HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
16 Ocak 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Noel Baba’nın Hikâyesi Noel Baba, Aziz Nikola adıyla Antalya-Demre’de yaşadı. Mezarı Demre’de dir

3 Aralık 2020 Perşembe Saat: 09:11

2020 yılına veda ediyor yeni bir yıla doğru yaklaşıyoruz, her yeni yıla girerken bir tartışma başlar, yeni yıl kutlamalarını Hristiyanların Noel kutlamalarına benzeten bir kesim, insanların kafasını karıştırmaya yönelik söylemlerle yeni yıl kutlamanın günah olduğunu iddia ederler.

Yılbaşı kutlamalarında dini bir motif yoktur, bütün dünyanın kutladığı bir gelenektir, dini motif olan, yılbaşından önce 24 Aralıkta kutlanılan Hz. İsa'nın doğumu olan Noel kutlamalarıdır.

Biz Müslümanlar Noel bilmeyiz ve kutlamayız.Türkiye'de kutlanan Noel değil yılbaşıdır,

Yeni yıl ise bütün dünyanın kutladığı bir gelenektir, Hıristiyanlar, Müslümanlar, Yahudiler, Budistler, dinsizler, zengin fakir herkes, yeni yılı kutlar. Dünyada yeni yıl kadar yaygın olan bir kutlama yoktur, dinlerden bağımsız bütün dünyada kutlanan gelenek olmuş bir umut festivalidir, bazıları çam ağacı süsler, çam ağacının Hristiyanlıkla bir ilgisi yoktur, birileri onu Hz. İsa'nın doğumuna monte etmiştir. Hz. İsa' ve Hristiyanlığın doğduğu doğduğu Filistin'de çam ağacı yetişmez.

Peki, Noel Baba Kimdir?

Noel Baba Hz. İsa değildir.

      Noel Baba o gün için uydurulmuş bir figürdür. Bu figür için çocukları seven, onlara hediyeler dağıtan Antalya’nın Demre  kasabasında yaşamış din adamı Aziz Nikola seçilmiş ve ona Noel Baba demişlerdir.

        Asıl adı Aziz Nikolaus'tur, MS. 324 -337 de Antalya-Demre'de eski adı ile Myra'da piskopos olarak görev yapmıştır. Çocukları koruma, sevindirme, denizcileri kurtarma,  fakirleri doyurma, parasız olanları evlendirme, gibi pek çok iyiliği anlatılır, çocukların, gemicilerin ve koruyucu azizidir. Demre'de ölmüş oraya gömülmüştür.

Noel Baba Efsanesi

Ortodoks Hristyanlar ona Aya Nikola derler “Aya” kelimesi Hıristiyanların din adamlarına verdiği bir unvandır “Aziz” anlamına gelir. Ünye'deki eski kiliseye de “Aya Nikola” adı verilmiştir,  Dünyada “Aya Nikola” adı verilmiş üç bin kilise vardır. Bu kiliselerin Noel Baba ile bir ilgisi yoktur, tek ilgisi Noel Baba denilen Aziz Nikola'nın yani Aya Nikola'nın adının verilmiş olmasıdır.

Noel Baba ise yılbaşlarında kırmızı elbiseleri ile çocuklara hediye veren kişidir.

Diğer ülkelerdeki adı, İtalyada "Babbo Natale", Brezilyada "Papai Noel" Portekizde "Pai Natal", Almanyada "Weihnachtsmann", Fransada "Le Pere Noe«l", İspanya ve Meksikada "Papa Noel", Türkiyede "Noel Baba"  Hollandalılar Sinter Klas, Norveç Julenesen Finlandiya’da Joulipuki dir..

Aziz Nikola’nın 6 Aralık 343'te 65 yaşında iken Antalya'nın Demre  kasabasında öldüğü sanılmaktadır. Demreliler onun adına bir kilise yaparak içindeki mezara gömmüşlerdir..

 İtalyanlar  mezarını açarak, kemikleri yağmalayıp Bari kentine götürmüşlerdir.. Mezarı İtalya'nın Bari kentindedir. Yalnız ondan kaldığına inanılan bir kol kemiği halen Antalya müzesinde sergilenmektedir.

 Ben geçtiğimiz yaz tatilimi Antalya Olimpos ve Çıralı’da yaptım, Anyalya’ya  gittiğimde Demre’deki Aya Nikola kilise müzesini ve  kilisedki Aya Nikolanın soyulan boş mezar lahitini ziyaret etmiş oradan seksen kilometre uzaklıktaki Antalya’ya geçerek Antalya Arkeoloji Müzesinde saklanan İtalyan mezar hırsızlarının geride bıraktığı kemik parçalarını görmüş ve fotoğramıştım.

Ayanikolanın Demre’deki  müze kilisesi ve boş mezarı turist akınına uğramışlardı Ortadoks Rus turistler çoğunluktaydı. Batılıların Noel Baba dedikleri aziz bizim topraklarımızda doğup yaşamış ve burada gömülmüştü. Bunu bilen çok kimse yoktur.

Aziz Nikola hayatında hiç kar görmemiş, hiç kızağa binmemiştir. Kuzey Avrupa ülkeleri Hıristiyanlık öncesi ait bir masal kahramanını, Noel Baba'ya, Noel Baba'yı da Aziz Nikola'ya uydurmuşlardır.  Aziz Nikola, yaşadığı günlerde Noel Baba olduğunu bile bilmiyordu, bugünkü gibi kırmızı giysileri yerine, koyu renkli din adamı elbisesi giyerdi, yaşlı bir eşeği vardı, çocuklara hediyeleri onun la dağıtırdı.  

Kırmızı Elbiseli Noel Baba Nasıl 

Ortaya Çıktı?

1863'de Amerika'da Thomas Nast, adlı bir karikatürist Aziz Nikola'yı kırmızı yanaklı, tombul ve göbekli olarak çizdi..

Çam ağacını Germenler (Almanlar) eski dinlerinden getirip Hristiyanlığa uydurdular, Noel'de çam ağacı süslemeleri ilk kez on altıncı yüzyılda Kuzey Avrupa'da ortaya çıktı.

Ortodoks Hristiyanlar Rusya ve Ermeni kilisesi 24 Aralıkta kutlanan Noel'i hiçbir zaman kabul etmedi.. Türkiye'deki en büyük Hristiyan grup olan Ermeniler Noel'i 6 Ocak tarihinde kutlarlar.

Müslümanlar İsa'nın doğumu kutlanmaz, fakat yılbaşı akşamı, hindi dolduruyoruz, hediyeler alıp veriyoruz, yılbaşı yemeği yiyoruz diye bunların Noel kutlamalarına benzediğini iddia ederek yılbaşına karşı çıkmanın akıl ve mantıkla bir ilgisi yoktur, boş işlerle uğraşmaktır,  amaç eğlenmektir.

Hz İsa'nın Doğumu

Hristiyanlar arasında Noel'in tam tarihi konusunda bir anlaşma yoktur. Bazı iddialara göre İsa kış mevsiminde doğmamıştır. Luka İncili'ne göre İsa'nın doğduğu zaman çobanlar çayırlarda sürülerini otlatmakta idiler. Bazı kaynaklara göre 15 Nisan'da doğmuştur. Kur'an'a göre Meryem, hurmaların taze olduğu bir zamanda doğum yapmıştır.

Bazı kaynaklara göre Hz. İsa 24 Aralıkta değil de 6 Ocakta doğmuştur, bu nedenle bazı Ortodoks kiliseleri Noeli 6 Ocakta kutlarlar.

Noelde yani Hz İsanın doğumunda kullanılan çam ağacı, Noel baba, hindi yemek gibi simgeler sonradan uydurulmuştur. Hz İsa iklimi çok sıcak olan bir ülkede Filistin’de doğdu, Filistin’de çölde çam değil hiçbir ağaç yoktu.

Çam ağacı ve yenil kutlamaları eski Orta Asya Türklerinde vardı. En uzun gecenin bittiği 21 Aralıkta Türklerin kutladığı bir Gün Doğan bayramları vardı ve bu bayramda Türkler çam ağacı süslerlerdi.

Daha Hz, İsa’nın  doğmasına bin yıl vardı.. Hristiyanların Noel bayramı Türklerin Müslümanlığı kabul etmeden önceki dinleri Gök Tanrı dininde iken kutladıkları kış gün dönümünde Gün Doğan bayramına çok benzemektedir.

Noel Kutlamaları

Günümüzün Noel kutlamalarında genellikle, İsa'nın doğumunun canlandırıldığı oyunlar sahnelenir, Noel ağaçları süslenir, ışıklı ev, bahçe, cadde süslemeleri yapılır, hediyeler alınır,  verilir ve Noel arifesinde Noel Baba'nın gelişi simgesel olarak canlandırılır.

 

Türkiye'de Noel

 Türkiye'deki en büyük Hristiyan grup olan Ermeniler Noel'i 6 Ocak tarihinde kutlarlar. Rum Ortodoks Kilisesi Mensupları: Rumlar Noel'i 25 Aralık tarihinde kutlarlar. Katolik Kilisesi mensupları ve İstanbuldal Latinler (Fransız-İtalyan-İspanyol)  Noel'i 25 Aralık tarihinde kutlarlar. 

 

 


Bu haber toplam 772 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları