HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Ocak 2021 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Ölümün Emrindeki Yaşam

1 Aralık 2020 Salı Saat: 08:37

Her geçen gün birileri emaneti sahibine teslim eder. Rahmetiyle toprağına kavuşur. Dünyayı geride bıraktığı gibi kendini geride kalanlara unutulmaya bırakır.

 

Gençlik yıllarında ölüm hayatımızın arka bahçesidir. Biz ona uğrarsak kendini hatırlarız. O bize genellikle yaşlılarla uğradığı için bizim hayalimizde yaşlıları alır, toprağına götürür olarak kaldı. Mezarlıklar ise semtimizin ve mahallemizin dinlenme yeridir. Yorulunca dinlenmeye oraya gidilir.

 

Doğduğumuz günden itibaren ölüm daima bizimle beraber gezer tozar ve yaşar. Kendini belli bir yaşa kadar hissettirmez. Yaş ilerledikçe yavaş yavaş kendi hissettirmeye başlar.  İşte bunun için ölüm gençlikte pek aklımıza gelmez.

 

Ölüm, hayatın tek gerçeği ve hakikatidir. Gitmek için dünyaya geliyoruz. Ölmek için bu dünyada yaşıyoruz. Mezarlıklar da bu dünyanın bir parçası ve geçmiş hatıraları hatırlatan mekânlarıdır. İnsanların ziyaretlerinde hüzünlendiği, gözlerinin ıslandığı gerçeklerdir.

 

İnsanın hayatı çevresindeki dost ve akrabalarla anlamlıdır. Dost ve akrabalarını tek tek ölümün kollarına bırakıp öbür tarafa göndermeye başlayınca hayat da anlamını yitirmeye başlar. İşte o zaman ölüm istenmeye başlanır. Dost ve akrabaların fazla olduğu yere gitmek daha sevimli gelmeye başlar. Dünyadan ahirete gitme tercihi budur işte.

 

Hiç düşündük mü? Dünyadan ne kadar insan geldi geçti. Gidenlerden ne kadarını hatırlayabiliyoruz.  Sadece gördüklerimizi ve bildiklerimizi. Ne zamana kadar?Ölüm bize gelinceye kadar. Ondan sonra ise belli süre bizler hatırlanacağız. Sonrası yok.

 

Hatırlananlar ise; yaşadıkları dönemde çevresine yardımcı olanlar, belirli işler başaranlar, yaşadığı döneme damgasını vuranlar. Hatırlandıkça dua alanlar. Hayırla yâd edilirler. Fakat hayatı silik olanlar ise kısa bir süre hatırlanırlar. Hangimiz uzun süre hayırla yâd edilmek istemez?

 

İnsan en değerli varlıktır. Yaratılanlar onun içindir. Hizmetine sunulmuştur. Değerli olan insan, dünyada değeri ile yaşamalı, ölümünde de değeri ile ölmelidir. Bu bizim kendi elimizdedir. Nasıl yaşarsak öyle ölürüz. Kendimize değer vermeliyiz.

 

Bu günlerde ölümlerde değersiz oldu. Koronavirüs dolasıyla cenazeleri ne duyabiliyoruz ne de değer verebiliyoruz. .  İlk ölümün toprağa iletildiği karganın ölüm töreni gibi değil,en iyisi ve güzelinden içimizi yakan hüzünle,saygıyla uğurluyoruz.

 

Çok sevdiğimiz şeyleri kaybettiğimizde çok üzülürüz. Alırken zorlanarak almışızdır veya sevdiklerimiz almıştır. Yakınlarımızı kaybettiğimizde de üzülmek gerekir. Üzülüyoruz da. Hatta bunun için cenaze törenlerini en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruzPeşinden öğrendiğimiz İslami değerlerle hareket ediyoruz.

 

Mezarlıklar yaşadığımız yerlerin en iyi yerleridir. Yeşillendirilir, yeşillik zikretsin diye. Sevdiklerimize faydası olsun diye. Böyle olduğu gibi şehirlerin tek nefes alan yerlerine dönüşmüştür. Şehirlerin tek nefes alan yerlerini temiz ve bakımlı tutmak bizim görevimiz olduğu gibi belediyelerinde görevidir. Bu görevi yapmaya davet bizim vazifemizdir. Parkların bakımlığını gibi olmasını istiyoruz. Güzel olan yerleri ziyaret etmek güzeldir. Belki bu sayede bizde gidenlerimize dua ederiz. Onların yüklerinin hafiflemesini Allah’tan dileriz. Allah cc. geçmişlerimizi affetsin derecelerini ali eylesin.

 

Unutmayın ki bizler ölümün emrinde yaşıyoruz. Her an ölecekmiş gibi dünyada yaşamalıyız ki iyiliğimiz artsın. İyilikten güzel bir şey var mı dünyada sizce? Hep iyilik ve güzellik istemiyor muyuz? İyilikler ve güzellikler sizlerle olsun!

 

 

 

 


Bu haber toplam 2.603 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları