HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

UZM. DR. ALİ COŞKUN

UZM. DR. ALİ COŞKUN

COVİD 19, KALP KRİZLERİNİ, BEYİNe EMBOLİ VAKALARINI ARTIRDI MI ?

24 Aralık 2020 Perşembe Saat: 17:08

SARS COV 2 yani covid–19'un görülmesiyle birlikte kalp ve damar hastalıkları,emboli atakları da sık görülmeye başlamış, hatta artan bir istatistikle hayatların kaybedilişi dikkat çekmeye başlamıştır. 

Pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilen ve damarları oluşturan tabaklalarda hasar yapan, kalpte ve beyin gibi farklı organlarda hasara, enfarktüs'e neden olan hastalıkların başlatıcısı yani şüphelisi, şu sıralarda covid – 19 olabilir. Dikkat diyorum !

Bilindiği gibi zaten şu ana kadar Kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki ölümlerin bir numaralı sebebiydi, fakat son bir yılda bu oranın artmış olabileceği endişesi, gözleri ve tüm dikkatleri covid – 19'a çevirmiştir. 

Koroner arter hastalığı en sık görülen kalp hastalığıdır. Kalbi besleyen damar olan koroner arterin dal veya dallarında oluşan tıkanıklık bu hastalığa neden olur. Bu tıkanıklık, tıkalı damarın normalde beslediği kalp kısmına kanın gitmemesine neden olur. Sonuç olarak ilgili kalp dokusu kanlanamaz, oksijen ihtiyacını karşılayamayarak iskemik, daha da ilerlerse nekrotik enfarktüs ( kalp krizi ) haline gelir. 

Daha önceden kalp hastalığı nedeniyle takip edilen kişilerde veya kendisi bilmese de kalp hastalığı olan kişilerde, Covid 19'a bağlı ciddi rahatsızlıklar gelişme ihtimali artmıştır. Pandemi süresinde  yapılan klinik çalışmalarda kalp hastalarında, Covid 19'a bağlı ölüm oranının önceki senelere göre arttığı belirlenmiştir. İlave olarak araştırmalar göstermiştir ki, kalp hastalığı olan kişiler, Covid 19 bulgu ve belirtilerini daha şiddetli yaşamaktadır ; buna bağlı olarak da hastaneye yatış daha fazla olmakta , süresi uzamakta ve yoğun bakım gereksinimi daha fazla  olmaktadır. O nedenle kalp hastaları,Covid 19 için riskli hasta grubundadır.

Şimdi soruyu tersten soralım : Covid 19 kalbe ve damarlara zarar verir mi?

Covid 19, akciğerlere zarar vererek zatürreye sebep olabileceği gibi vücudun farklı bölgelerindeki organları da çeşitli şekillerde etkileyebilir.Ayrıca oluşturacağı Sitokin fırtınası ile çoklu organ yetmezliğine yol açabilir.

Sitokin fırtınası, kalp kasında ve damar yapısında inflamasyona (iltihaplanmaya) neden olabilir. Miyokardit belki de vaskülit olarak adlandırılan bu durum, kalbin kasılarak kan pompalama işlevinin bozulmasına, damarlarda embolik tıkanmalara yol açabilir. Miyokardit, kalp yetmezliği ile sonuçlanabilir. Covid 19, miyokarditin yanı sıra ayrıca ; aritmiye, akut koroner sendroma ve tromboembolizme neden olabilir. Covid 19'da veya sonrasında damar hasarı ve tromboemboli yapıcı etki, artık bilim çevrelerince sık telaffuz edilmeye başlamıştır.

Covid 19'un kalp üzerindeki hasar bırakıcı etkileri, sağlıklı bir kalbe sahip kişilerde de görülebilir ( Bu konuda bir makale Avrupa Kalp Kalp Tıp Dergisinde çıkmıştır : COVID-19 kills at home: the close relationship between the epidemic and the increase of out-of-hospital cardiac arrests. Giuseppe Maria Sechi, Claudio Mare, Fabrizio Canevari, Antonella Brancaglione, Roberto Primi, Catherine Klersy, Alessandra Palo, Enrico Contri, Vincenza Ronchi, Giorgio Beretta, Francesca Reali, Pierpaolo Parogni, Fabio Facchin, Ugo Rizzi, Daniele Bussi, Simone Ruggeri, Luigi Oltrona Visconti, Simone Savastano, the Lombardia CARe European Heart Journal, Volume 41, Issue 32, 21 August 2020, Pages 3045–3054, Enrico Baldi ).

Covit 19'un, trombo emboli halk arasında damara pıhtı atması tanımlı rahatsızlığı aşırı derecede ortaya çıkarabilmesi ve son aylarda özellikle kalp krizi ölümlerinin, beyinde damar tıkanmalarının her mahallede daha da artmış gibi görünmesi, bu hastalığın henüz bilinmeyen bir çok tehlikelerinin habercisidir. 

Herkes PCR testi yaptırmadığına göre, bir çok covid 19 hastası bu hastalığa yakalandığını bile farketmiyor olabilir.Fakat özellikle gençlerde bu sıralar çok artmış gibi görünen kalp krizi vakaları, ister istemez bilimsel şüpheyle yaklaştığımızda bize, '' acaba öncesinde farketmeden covid 19 geçirmiş olabilir mi ? '' sorusunu sorduruyor. 

O halde covid 19'u farketmeden, hiçbir bulgu vermeden  geçiren kişiler, çevreye bulaştırıcı olabildikleri gibi, belki de asıl tehlikeyi kendileri için taşıyor olabilirler.Çünkü covid 19 sonrası mutlaka kardiyolojik konsültasyon istenen hastalar, kardiyologların müdahalesiyle belki de olabilecek bir kalp krizi atağından korunabilirlerken, covid 19 hastalığını geçirdiğini bile bilmeyen insanlar büyük bir tehlike altında olabilirler. O nedenle pandemi süresince zaman zaman hastalığı geçirip geçirmediğini anlamaya yarayan antikor testleri yaptırmak ve bununla birlikte kardiyoloji muayenesi yaptırmak bu eksikliği giderebilir kanaatindeyim.

Eminim gelecekte yapılacak çalışmalar, bu soruyu daha net aydınlığa çıkartacaklardır. Belki de şu anda kalp krizi veya beyinde emboli geçiren ama öncesinde covid 19 hikayesi olmayan tüm hastalara, hastalığı geçirdiğini gösteren kanda antikor tayini yapılarak bu hastaların covid 19'a bağlı mı yoksa ondan bağımsız olarak mı bu hastalığı geçirdiği hakkında bir fikir verebilecektir. Fakat burada da unutulmaması gereken bir nokta daha var ; Covid 19 hastalığını geçiren 100 hastadan 30'u hiç antikor oluşturmuyor. Yani %30 hastanın bu bilgilerimizle aydınlanmasına imkan yok. Eminim çalışmalar artırıldıkça daha güzel sonuçlar alınacaktır. 

Bu sisli pandemi ikliminde en güvenli yol feneriniz hekimlerinizdir. Onlara danışmaktan çekinmeyin, vakit kaybetmeyin.


Bu haber toplam 976 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları