HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
16 Ocak 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

İSMAİL CANBULAT

İSMAİL CANBULAT

2200 YILLIK ŞEREFLİ TÜRK ORDUSU VE “İDEOLOJİK KÖRLÜK”

3 Aralık 2020 Perşembe Saat: 09:11

Türk Ordusu’nun kuruluş tarihi, Bir Türk Devleti olan Büyük Hun İmparatorluğu’nun Hükümdarı Mete Han'ın tahta çıkış tarihi olan MÖ 209 kabul edilir Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz tarafından...

2200 yıl önce kurulduğu kabul edilen ilk düzenli ve disiplinli Türk Ordusu’nun en büyük birliğin 10.000 kişiden oluşan tümenler olduğu, tümenlerin binli, yüzlü ve onlu olmak üzere kademeli olarak küçülen birliklere ayrıldığı, söz konusu bu teşkilat yapısının küçük değişikliklerle tarih boyunca BÜTÜN TÜRK DEVLETLERİNDE varlığını sürdürdüğü görülmektedir.

CUMHURBAŞKANLIĞI FORSUNDAKİ 16 YILDIZ DA, TARİHTEKİ BU 16 BÜYÜK TÜRK DEVLETİNİ, ORTADAKİ GÜNEŞ İSE TÜRKİYE CUMHURİYETİ'Nİ SİMGELER.

İŞTE TARİHTE KURULAN 16 TÜRK DEVLETİ:

- Büyük Hun İmparatorluğu: MÖ 220- MS 216 (Teoman)

- Batı Hun İmparatorluğu: MÖ 48-MS 216 (Pi)

 - Avrupa Hun İmparatorluğu: 375-469 (Balamir)

 - Ak Hun İmparatorluğu: 420-552 (Aksuvar)

 - Göktürk Kağanlığı: 552-745 (Bumin Kağan)

 - Avar Kağanlığı: 565-835 (I. Bayan)

 - Hazar Kağanlığı: 651-983 (Böri Şad)

 - Uygur Kağanlığı: 745-1368 (Kutluk Bilge Kül Kağan)

 - Karahanlı Devleti: 840-1212 (Bilge Kül Kadir Han

 - Gazne Devleti: 962-1183 (Alp Tigin)

 - Büyük Selçuklu Devleti: 1040-1157 (Tuğrul)

 - Harezmşahlar Devleti: 1097-1231 (Kutbeddin Muhammed)

 - Altın Ordu Devleti: 1236-1502 (Batu Han)

 - Timur İmparatorluğu: 1368-1501 (Timur)

 - Babür İmparatorluğu: 1526-1858 (Babür)

 - Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye (Büyük Osmanlı Devleti): 1299-1922 (Osman Gazi)

 YANİ 2200 YILLIK TÜRK ORDUSUNUN KÖKLERİ HUN İMPARATORLUĞU'NA DAYANMAKTADIR.

Daha sonraki bütün Türk Devletlerimizin,Büyük Selçuklu İmparatorluğu ve Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye (Büyük Osmanlı Devleti) gibi Türk devletlerinin ordu geleneği, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİMİZ’İN ŞEREFLİ ORDUSUTÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NDE AYNEN SÜRDÜRÜLMEKTEDİR...

...

Dr. Güray ALPAR, 2018’de Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi’nde yayınlanan “OSMANLI’NIN SON DÖNEMİNDE ORDU YAPISI VE SAVAŞ KÜLTÜRÜ” adlı bilimsel yayınında bu kadim gelenek hakkında diyor ki;

“18. yüzyılın ortalarında Osmanlı İmparatorluğu güç kaybetse bile hâlâ büyük bir devletti. Osmanlı’nın dünyada, “I. Sınıf Devlet” kategorisinin dışına çıkması, Ruslar tarafından Kırım’ın ele geçirmesinden sonra olmuştur.

Ordu bir kültürdü ve bir kez bu kültür ortadan kaldırıldıktan sonra yeni kültürün oluşturulması kısa bir sürede mümkün olmamaktadır.

Ancak Osmanlılar yüzyılların birikimi ile bu zor olayı başarmışlar ve en kötü şartlar altında bile yüzyılların verdiği birikimle yeni bir orduyu oluşturabilmişlerdir. Kurulan bu ordu I. Dünya Savaşı’nda dünyanın önde gelen -emperyalist- devletlerine karşı umulmadık bir direnç göstermiş ve dünya güç dengelerinin değişmesinde etkili rol oynamıştır...” (2018, Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Güray ALPAR, Dr.)

....

Günümüzde de Türk Silahlı Kuvvetleri, hem dünya barışına katkıda bulunmak hem de bölgesel ve uluslararası güvenliği sağlamak maksadıyla Somali, Bosna - Hersek, Kosova, Afganistan, Lübnan gibi birçok ülkede barışı destekleme harekâtlarına çok önemli katkılar sağlamış ve sağlamaya da devam etmektedir.

Ayrıca, ikili ilişkiler kapsamında Somali, Katar ve Arnavutluk gibi ülkelerde de görev yapmaktadır.

Yardıma ihtiyacı olan dost ve kardeş ülkelere de yardıma koşmakta, güçlü desteğini daima vermektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, tarihinden aldığı güç ve anlayış sayesinde, asil Türk Milleti’nin sevgi ve güveninden aldığı güçle, kendisine verilecek her türlü görevi tarihî bir sorumluluk bilinciyle, geçmişte olduğu gibi gelecekte de icra etme azim ve kararlılığındadır...

...

ŞEREFLİ TÜRK ORDUSU’NA,“temelinde” yalan ve yanlış bilgi bulunan hakaretlerledil uzatmak, haddi aşan sözler etmek ne büyük talihsizliktir. Toplumsal barışımıza hizmet etmeyen yanlış bir üsluptur.

Bunu yapan ve özür dilemek yerine, bu yanlış ve kırıcı üsluba devam eden politikacılar ve sosyal medyada bu hakaretlere,gaflet ve delalet içinde destek olanlar;hukuk ve siyaset huzurunda ve aziz Türk Milleti’nin vicdanında hakkettikleri yargıyı bulacaklar hiç kuşkusuz.

Geçiniz...

Bu kadarcık söz bile, Şerefli Türk Ordusu’nu, yanlış, yetersiz ve yalan bilgilerle politika malzemesi yapan “yalancı kahramanlara” kâfi.

“İdeolojik Körlük” ne kötü şey.

Allah Teâlâ, şifâ-i âcil ve hidâyet-i âcil nasib etsin İnşallah. (Âmin) 


Bu haber toplam 678 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları