HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

Yılbaşı

29 Aralık 2020 Salı Saat: 18:50

BU YILBAŞI “KORONAYI” UĞURLAMA SEVİNCİ ile ESKİ SİMLİ KARTLAR PARILTISINDA BİR YIL DİLİYORUM… BİR KAÇ YILBAŞI ANISI EKLEYEREK…

İnsanoğlu varolduğu günden buyana bir biri ile iletişim halinde olmak ihtiyacı duymuştur.

Bu doğrultu da Sümerler’ in MÖ 2000 de yazıyı bulmasından sonra kapı büyüklüğünde ki kil tabletler ve onların bir o kadar büyük zarfları ile iletişim ihtiyacını gidermeye çalışmıştır.

Sonra ipek zeminlere yazılanlar, papiruslara yazılanlar derken selüloz kâğıtlar ile iletişim, mektuplaşmalar devam etmiştir.

Kartpostallar kısa mesajlar, kutlamalar yerine kullanılmaya başlandıktan sonra hızla yayılmıştır.

İşte benim çocukluk ve gençlik yıllarımın en pratik iletişim araçları bu kartpostallardı.O kadar çok kullandım ki, o kadar çok severek.Herhalde hep gurbette olmamızın etkisi ile her dini bayram, her yılbaşı ve her gezi sonrası arkadaşlarıma, kuzenlerime akrabalarıma büyük bir mutlulukla yolladığım kartpostallara karşılık geldiğinde de çok büyük bir sevinç duyardım.

Annemden ve özellikle babamdan göreceli olarak öğrendiğim bir alışkanlıktı bu giderek vazgeçemediğim.

Çocukluğumda çok sevdiğim kart postallar özellikle yılbaşlarında kırtasiyelerde yerini alan “simli” kartlardı. Bayılırdım özellikle kar manzaralarını en güzel yerinde ki simle süslenmiş kuşlara, ağaçlara, bakmalara kanamaz hatta yollamalara kıyamaz aynısından kendime de satın alırdım. Böylece gelenlerle birlikte çok zengin bir “simli kart koleksiyonum olmuştu, çıkartıp çıkartıp izlerdim mutlulukla.

Aslında tamda o kartlar da ki gibi bembeyaz karlarla kaplı ve tipi sonrası çıkan güneşte parıldayan  saçak buzları ile zenginleşen  bir diyarda dört yıl yaşamıştık aynı manzaralı diyarda.Yeni yağmış karlara güneş vurduğunda pırıl pırıl ışıltılar yayılıyordu etrafa, hele birde karla kaplı kuru dallara kuşlar konarsa…Enen sevdiğim  kış manzarasıdır hala, kendimin diktiği ağaçlara kar yağmış, karlı dallarına kuşlar konmuş ve güneşte parıldıyor.

Kartpostallar gerçekmiş aslında… Öğreniyoruz.

YILBAŞI HEYECENI

Hristiyan dünyasının Noel kutlamaları değil bizi ve tüm dünyayı etkileyen, yeni bir yılı karşılamak ve en önemli en renkli sosu “yeni umutlar” her insan için ve özellikle çocuklar gençler için.

Tüm dünyada hemen hemen her evde tatlı bir “umut karşılama” telaşı yaşanır ya en mutlu olanlar çocuklardır ya bu yıl

HAYIRLISI İLE YILI TAMAMLADIK diye sevineceğiz.

Çocukluğumda YILBAŞI BALOSU en önemli balolardan idi. Hemen hemen her aile katılırdı. Ve mutlaka çocukları ile. Güle oynaya yeni bir yıla girilirdi.

Bir yılbaşı balosunda “büyük ikramiye reklamı” yapıldı ve oldukça pahalı biletler çok sayıda satıldı. Büyük ikramiye “elektrikli süpürge”  diye tanıtıldı. Duyuluyor ama henüz hiçbir evde elektrikli süpürge  yok bu ilk olacak.

Diğer çekilişler yapıldı, sıra büyük ikramiyeye geldi. Salonda bir heyecan ki sormayın gitsin.. Ve numara açıklandı, çok renkli bir Laz aile vardı onlara çıktı. Ne çok sevindiler ne çok. Hediye paket de bir görkemli hazırlanmış ki,  sahneye davet edilen aileye alkış ıslık tezahürat müzik eşliğinde teslim edildi.

Hediye açıldı ki bildiğimiz çalı süpürgesine  yanıp sönen minik ampuller takılmış.

Salonda önce bir uğultu, sonra kahkahalar yükselirken aile bu şakaya o kadar çok kızdı ki, süpürgeyi ortaya fırlatıp salonu terk ettiler…

BİR YILBAŞI ANISI da ÜNYE’ den.

Park Restoran tek katlı.Yılbaşı programı var.Arkadaşlarla orada ki eğlenceye katılacağız. Damla kızım arkadaşları ile program yapmış küçük kızım Berşan’ ı da babaanneye bırakacağız.

Yani çocuk götürmek istemiyorum çünkü o zamanlar kapalı alanlarda sigara içmek serbest ve çocuğum saatlerce sigara dumanına maruz kalacak.Fakat Berşan  baloya katılmakta kararlı her yolu denedi ve sonunda kazandı.

Benim içime sinmiyor ama çocuğumu daha fazla üzemiyorum.

Eğlence gayet güzel ama Berşan’ a eşlik edecek tek bir çocuk yok. Dolayısı ile küçük kızım salonun maskotu.Dönemin Ünye Belediye Başk.Necip Avcı’ da salonda. En fazla beş yaşında ki Berşanile  kanka oldular.Bir çocuğa, büyük bir insanmış gibi değer veren başkan sayesinde bütün salon onları gülümseyerek izledik.

YILBAŞINDA KAR ÜNYE ’ye ÇOK YAKIŞIYOR.

İstanbul ve Venedik aşığı ressam FelixZıem Ünye’ ye ye de gelmiş olsaydı (1856) bu gün bu masal diyarı kentimizin dünya çapında çok güzel tabloları olurdu, o günlerin güzelliği ile bezeli Ünye’yi bize aktaran.

Bu gün de güzel ama aması var işte giderek doğallıktan uzaklaşan değil de uzaklaştırılan Ünye’de her mevsim çok güzel de kış ve hatta kar da bir başka yakışıyor.

Bir yılbaşı tam da yılbaşı gecesi lapa lapa kar yağmıştı Ünye’de  her kes dışarıya çıkmıştı, sahilde yürüyenler, kartopu oynayanlar derken herkese mutluluk rüzgarı ile dokunan yoğun bir kar yağışı.

Paracelsus ;”Gökyüzü içimize müdahale eder, bu müdahalenin anlamını bilebilmek için yıldızların ve gökyüzünün özelliklerini bilmemiz gerekir. Dış gökyüzü şehirleri etkiler, kentleri etkiler, kentin yaşayanların iç gökyüzünü etkiler der.

Nostradamus’ da bu durumu onaylar ve “her şehrin insanlarını da etkileteyen dış gökyüzü haritası vardır ve o haritaları okuyamayanlar insanları, insanlığı bilemezler” derken kehanetlerinin  gerçekleşmesi ile ünlenen Nostradamus sağ olsa da gelecek hakkında bilgiler alsak şu günlerde.

Ünye’nin dış gökyüzü haritasını uzaktan izliyoruz hep  birlikte bulutsuz dolunay gecelerinde yıldızlarla birlikte. Gündoğumu ve günbatımı güzelliklerini izleyerek hatta hep birlikte kaydederek teknoloji harikası telefonlarımıza.

Mutlaka mutlaka dış gökyüzü haritası çok özeldir Ünye’nin ve içinde yaşayan insanlarına etkisi

Okuyabilmek içinde iyi bilmek gerek dış ve iç gökyüzü haritalarını.

Çok iyi bildiğim bir şey varsa oda güzel insanların yaşadığı bu kente KAR ÇOK yakışıyor, özellikle de yılbaşında.

Koskocaman bir kardan adam yapılmıştı sahilde.Vardır bir yerlerde kaydı fotoğrafı.

Ama iklimler değişiyor hatta seyahat ediyorlar kuzeye doğru buzların erimesine neden olacak hızda ve Akdeniz iklimi geldi oturdu kapımıza “kış” dediğimiz ayda “kar” beklerken meyveler yeniden çiçek açıyorlar baksana.

Bu yıl CORONADAN KURTULDUĞUMUZA SEVİNECEĞİZ FAKAT  HER YILBAŞIMIZI YENİ UMUTLARLA KUTLAYACAĞIZ İNŞALLAH… Benim bu yılbaşı en güzel dileğim ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU OLSUNLAR ÇOCUKLAR DÜNYANIN EN DEĞERLİ CANLILARI…


Bu haber toplam 1.698 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları