşmesinin geç olması diyabet göstergelerinden biridir.

6. Yutkunma problemi ve kronik ses kısıklığı;Yutkunmada zorluk ve seste uzun süreli kısıklık, özellikle yemek borusu ile gırtlak kanserlerinin belirtisi olabileceği unutulmamalıdır.

7. İdrarda veya dışkıda kan görülmesi;İdrarda kan görülmesi hastalar tarafından idrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek taşı hastalığının belirtisi olarak düşünülebilir. Ancak bu belirti böbrek veya idrar kesesi tümörünün habercisi de olabilir. Hemoroid belirtileri ile karıştırılabilen dışkıda kan görülmesi de kolon kanserinin belirtisi olabilir.

8. Nedeni bilinmeyen ağrılar;Vücutta başlayan nedensiz ve geçmeyen ağrılar tümör habercisi olabilir. Ağrıların şiddeti, tümörün oluştuğu yere göre değişebilir.

9. Vücutta oluşan şişlikler;Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan şişlikler birçok kanser türünün belirtisi olabilir. Ayrıca fark edilen şişlikler kanserin ilk evresinin habercisi olabileceği gibi son evre göstergesi de olabileceği unutulmamalıdır. 

10. Huzursuz eden şikayetler; Israrla devam eden, kişiyi huzursuz eden ve nedeni açıklanamayan şikayetlerin mutlaka kanser ile ilişkisi araştırılmalı, vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve gerekirse ileri tetkikler yapılmalıdır.


Hastalığını bilen ve kemoterapilere güçlü bir şekilde göğüs geren ve moralini hep yüksek tutanları takdir ediyorum. Genelde onlar hastalıklarını daha kolay atlatıyorlar. Tüm hastalara ve hasta yakınlarının Allah yardımcısı olsun şifa versin.

 


Bu haber toplam 968 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları