HABER ARAMA
 • DOLAR5,3110
  % -0,56
 • EURO6,0366
  % -0,48
 • ALTIN218,7633
  % -0,21
 • BIST 10099.537,31
  % -0,14
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
23 Ocak 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


12.75 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Bizi, Bizden Çok Daha İyi Tanıyan Almanlar...

11 Mayıs 2018 Cuma Saat: 08:28

Daha önceki bir yazımda da bahsettiğim, emekli öğretmen bir Alman dostumla sohbet ederken, dudakları uçuklatacak laflar ediyor, apışıp kalarak sadece dinliyorum. Tarihçi oluşu nedeniyle, tarihsel olarak İslam’ı ve Osmanlıları benden çok daha iyi biliyor ve eğipbükmeden doğruları olduğu gibi anlatıyor. Daha önce çok belli etmemişti ama dostluğumuz pekişince belli etti; kendisi Müslüman olmasada bir Osmanlı dostu. “Avrupalılar ve Hristiyan alemi, bugünkü medeni dünyalarını Osmanlılara ve dolaylı olarak İslam’a borçludurlar” diyor, Alman dostum, açık açık ve mertçe.

Ve şöyle devam ediyor sözlerine:“Osmanlılar, İstanbul Fethi sonrası Balkanlar ve Avrupa içlerine doğru ilerledikçe, ortaçağ karanlığında birbirini boğazlamakla gün geçiren Hristiyanlar uyandı ve hem medeniyet öğrendiler hem de birlik olarak direnmeyi öğrendiler. Endülüs Emevileri batıdan, Osmanlılar doğudan ilerleyerek Avrupa içlerinde birleşselerdi, bugün Avrupa Hristiyan Birliğinden söz edilemezdi. Viyana Kuşatmasından sonra tarih geriye dönmüştür. Viyana Kuşatmasının tamamlanamamışolması Osmanlılar ve İslam dünyası için büyük bir şansızlık, Hristiyan dünyası için çok büyük bir şans olmuştur.” dedikten sonra Alman dostum, gülümseyerek ve beni de memnun edici bir tavırla; “Bizler de bugün bir Hristiyan değil, belki sizin gibi bir Müslüman olurduk.” diyor.

Benden karşılık bekliyor tabi ki bu sözüne. Ben de diyorum ki: “Bugün Müslüman olsaydın sevinir miydin ve ister miydin ?” Akıllıca bir cevap veriyor Alman emekli dostum: “Elbet ki, kaderimi ben yazmıyorum. Allah öyle yaratsaydı memnun olurdum.” Ben de diyorum ki: “Bugünde seçme hakkın vardır ve senin elindedir.” Şöylecevaplıyorbu sözlerimi: “Söylendiği kadar kolay bir şey değil bu söylediklerin. Haydi beni ikna etde dinimideğiştireyim; kolay mı sanıyorsun ?” Yarım-yamalak Almanca ile ve arada tercüman kullanarak elbet ki, kültürlü bir insanı üç-beş kelime ile ikna etmek kolay olmayacaktır. Ancak hemen belirteyim ki, Almanların büyük çoğunluğu İslam’a yatkın ve inatçı katı tutum içinde değiller.

Bu tarihi sohbetten sonra günümüz siyasetine geçiyoruz. Şöyle diyor emekli öğretmen olan Alman dostum: “Lideriniz Erdoğan, biz batılıları ve Hristiyan dünyasını çok korkutuyor. Hele Türkçü Lider Bahçeliyi de yanına alarak, Anadolu ifadesi ile Türk-İslam sentezini oluşturması, Osmanlı Ruhunun canlandırılmasını çok açık olarak gösteriyor. Bu tavırlar, çok ürkütücü ve korkutucu batılılar için. Bir de Balkanlara yöneldi. Aha geldi, ahagelecek korkusu  sardı Hristiyan batıyı. Afrin Kuşatmanız, tıpkı tarihi Osmanlı Ordularının kuşatma ve fetih taktiklerinin aynısı. Kimsenin burnunu kanatmadan fethi gerçekleştirmek; ne müthiş bir şey !...

Biz batılıların işi değil. Bizim ordularımız dayanamaz böyle şeylere. Bizler biranda vurup-kırıp işi bitiririz. Yoksa bırakır kaçarız. İşte bunlar bizleri çok korkutuyor.” diyor ve bitiriyoruz.

Sevgi, Saygı ve selamlarımla... 


Bu haber toplam 157 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları