HABER ARAMA
  • DOLAR6,0802
  • EURO6,8436
  • ALTIN251,2445
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Mayıs 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

Zaman Mekân ve Çocuklar

13 Mart 2018 Salı Saat: 11:51

Zaman ve mekân karmakarışık… İnsanlar, insanlık bir kaosu yaşıyor. Doğa güzelliğini yitirmiş; beton yığınları arasında koşuşturuyor insanlar, insanlık yerlerde sürünüyor.

 

Evlerin kapıları çelikten... Herkes birbirinden korkuyor. Bahçelerin etrafındaki çeperleri kaldırdık, bahçeler de yok artık. Evlerin önlerinde kimsecikler yok, arabalardan evlerine giremiyor insanlar, çocuklar koşuşturamıyor sokaklarda. Kapı bir komşu tanımıyor komşusunu; komşuluk almış başını gitmiş… Dertlerini, sıkıntılarını, sevinçlerini paylaşacak; bir gece yarısı başı dara düştüğünde kapısını çalacak birilerini bulamıyor artık insanlar. Evlerimiz, odalarımız bitişik olacak kadar yakın, ruhlarımız, düşüncelerimiz ve ilişkilerimiz fersah fersah uzaklardan bakıyor.

 

“Sevgiler paylaştıkça çoğalır; üzüntüler paylaştıkça azalır.” diyen atalarımızın öğütlerinin de bir faydası kalmamış. Zaten herkes her şeyi biliyor(!), atasözlerine ne gerek var! Deyimler, denilip gitmiş. Sözcükler kısırlaşmış, daraltılmış, anlamlarını kaybetmiş… Sözün değeri kalmamış; sözün bittiği yer herhalde bu olmalı? Buna da bir söz söylemiş atalarımız: “Söz gümüşse sukut altındır.” Nedense altın dururken herkes gümüşe hevesli…

 

Sokakta insanlar birbirine tebessüm edemiyor. Hırçın bakışlar etrafı saran. Neden yan baktın kavgalarına tutuşuyor insanlar. Sen bana nasıl korna basarsın? Neden bana yol vermedin? Ben senden üstünüm, akıllıyım, güçlüyüm havaları… Çocukların eskiden “Benim baban senin babanı döver.”şımarıklığı sarmış insanları. Herkes, ben var ya ben senini gebertirim, şımarıklığında. Dünya sadece onun etrafında dönüyor. Bir ben var, bir de diğerleri. Be var ya ben…! Ben, dünyayı oynatırım bir parmağımın ucunda…

 

Ev böyle, sokak böyle, insanlar, insanlık rayından çıkmış. Her akşam televizyonlarda kâbusu yaşıyoruz haberlerle… Kadın cinayetleri, taciz, hırsızlık, yolsuzluk, gasp; siyasilerin ağza alınmayacak hakaretamiz sözleri…

 

Ve çocuklarımız…

 

Böyle bir ortamda yetişen çocuktan ne bekleyebiliriz? Çocuklarımızın kontrolden çıktığını söyleyen bizler onları yoldan kimin çıkardığını düşünüyoruz?

 

İşte bu çocukları biz böyle eğittik ve yetiştirdik. Geleceğimizin garantisi çocuklardır. Siz çocuklarınızı nasıl eğitirseniz geleceğinizi de öyle bulursunuz.

 

İnsanların beyinlerine, gönüllerine sevgiyi, birliği, kardeşliği, paylaşımı, vatan millet sevgisini, saygıyı, hoşgörüyü değil de midesini doldurup nasıl zengin olabileceğini yerleştirmişsek; iyi bir insan olmak yerine iyi bir meslek sahibi olmak yolunda eğitmişsek, onlar da bu şekilde yetişmişse başka ne bekleyebiliriz?

 

Çok güzel yetişen çocuklarımız da var tabiî ki… Ancak o da sadece anne babasının sıkı takip ve hassasiyetiyle olmakta ve bu konuda bu anne ve babalar çok zorlanmaktadır. Çocuklarını dış etkenlerin zararlarından korumak için çok uğraşıyorlar ve çok endişeleniyorlar. Bu anne babaları alınlarından öpmek gerekir. Belki de onların yetiştirdiği çocuklar geleceğimize sahip çıkacaklar. İnşallah…

 

 

O halde devlet olarak, öğretmenler ve diğer anne babalar - üstünü başını giydirip, karnını doyurup, cebine harçlığını koyarak sokağa salan - olarak bizim sorumsuzluğumuz hepsinden fazla. O zaman herkes elini vicdanına koymalı ve ülkeyi hep birlikte kalkındırabileceğimizi ya da batırabileceğimizi hatırlamalı değil miyiz?


Bu haber toplam 2.118 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
veysel 09.04.2018 19:06
Hocam kalemine sağlık hislerimize tercüman olmuşsun.

Yazarın Diğer Yazıları