HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Ocak 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

YILBAŞI KONULARI 3 Noel Baba Kimdir? Noel, çam ağacı ve hindi nasıl ortaya Çıktı?

2 Aralık 2020 Çarşamba Saat: 09:57

 

  “Kim si­zin içi­niz­de on­la­rı dost edi­ni­yor­sa on­lar­dan­dır.” (Mâi­de Sû­re­si:51

Peygambere dayandırılan bir hadiste ise  “Her kim bir kavme benzemeye çalışırsa o da onlardandır”

Müslüman olmayanlara benzeyen bir Müslüman’ın günah işlemiş olduğunu söyleyen  İslam alimleri yılbaşı kutlamalarını, çam ağacı süslemeyi ve hindi yemenin günah olduğunu yukarıdaki ayet ve hadise dayandırırlar.

 

Bu tartışma her yılbaşı yaklaştığında ülkemizde gündemi teşkil eder,  karıştırılan konulardan birisi de Hristiyanlar tarafından kutlanan Noel ile yılbaşıdır.

Her yılbaşında yaşanan bu tartışmalara ait biraz olsun fikir sahibi olabilmeniz için aşağıdaki bilgileri hazırladık.

Aslında, biz Müslümanlar Noel değil yılbaşını kutluyoruz Noel ve yılbaşı birbirinden ayrı şeylerdir diye her yıl yeniden yazıyoruz.

Noel 25-26 Aralık tarihlerinde Hz. İsa'nın doğumu nedeniyle kutlanan Hıristiyanlar için dini anlamı olan ve Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu denilen bir bayramdır ve yeni yıldan bir hafta önce kutlanır yeni yılla hiçbir ilgisi yoktur.

Tarihlerdeki birbirlerine olan bu yakınlıktan dolayı akıl karışıklığı yaşanması normal diyerek açıklamaya devam ediyoruz.

 

Noel Baba

Nasıl ortaya çıktı?

Noel Baba’nın çıkış hikayesine baktığımızda karşımıza birbirine girmiş onlarca hikaye ve masal çıkar.

Ancak tarihçiler Noel Baba’nın çıkış noktasının Hıristiyanlıktan çok öncelere İskandinav mitolojisindeki tanrı olan Odin’e dayandığını söylerler.

Hıristiyan dünyası, İskandinav masallarındaki yardımsever  Tanrı Odin yerine Hıristiyan dünyasından, çocukları seven,  bir  Hıristiyan din adamı aradılar ve Aziz Nikola (Aya Nikola) diye birini buldular.

 

Aziz Nikola

Norveçli Odin yerine buldukları Hristiyan din adamı Aziz Nikola MS 4 cü yüzyılda Likya’nın Myra yöresinde (Demre–Antalya) yaşamış, iyi kalpliliği ve cömertliği ile tanınan Hıristiyan azizi Nikola  Odin’inin yerini almaya başladı ve günümüzün Noel Babası, İskandinav ülkelerindeki iyiliksever Tanrı Odin efsanesi ile  Aziz Nicholaos’ın kişiliklerinin birleştirilmesiyle, yarı dini ve yarı hayali bir karakter  ortaya çıkmış oldu ve ona Noel baba dediler. Noel Baba  bulunmuştu geriye çam ağacı ve hindi kalıyordu .

 

Çam Ağacı

1605 yılında Ortaya Çıktı

Çam ağacı veya Noel Ağacı ve süslemesi de kökeni  Hristiyanlıktan binlerce yıl öncelere eski çağlara kadar gitmektedir. Antik Mısır uygarlığından, Roma imparatorluğuna, Kuzey Avrupa’dan, Orta Asya uygarlıklarına kadar antik dönemin büyük bir bölümünde kış dönümlerinde yeni yılın bereket getirmesi dileğiyle yeşil kalan ağaçlar süslerlerdi.

Hatta eski Türklerde de bu adetler vardı

Kuzey Avrupalılar yeşil ağaç dallarını evlerine getirip süslerlerdi. Hıristiyanlık öncesi geleneklere dayanan bu uygulama da Hıristiyanlığa da monte edildi.

Fakat Hıristiyan din adamları, önceleri ağaç süslemeye şiddetle karşı çıktılar hatta ağaç süsleyen Hıristiyanların, cehennemde yanacaklarını söylediler.

Bu baskılara rağmen ağaç süsleme varlığını sürdürmeye devam etti. Buna zamanla Noel Ağacı, Noel’den sonra yılbaşında da kullanıldığı için yılbaşı ağacı dediler.

Görüldüğü gibi her şey birbirine karışıyordu, oradan buradan alınan adetler  ve gelenekler getirilip Hristiyanlığa sokuluyordu. Noel için ilk çam 1605 yılında Almanya'da süslenmeye başlandı. Daha sonra Fransa'ya taşındı.

 

Yılbaşında çam ağacı süslemenin dinen hiçbir sakıncası yoktur.  

Dinen haram olan şeyler yapılmadığı sürece yılbaşı kutlamaları haram değildir.   Batı’dan geliyor diye bir kutlamayı yasaklamak doğru değildir, birçok kutlama  Batı kökenlidir. Hatta bazı yemek yeme alışkanlıklarımızdan tutun da kıyafetlerimize kadar birçok şey Batı’dan alınmıştır.

         

Sıra Hindi ve Hindiyi Noel’e

Uydurmaya Gelmişti

Yılbaşı sofralarında hindi bulunması ile ilgili hiçbir kültürde, hiçbir dini inançta herhangi bir ifade bulunmamaktadır.

Yılbaşı günlerinde hindi pişirme geleneği Amerika’da, Kasım ayının son Perşembe günü başlayan “Şükran Günü” kutlamalarının ana yemeği olan hindinin, zamanla yeni yılda da pişirilmeye başlanması ve bunun yeni yıl geleneği halini almasıdır.

Amerika kıtasında başlayan bu gelenek Avrupa’ya ve Avrupa’dan da dünyanın diğer bölgelerine yayılmıştır.

Şükran Günü’nün de Hristiyanlık inancıyla hiçbir alakası bulunmamaktadır.

Bizde de hindi yemenin günah olduğunu söylemenin hiçbir anlamı yoktur

Hindiyi çok istiyorsanız yılbaşından iki gün sonra yiyin diyorlar. Aynı akşam yerseniz onlardan olursunuz, onlara benzediğiniz için de günahkar olursunuz  diyorlar.

Oysa biz bir günlük hayatta kullandığımız her şeyle zaten Batılılara benziyoruz, giydiğimiz ceket, pantolan, sapka, kasket, fotel, palto, pardesü rok, tayyör, bluz hem isim hem şekil olarak hepsi Hristiyanlardan alınmıştır,  cep telefonu, televizyon, bindiğimiz araba her şey batı kökenlidir, daha neremiz benzeyecek? Bunlar serbest, hindi yemek  ve yılbaşı kutlamak günah..

O zaman siz yılbaşında onlara benzeyeceğiniz için pantolan giymeyin  donla dolaşın yılbaşından iki gün sonra giyersiniz.

Telefon kullanmayın iki gün Amerika yerlileri  gibi dumanla haberleşin, sakın araca binmeyin duraklarda, yollarda bir deve bekleyin deveye binin, sonra dinden çıkarsınız.

Son olarak

Kırmızı Elbiseli

Noel Baba sıra gelmişti

Günümüzdeki Noel Baba tipi Amerikalı, karikatürist Haddon Sundblum’un, 1931 yılından itibaren Coca-Cola şirketi için hazırladığı çizimlerle Noel Baba, şişman, beyaz sakallı, uçları beyaz kürklü kırmızı bir kıyafet giyen, siyah kemerli, siyah çizmeli, yumuşak kırmızı şapkalı hal almıştır.

Bugün kullanılan Noel Baba figürü böylece ortaya çokmıştır. Kaynak: Sadık Çalışkan

Ayaniola-Aziz Nikola

Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Türkiye’de Antalya-Demre'de doğmuştur.

M.S. 300'e doğru kentte yaşayan zengin buğday tüccarının bir oğlu olur ve ona Nicholaos adı verilir.

Nicholaos babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olmuş ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar vermiştir

 Aziz Nicholaos'un 6 Aralık 343'te 65 yaşında iken öldüğü sanılmaktadır. Myralılar onun adına bir kilise yaparak içindeki lahitte onu sonsuz uykusuna bırakmışlardır.

Haçlı Seferleri sırasında 20 Nisan 1087'de Bari'den gelen tüccarlar kemiklerini çalıp Bari'ye götürmüş ve yaptıkları bazilikaya gömmüşlerdir. onun olduğu sanılan geride kalmış bir kısım kemik ise bugün Antalya Müzesi'nde saklanmaktadır.

Ben geçen yaz Antalya’ya gittiğimde  Demre’deki Noel Baba kilisesini ve kilisedeki kırılarak kemikleri çalınan mezarı ve daha sonra Antalya Müzesinde ondan kalan ondan kalan kemikleri görmüştüm.

 

 

Noel Babanın Diğer İsimleri

Noel kelimesinin kökeni Latince natalis /doğum kelimesidir. Bir diğer iddiaya göre Noel kelimesi, Galya dilinde (Keltçe) yeni anlamına gelen “noio” ile güneş manasına gelen “hel”in birleşmesiyle oluşmuştur ve “yeni güneş” anlamına gelmektedir

Hıristiyan kültüründe Hz İsa’nın doğumu kutlamalarını ifade için kullanılmaktadır. İngilizler Christmas(kırismıs) Almanlar Weichnachtın

derler.

Italyada “Babbo Natale”, Brezilyada “Papai Noel”, Cek Cumhuriyetinde “Deda Mráz”, Portekizde “Pai Natal”, Romanyada “Moş Craciun”, Almanyada “Weihnachtsmann”, Irlandada “Daidí na Nollag”, Fransada “Le Père Noël”, İspanya ve Meksikada “Papa Noel”, Türkiyede “Noel Baba” gibi.

 

Kaynak: Galip ATASAĞUN, İlâhî Dinlerde (Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslâm’da) Dinî Semboller.

Yarın Noel Baba’nın hikayesi


Bu haber toplam 282 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları