HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

UZM. DR. ALİ COŞKUN

UZM. DR. ALİ COŞKUN

OBEZİTE ’ YE NASIL YAKLAŞMALI ?

29 Aralık 2020 Salı Saat: 16:51

Harcadığından daha fazla enerjiyi, dış ortamdan besinlerle vücuda alan bireylerin, bir müddet sonra, vücutlarında hakimiyeti yağların ele geçirmesiyle oluşan obezite, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerden de ciddi oranda etkilenmektedir.Fakat yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin etkisine her birey aynı şekilde ve şiddette cevap vermemektedir. O nedenle bireylerde obezite farklılıkları ortaya çıkar. Bu farklılığın altında  kişiden kişiye değişen genetik yapı yatmaktadır. Bu değişen yapı genetik varyasyondur. O halde obezitebireyin  genetik  yapısı  ve  çevresel  faktörlerin etkileşimi ile  belirlenmektedir .Genetik faktörlerin Beden Kitle İndeksi üzerine etkisi % 40 – 70 arasındadır.

Obezite dünya sağlık örgütünün tanımına (DSÖ) göre vücut yağ dokusundasağlığı bozacak şekilde aşırı ya da anormal biçimde yağ depolanmasıdır.Vücudun 3 temel bileşeni olan karbohidratlar, yağlar ve proteinlerin, aralarındaki dengenin aşırı şekilde yağlar lehine bozulmasına obezitedenir.

Obezite: tip 2 DiabetesMellitus (DM), kardiyovasküler hastalıklar (KVH), felçler, hipertansiyon (HT) kanser gibi çok çeşitli ve yaygın hastalıklarla birlikte görülmekte ve bu hastalıklarınsık görülmesini önemli ölçüde artırmaktadır.

Obezite birlikte bulunduğu tüm hastalıklarda daha fazlahastalık yapabilme gücü ve erken ölümleroluşturduğu için, ciddi şekilde takip edilmeli ve tedavi edilmelidir. Adipoz( Yağ )  doku ve ürettikleri adipokinler( salınan moleküller )obezitede çok iyi bilinmelidirler.

Adipokinailesi’ne her geçen gün yenileri katılmaktadır, bilinenler : baştaleptin, adiponektin, rezistin, TNF alfa, IL-6, visfatin, apelin, asilasyon uyarıcı protein, plazminojenaktivatör inhibitör faktör-1, renin anjiotensin sistem proteinleri, fastinginducedadipoz faktör, vaspin, nasfetinden oluşmaktadır.

Obezite, insan yaşamının kalitesini ve süresini oldukça olumsuz etkileyen bir faktördür. Görülmektedir kiobezite ve fazla kiloya bağlı ortaya çıkabilen hastalıkların bir çoğu, kilo verilmesiyle azalmakta, hatta ortadan kalkmaktadır.

Erişkin insanlarda obezite değerlendirmesi beden kitle indeksi (BKİ) ile yapılmaktadır.BKİ=Ağırlık (kg) / boy’un karesi (m2)şeklinde hesaplanmaktadır. BKİ>25 olan kişiler fazlakilolu BKİ>30 olanlar ise obez sınıfına girmektedir.

Obeziteye neden olanlar listesindegenetik, Cushing sendromu, klinik ya da subklinikhipotiroidizm, insülinomagibi nadir endokrinnedenler, psikolojik, kültürel faktörler birlikte ya da ayrıayrı rol alabilmektedir.

Yapılan ikiz çalışmalarında BKİnin%75’den daha fazla genetik geçişi olduğunu göstermektedir.Prader-Willi, Angelman ve Wilson-Turnersendromları gibi bazı genetik sendromların sıklıkla obezite ile birlikte olduğu görülmüştür. Birçok gen, çevresel faktör ve bu ikisi birlikte kilo alımında ve kilo almaeğiliminde çok kritik rol almaktadır.

Yapılan birçok çalışmada BKİ yüksek veya obez kişilerde genetik etkinin olduğu gösterilmiştir.

Obezitenin sebep olduğu ya da birlikte bulunduğuhastalıklarla olan ilişkisi, çok çeşitli nedenlerle ilişkilendirilmektedir. Bunlar içerisinde önemli bir tanesi de oxidatifstresdir.

Günümüzde çok sayıda çalışma adipoz( yağ )  dokudaki kronik-düşük derecede iltihabi olay’ınobezite ilişkili insülin direncinin oluşumunda önemli rol aldığınıkabul etmektedir. Yapılan çalışmalar oxidatifstreste direkt ve dolaylı olarak insülin direnci ile insülin sinyallerinin inhibisyonu ve adipositokin/adiponektin salınımındaki düzensizlikler arasında ilişkiolduğunu göstermiştir.Oxidatif stres çeşitli organve dokulara (pankreas hücreleri, kas hücreleri, damar cidarı hücreleri ve tümörlerin bazı tipleri) etki ederekdiyabet, hipertansiyon ateroskleroz( damar sertliği ) ve kanser oluşumunda rol almaktadır.

Obezitenin oluşumunda aileden gelen genler önemli bir özellik olmakla birlikte herşeyi genlere yıkmak, obezite tedavisini imkansız hale getirir. Unutulmamalıdır ki :obezite önlem alınabilir bir hastalıktır, genetik miras ne olursa olsun, obezite ehil ellerde multidisipliner tıp yaklaşımı ile ortadan kaldırılabilir. Bunun için obezite ile ilgili tüm tıp branşlarının ( dahiliye, kardiyoloji, fizik tedavi, ortopedi, biyokimya, diyetisyenlik, gerekirse başka tıp branşları vs. ) olaya müdahil olması gereklidir ( multidisipliner tıp yaklaşımı ).

 

 


Bu haber toplam 3.247 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları