HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ocak 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

İSMAİL CANBULAT

İSMAİL CANBULAT

“YENİDEN DİRİLİŞ” DUYGUSU VE DİRİLİŞ ERTUĞRUL’UN BİZE ÖĞRETTİKLERİ-2

24 Aralık 2020 Perşembe Saat: 17:16

“DOĞRU BAKIŞ AÇILI” İLK OSMANLI DİZİSİ...

Çok beklemiştik biz bu diziyi, tarihimizi doğru anlatan, gerçekten kaliteli bir projeye hasrettik.

Tarihe ve ecdadımıza “yamuk bakmayan”; var olanı, vukû’ bulmuş olanı “doğru” anlatan hikâyesi, akıcı senaryosu, kurgusu, montajı, çağdaş ve sinema tadındaki rejisi, oyuncu seçimleri, dekorları, kostümleri, dijital ve konvansiyonel efektleri, meşhur “Game Of Thrones” dizisinden aşağı kalmayan set tekniği, oluşturulan tarihi atmosferi, ışığı ile de alkışlanası bir diziydi...

Eksikleri, daha iyi olabilecek yanları var mıydı? Vardı tabii ki... “Tarihi olayların sırasını-anlamını değiştiriyor, o karakteri çok yanlış anlatıyor” gibi, tartışılacak eleştiriler de geldi diziye...

Lâkin Diriliş; bir belgesel ya da bir tarih dersi değil, bir sinema eseri. (Her ne kadar, algılanışı ve etkisi “bir tarih dersi gibi” olsa da... Bu da başka bir tartışma konusu tabii...)

Diriliş: Ertuğrul, “Aynı rüyâyı görenlerin hikâyesi”ydi...

Bu yüzden çok sevildi.

.....

ŞİMDİ, LONDRA MERKEZLİ (ORYANTALİST) “MIDDLE EAST EYE” DERGİSİ’NDE, AZAD ESSA İMZASIYLA YAYINLANAN, DİRİLİŞ: ERTUĞRUL’LA İLGİLİ DOSYAYA GÖZATMAYA DEVAM EDELİM:

“....Diriliş hayranı, Güney Afrika'nın Durban şehrinden, dövüş sanatları ve dini ilimler talebesi olan Tahmid Quazi; ilk bölüm açılış sahnesindeki, Ertuğrul ve Demirci Deli Demir’in, “Hazreti Ali Radiyallahu Anh ve Kılıcı Zülfikar” muhabbetinden büyülenip, diziyi, ailecek neden büyük bir dikkatle seyrettiklerini anlatıyor: "Özellikle, tasvir edilen manevî temellere daha yakından dikkat etmek,tarihî ve manevî “dersleri” yeniden almak, tekrar yaşamak ve o duyguları yeniden öğrenmek istedik. Müslümanların güzel bir tasvirini ona göstermek için de oğlumuzla birlikte izliyoruz diziyi...“

İngiliz yazar Nafisah Kara: “Sadakat, alçakgönüllülük, karşı cinse saygı ve sevgi ifadeleri gibi Müslüman bir erkekte arzu edilen özelliklerden bahsediyor dizi” diyor. "Erkeklerimizin, erkekliklerinin ne kadar sert, sadık ve katı olmasına değil, ne kadar merhametli, cesur ve adil olması gerektiğine bağlı olduğunu hatırlamaları gerekiyor."

...

ERTUĞRUL VE İBN-İ ARABÎ HAZRETLERİ (TRT/MOHAMAD ELAASAR)

Dizide, İbn-i Arabî Hazretleri de liderlikle ilgili derslerinde, cesaret ve şovenizmi ayırt etme ihtiyacını defalarca vurgulamaktadır.

ARABİ'NİN VARLIĞI; hem Ertuğrul'un İslamî adalet anlayışının temelinin, hem de gelecekteki herhangi bir devletin manevî temelini oluşturan, “kendinden emin Sûfî âlim-mücahid simgesinin” sembolüdür.

Minty şöyle diyor: "Bu dizinin, “Müslüman dünyasının ötesinde yankılanması gerçeği” gösteriyor ki; Kendi hikâyelerimizi anlatma fırsatı verildiğinde, insanlık olarak düşündüğümüzden çok daha fazla ortak noktamız olduğunu göreceğiz."

Diriliş’in Urduca versiyonunun Nisan 2020'de Pakistan'daki ilk yayınından önce, Başbakan İmran Han, gösterinin “İslamî değerleri sergilediğini ve Hollywood ve Bollywood'dan daha fazla kültürel ve tarihi ağırlık/derinlik taşıdığını” söylüyordu...

Dizide gayrimüslimlere karşı adalet ve eşitliğe yapılan vurgu, İslamî yönetimin nasıl olabileceğine bir örnek teşkil ediyor...

Haliloğlu şöyle diyor: “İbn-i Arabî, Türklerin yüzyıllar boyunca iddia ile özümsedikleri Sûfî geleneğinin somutlaşmış halidir. Dünyadaki yaşama şeklimizi, masada oturduğumuz yerin anlamından, yurtlarımızı ve evlerimizi nasıl organize ettiğimize kadar hayatımızı belirleyen bir geleneği anlatır, simgeler..”

DİRİLİŞ: ERTUĞRUL’UN MÜSLÜMAN HAYÂL GÜCÜNE EN BÜYÜK KATKISI; Teslim olmayı reddetme, başka bir dünyanın var olabileceği inancı ve var olabileceğine dair azimli, kararlı, inançlı bir yaklaşımdır.”

...

DERGİDEKİ YAZI, BU TEMELDE DEVAM EDİYOR. AMA LONDRA MERKEZLİ DERGİ, “ORYANTALİST YAKLAŞIMINI” ARAŞTIRMA YAZISININ İÇİNE SİNSİCE YERLEŞTİRİYOR VE GERÇEĞE TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜNÜ GÖSTEREREK, GERÇEK NİYETİNİ SAKLAMIYOR...

   (Edward Said’in betimlediği üzere oryantalizm; Batı dünyasının Doğu dünyası üzerinde hegemonya kurabilmesini kolaylaştıran ve ön yargılardan beslenen bir düşünce sistemidir...)

Dergi; Aslında dizide Müslümanlığın ve Türklerin, olduğundan daha mükemmel daha iyi gösterildiğini, yani, gerçekte var olanı değil, her şeyi daha iyi gösterdiğini, Müslümanların kadına bakışının (güya hiç olmadığı şekilde) çok saygılı ve onları el üstünde tutuyormuş gibi anlatıldığını söyleyerek, “haset ve kıskançlık dolu sivri bir hançeri” bu araştırma yazısına saplamayı bir kazanım sayıyor...

(Biz, “Medeniyetimizi, hasletlerimizi az bile anlatmış! Bazı sahneleri daha gerçek, daha da iyi anlatabilirdi.” Diye yakınırken üstelik!)

...

Fazla söze gerek yok...

Son sözü, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman’ın Genel Koordinatörü ve Yönetmeni, Usta Yönetmen-Mimar Metin Günay söylesin: “Dünyayı etkileyecek sayısız hikâyesi var bizim kadim kültürümüzün... Ve bunları yazıp, çizip, anlatabilecek daha nitelikli bir yeni nesle de ihtiyaç var.

Dünyaya söyleyecek daha çok sözümüz var çünkü!”

 

 


Bu haber toplam 1.737 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları