HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ocak 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

NOEL VE YILBAŞI KONULARI (2) Yılbaşı ile karıştırılan Noel ve Hz. İsa’nın Doğumu

26 Kasım 2020 Perşembe Saat: 08:48

Yılbaşı ve Noel ile ilgili yılbaşına kadar devam edecek olan bir dizi yazıların ikinci bölümünde bütün bu olayların çıkış noktası olan Hz. İsa’nın doğumuna bakacağız.

Yeni yıl, Noel kutlamaları, çam ağacı, yılbaşı ve Noel yemeğinde hindi yenmesi, bir kesimin bunları günah sayması, yılbaşı ile Noel’in birbirine karıştırılması, Hristiyan dini, İsa’nın çarmıha gerilmesi, göğe yükselmesi Müslüman inancında çarmıha gerilmeyip doğrudan göğe yükseldiği ve  bir benzerini  çarmıha gerildiği  şeklinde  günümüze kadar gelen inanç ve tartışmaların ana kaynağındaki Hz İsa’nın bugün Filistin Toprakları içinde kalan Roma İmparatorlunun Yahudiye Eyaletinin Beytüllahim-Betlehem kentinde doğduğuna, inanılır.

Doğduğu yıl bölgeye Roma İmparatorluğu hâkimdi, imparatorluğun bir dini yoktu, eyaletlere göre pagan inançları ve başka inançlar vardı. (Paganizm, kökenleri doğa dinlerine uzanan bir inanç biçimidir.).

Hz. İsa hakkında bilgiler az ve tartışmalıdır, Hristiyanların kutsal kitabı İncil zamanla bozulduğu ve birden çok sayıda İncil ortaya çıktığı için Hz. İsa'nın doğumuna ait çok net bilgi yoktur.

Ancak yine de Yuhanna, Matta ve Luka adlı  İsa’ya ilk inanan havarilerin yazdıkları İncillerde az da olsa Hazreti İsa'nın doğumu anlatılır.  Havarilerden Luka’nın yazdığı İncil’deki bazı bölümler  Kuran-ı Kerim ile uyuşur.. Luka incilindeki yazılanlar ise Kuran-ı Kerim'deki gibi Cebrail'in Meryem'e görünüşü ve ona bir erkek çocuğu getirdiğini söylemesi buna karşılık Meryem'in korkusunu anlatır.

 

Hz İsa Nerede Doğdu?
Hz. İsa hakkında tartışılan bir diğer bir konu da nerede doğduğudur. Kuran-ı Kerim İsa'nın doğu bölgelerinin birinde dünyaya geldiğini söylüyor. 

Havarileri Matta ve Luka’nın yazdıkları İncilleri İsa'nın bugünkü Filistin topraklarında Beytüllahim kentinde doğduğunu iddia ediyor. Markos İncili ise Filistin topraklarındaki Nasıriye kentini gösteriyor.
Hz İsa’nın doğumu tam bir sır, bir diğer sır da hangi tarihte dünyaya geldiğidir. Hristiyan dünyası İsa'nın sıfır yılında yani takvimin başladığı tarihte doğduğuna inanır.

Tarih konusunda kutsal kitaplar verilen ipuçları hem farklı hem de net değildir. İncil'deki tariflere göre İsa'nın MÖ 4–MS 6 yılları arasında doğduğu anlatılmaktadır.

Tarihçiler O’nun Eflâtun (MÖ y. 427-347) zamanında yaşadığını yazarlar. Bir başka bilgiye göre de Büyük İskender’in Babil’i fethinin üç yüz üç sene sonrasında (MÖ 28) İsa’nın doğduğuna inanırlar. Yahudiler, Hz. İsa'nın peygamberliğini tanımaz.

 

Kur'an'a Göre Hz. İsa'nın Doğumu 
Kur'an'ı Kerim'de Hz. İsa'nın doğumu, Meryem Suresi'nde şöyle anlatılmıştır.

“Biz, ona Cebrail'i göndermiştik de ona tam bir insan şeklinde

görünmüştü. Meryem, “Senden Rahman'a sığınırım. Melek Cebrail, “Ben  Rab'bin elçisiyim, sana tertemiz bir çocuk bağışlamak için gönderildim, dedi böylece Meryem çocuğa gebe kaldı. 

24-25 Aralık gecesi, Katolik, Protestan, Süryânî ve Rumlara göre Hazreti İsa'nın doğum günü kabul edilir. Rus, Balkan ve Ermeni kiliseleri doğumunu 6-7 Ocak gecesi kutlar.

Hristiyan tarihçi ve teorisyenlerin çoğu, İsa'nın  "Halkı isyana teşvik etmek" suçuyla, Yahudi din adamlarının tahriklerine kanan Roma İmparatorluğu'nun Yahudiye eyaletinin valisi Pontius Pilatus'un emri ile Kudüs'te 33 yaşında yani MS 33 yılında çarmıha gerildiğini yazar.

 

Miladî takvim,

İsa'ya göre düzenlenmiştir.

Sıfır yılı yani Milat, Roma imparatoru Ogüst'ün imparatorluğunun 28 ci yılıdır. Sıfır yılı Hristiyan geleneğinde İsa'nın doğum yılı olarak kabul edilir ve  bu yıl, takvimin başlangıç noktasını temsil eder.

İsa’dan önceki yıllara milattan önce (MÖ),  İsa’dan sonraki yıllara ise milattan sonra (MS) denir.. Bir kısım tarihçiler İsa’nın doğum yılının  MÖ 7 veya 6 olduğunu yazarken bir kısmı MÖ 4 tarihinde fikir birliğine varırlar.

Çoğu araştırmacı, İsa’nın MS 30 veya 33 yıllarında çarmıha gerildiğini tahmin etmektedir.

 

İsa’nın Havarileri

Havari, kelimesinden İsa peygamberin kendisine en önce inanan on iki kişi kastedilir.

Bu on iki havârinin adları : André, Jacques, Jean, Pierre, Philippe, Barthélémy, Matieu, Thomas, Jacques, Simon, Jude ve Judas’tir.

Bunlardan, Lâtince’deki adlarına göre Petrus (Pierre), Yohanna (Jean), Mattâ (Mathieu) ve Toma (Thomas), birer İncil yazmışlardır. Bu İncillerde İsa’nın peygamber oluşu ve ümmetine tavsiyeleriyle keramet ve mucizeleri anlatılmıştır ufak tefek farklar olduğu için, dördü birden bir İncil sayılır.

 

Çarmıhta mı Öldü?

İsa Peygamber, Yahudiler tarafından öldürülmek istenmişti. O’nu yakalayıp çarmıha gerdiler. Hristiyanlar İsa’nın çarmıhta öldüğüne çarmıhtan alınıp gömüldüğüne ve gömüldüğü yerden dirilerek göğe yükseldiğine inanırlar. Kuran ise çarmıhta bir benzerinin öldüğünü Hz. İsa’nın gökyüzüne çekildğini yazar.

Hz. İsa hakkında doğruluğu kesin bilgiye ulaşabileceğimiz yegane kaynak,  Kuran'dır. Kuran'da, Hz. İsa'nın doğumu, hayatı, bu süre içinde karşılaştığı olaylardan örnekler, çevresindeki insanların durumu ve daha birçok konudan bahsedilmiştir.
Hz. İsa, öğretisini insanlara tebliğ için yanında 12 öğrencisi (Havarisi) olduğu halde insanları Allah'a iman etmeye davet etmek için yaptığı bu konuşmaları sırasında çeşitli mucizeler gerçekleştirmiştir. Hasta ve sakat insanları, iyileştirmiş, doğuştan kör olanların gözlerini açmış ve ölüleri diriltmiştir. Bu mucizeler Kuran ayetlerinde haber verilmektedir.

 

Hangi mevsimde doğdu? doğdu?
Bazı iddialara göre İsa kış mevsiminde doğmamıştır. Luka İncili'ne göre İsa’nın doğduğu zaman çobanlar çayırlarda sürülerini otlatmakta idiler. Bazı kaynaklara göre 15 Nisan’da doğmuştur. Kur'an'a göre Meryem, hurmaların taze olduğu bir zamanda doğum yapmıştır.

Bazı kaynaklara göre Hz. İsa 24 Aralıkta değil de 6 Ocakta doğmuştur, bu nedenle bazı Ortodoks kiliseleri Noel’i yani doğumunu 6 Ocakta kutlarlar.  Bugün Hz İsa’nın doğumunda kullanılan çam ağacı, Noel baba figürü, hindi yemek gibi simgeler sonradan uydurulmuştur, bu konular gelecek haftalarda gelecek yazılarda işlenecektir.

Gerçek şu ki Hz İsa iklimi çok sıcak olan bir ülkede Filistintin’de doğdu, Filistin çöldü çam değil hiçbir ağaç yoktu.

 

 

Asıl İncil Kayıp mı?

 Hz. İsa'nın tebliğ ettiği İncil, günümüzdeki İncil değildir. Hz. İsa’ya indirilen İncil’in orijinali bu­gün mevcut değildir. Günümüzdeki dört İncil, havarilerden Matta, Yuhanna, Luka ve Markos’un eliyle yazılmış kitaplardır.

Matta, Hz İsa ile gezerken gördüklerini, Luka Hz. İsa ile başından geçen olayları, Yuhanna, Markos... yine Hz. İsa ile olan anılarını, aynı olayı, birbirine zıt olarak anlatırlar.

Matta’nın İncili, Matta, Hz. İsa’yı son senesinde görmüş, ona inanmıştır. Ondan sekiz sene sonra İncil’ini İbranice yazmıştır.

Luka İncili: Luka, Hz. İsa’yı görmemiştir. İncil’ini Hz. İsa’dan 40 yıl sonra yazmıştır.

Markos İncili: Markos, Hz. İsa’yı görmemiştir. Hz. İsa’dan 50 yıl sonra üçüncü İncili Latince yazmıştır. Kötü huylardan kurtulmayı anlatır.

Yuhanna İncili: Yuhanna, Hz. İsa’nın talebesidir. İncil’ini Hz. İsa’dan 50-60 sene sonra Samos’ta Yunanca yazmıştır.

 

Ama Hz. İsa gerçek İncil’de kendisi halka neyi anlatıyordu, bilinmiyor bu İncil kayıp, yani Hz İsa’nın anlattıklarını toplayan İncil ortada yok.


Bu haber toplam 834 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları