HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ocak 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

TEMEL OVALI

TEMEL OVALI

AİLELER UZAK EĞİTİMDE NELER ÖĞRENDİ?

16 Aralık 2020 Çarşamba Saat: 17:45

Karantina boyunca, anne ve babalar çocukları ile birlikte uzaktan eğitim sürecinin nasıl olduğunu gözlemleme şansları oldu. Anasınıfı dâhil ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri derslerine çevrimiçi platformlar aracılığıyla uzaktan katıldılar.

 

            Uzaktan eğitim bu şekilde hayatımıza girdi, ama bu sayede yeni seçenekler ve platformlar ortaya çıktı ve uzun vadede öğrenim için kullanmaya devam edeceğimiz birçok faydalı yöntem keşfettik. 

        Evde eğitim, sınıfları evlerimize taşıdı. Öğretmenlerin öğrencileriyle konuşmalarını dinliyor, çocuklarımızla kurdukları ilişkileri gözlemleyebiliyorduk. Öğretmenlerdeki şefkati ve alakayı görmek ailelerin içimini rahatlattı. Bu süreç, aileler ve öğretmenler arasında da özel bir bağın kurulmasına yol açtı. Birbirlerini destekleyip cesaretlendirerek teknik zorlukların üstesinden birlikte geldiler. Eğitim her zaman okul ile ev arasındaki ortaklığa dayalı olduğunu evde eğitim bir kez daha görmemizi sağlamıştır.

 

            Uzaktan eğitimin, organizasyon becerisine sahip, kendi başına iş yapabilme becerisi gelişmiş öğrenciler için kolay bir süreç olmuştur. Deneyime dayalı öğrenmeye yatkın öğrenciler bu dönemde zorluk çekmişler, aileleri çocuklarına sık sık müdahale etmeleri; görevlerini hatırlatmaları gerektiğini gösterdi. 

            Çocuklar salgın dönemi boyunca birçok iniş çıkış yaşadılar. Hayatın tahmin edilemez olduğunu, olumlu düşünmenin bize yardım ettiğini ve kontrol edemediklerimiz yerine durumun iyi taraflarına odaklanmamız gerektiğini anladılar. Ailelerde çocuklarının bu zor süreci ve değişimleri olabildiğince doğal karşılamaları ve morallerini yüksek tutmak için aileci içi etkinlikler yaptılar.

        İçinde bulunulan süreç, daha önce fark etmemiş olabileceğimiz küçük dersler veriyor bize Peki bu süreçte aileler neler öğrendi? Aileler uzakta eğitim sistemine nasıl girileceğini, ödevlerin nereden kontrol edeceğini, ödevlerinin fotoğraflarını nasıl çekeceğini ve bunları bilgisayara yükleyerek öğretmeniyle nasıl paylaşacağını öğrendiler.

 

         Disiplini, sorumluluğu, kendi kendimizi motive etmeyi, iyi zaman yönetimini, kendimizi kontrol etmeyi, bir işi sırf halletmiş olmak için aceleye getirmek yerine iyi bir iş teslim ederek gurur duymayı… Bunlar kazanmamız gereken, ihtiyaç duyduğumuz önemli özellikler.

       

         Bu bilgi ve beceriler önümüzdeki yıllarda ailelerin oldukça çok  işlerine yarayacak.


Bu haber toplam 4.971 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları