HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ocak 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Siyasete Vermek İçin Değil Almak İçin Katılanlar Ayıklanmalıdır

28 Kasım 2020 Cumartesi Saat: 08:44

Çok ilginç… Dün siyasete bir şekilde İl, İlçe Teşkilatlarına yazılarak katılıp hasbelkader bir yerlere gelenlerin bazıları,  şaşırtıcı şekilde değişip burnundan kıl aldırmayacak komplekse kapılarak kendilerini ulaşılmaz addediyorlar.

Unutulmamalıdır ki, hiç kimse siyasette elde ettiği makamı bulunduğu şehirde, partide en başarılı insan olduğu için elde etmemiştir. Her ne kadar kendi gayreti olmuş olsa da, kaderin tezahürünü unutmamak lazım.

Şimdi bakıyorum…  Dün ilçe il teşkilatının yönetimine girip, sonra bir üst kademeye çıkanlar,  yönetimde söz sahibi olanlar, ya da ilçe il başkanı, ya da Milletvekili olanlar, burnundan kıl aldırmayacak hale gelip, kendilerini ulaşılmaz yapıyor, telefonlara bakmıyor, sahaya kulak asmıyorlar.

 Aslında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan partilileri sıkça uyararak, kendinizi ulaşılmaz yapmayın diye teşkilat toplantılarında tembih ediyor… Ama ne yapsın ki, tüm sahayı da kontrol edemiyor… Bu durum Erdoğan için gerçekten talihsizlik ve üzücü mahiyettedir.

  Erdoğan metal yorgunluğu deyip partide belli revizyonlar yapmış olsa da, bu revizyonlar bahsettiğim durumun düzelmesine kâfi gelmedi!

 Gazeteci Yavuz Donat yazdığı kitabında bahsetmişti: Rahmetli Turgut Özal’ın kardeşi Korkut Özal, kardeşi Başbakan olduğunda ona ‘’Hz Ali’nin Devlet adamlarına öğütleri ‘’ adlı kitap hediye etmiş. Korkut Özal daha sonraki yıllarda aynı kitaptan Süleyman Demirel ve Tayyip Erdoğan’a da hediye etmiş.

 Kitaptan bazı kısımları paylaşmak isterim: -Halk için sevgi ve merhamet duyguları besle.  Sakın… Ben tam kudret sahibiyim, emrederim itaat ederler deme. Çevrendeki kişiler içinde en ziyade onu beğenmelisin ki… Sana acı gerçekleri herkesten çok o söylesin.  Öyle kimselere itibar etmelisin ki… Yanlış harekette bulunmak istersen, sana yağcılığa kalkışıp, teşvik etmesin.

Sadık ve kanaatkâr insanları kendine sırdaş edin.- Sakın kendini beğenme.

Sakın halka yaptığın iyilikleri onların başına kalkma. İcraatlarını mübalağalı gösterme. – Halka verdiğin sözden dönme.- Sakın halkından uzun süre uzak veya saklı durma.

 Hz Ali’nin öğütlerinden çok azını verdim.  Hem Hz Ali’nin, hem de Şeyh Edebali’nin Osman beye nasihatlerini de okumalı siyasetçiler. 

  Siyasetçiler şunu bilmelidirler:  Bu dünyada makamlar gelip geçicidir, adlanılmamalıdır!

   Hangi makamda olursanız olun,  Mevlana’nın dediği gibi: Sen anılması güzel olan bir söz ol, Çünkü insan hakkında söylenilen güzel sözlerden ibarettir.   Hey siyasetçiler… Arada bir kabristanlığa gidin, ibret vericidir, bazılarının kabri süslü olsa da, hiç kimsenin rütbesi belli olmuyor, makamlar dümdüz.

 Kudretli Padişah Kanuni Sultan Süleyman ölmeden önce şu nasihatte bulunmuş: Ölünce bir elimi tabutumun dışına atın… insanlar görsünler ki Padişah olan Süleyman bu dünyadan eli boş gitmiştir.

 

  Siz ne kadar böbürlenseniz de: Cahit Sıtkı Tarancı’nın dediği gibi: Uyudun uyanamadın olacak, Kim bilir nerede, nasıl, kaç yaşında. Bir namazlık saltanatın olacak, Taht misali o musalla taşında.

   Cumhurbaşkanı için bazen üzülüyorum… Çünkü Teşkilatların çoğunda onun siyasetini sahaya yansıtamayan öyle vizyonsuz İl, İlçe Başkanları var ki!

  Biraz makamla şımaran Ak Parti İlçe, İl Başkanları… Kendinize gelin. Çok okuyun…  Hz Ali’nin ve Edebali’nin idarecilere öğütlerini okuyun… Felsefe, pisi koleji,  siyaset, mantık, okuyun… Edep, sosyal yaşam, adabı muaşeret hususunda katkı sağlayacak kitaplar karıştırın. Sadece iyi konuşma ve siyaset dersleri almakla olmaz.

 


Bu haber toplam 888 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları